ورود هرمی ها به حوزه رمزارزها

ورود هرمی ها به حوزه رمزارزها

تجهیزات جانبی: رییس مرکز تشخیص و پیش گیری از جرائم سایبری پلیس فتا با هشدار نسبت به کارهای مشابه شرکت های هرمی در زمینه رمز ارزها از شهروندان خواست که فریب وعده هایی نظیر دو برابر شدن سرمایه بوسیله فعالیت با برخی برنامه ها و نرم افزارها نظیر tmon55 را نخورند.


سرهنگ علی محمد رجبی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به شیوه های گوناگون کلاهبرداری از شهروندان در فضای مجازی اظهارکرد: در گذشته یکی از شیوه های کلاهبرداری از شهروندان تشویق و دعوت آنان به عضویت در شرکت های هرمی بود. در این شرکتها به افراد وعده سودهای فراوانی داده می شد و افراد با این تصور که می توانند چندین برابر وجه پرداختی خود به این شرکت های هرمی را برداشت کرده و اصطلاحا سود کنند، مبالغ هنگفتی را به جیب کلاهبرداران ریخته و در نهایت نیز سرمایه خودرا از دست می دادند.
وی افزود: بتازگی کلاهبرداران سایبری نیز فعالیت مشابه شرکت های هرمی در زمینه رمز ارزها را آغاز نموده و از کاربران می خواهند که با معرفی افراد جدید به عنوان زیرمجموعه خود یا معرفی افراد برای نصب نرم افزار برای خود درآمد کسب کنند. که این مساله هم یکی از روش های کلاهبرداری و سودجویی از کاربران در فضای مجازی است و به هیچ عنوان نباید فریب آنرا خورد.
رئیس مرکز تشخیص و پیش گیری از جرائم سایبری پلیس فتا افزود: با ظهور ارزهای دیجیتال و گسترش فعالیت کاربران دراین زمینه، مسیر هم برای افراد کلاهبردار هموارتر شده و روزانه خبرهای زیادی از کلاهبرداری پروژه های مختلف به گوش می رسد. از مهم ترین روش های کلاهبرداری در حوزه رمزارزها راه اندازی سایت های سرمایه گذاری، ایجاد توکن های بدون آینده و برنامه، ایجاد شبکه های هرمی و... است.
کلاهبرداری پانزی چیست؟رجبی با اعلان اینکه این روش کلاهبرداری اصطلاحا «پانزی» نامید می شود، اظهار داشت: نام این روش از نام «چارلز پانزی» که اولین بار این روش را در حدود 100 سال پیش اجرا کرد برداشته شده است. ترفند پانزی یک روند سرمایه گذاری کلاهبردارانه است که سودهایی را از همان پول سرمایه گذاری شده یا مالی که به وسیله سرمایه گذار بعدی پرداخت شده به سرمایه گذار قبلی پرداخت می کند. در حقیقت در این روش عایدی حاصل شده از سود واقعی به دست آمده توسط سازمان یا شخصی که فعالیت تجاری را انجام می دهد پرداخت نمی گردد.
وی افزود: به طور معمول کلاهبرداران با ترفند پانزی سوژه های جدید خودرا با نمایش سودهایی که دیگر سرمایه گذارها نمی توانند پرداخت کنند فریب می دهند. برای حفظ حیات سیستم پانزی و این عایدی و پرداخت سود به سرمایه گذاران باید روند جذب افراد جدید که به شکل هرمی انجام می شود، ادامه پیدا کند، اما با توجه به این که پرداخت سود واقعی در این سیستم ها اندک و حتی ناچیز است، این سیستم خیلی زود و ظرف مدت چند ماه به فروپاشی می رسد و در نهایت سرمایه گذاران مجبور به شکایت شده و اصل پول خودرا نیز از دست می دهند.
هشدار پلیس فتا نسبت به فعالیت شرکت جعلی tmon55رجبی با اعلان اینکه بتازگی شرکتی جعلی تحت عنوان tmon55 وارد این فضا شده است، اظهارکرد: tmon55 اهتمام دارد که خودرا وابسته به شرکت معتبر tmon در کره نشان دهد در صورتیکه بررسی ها خلاف این مساله را ثابت کرده است. این شرکت جعلی حتی برای اعتماد بیشتر کاربران نرم افزاری را نیز طراحی نموده و از کاربران خود می خواهد که نسبت به خرید رمز ارز اقدام نموده و به ازای معرفی افراد جدید سود خودرا به شکل ارز دیجیتال یا دلار دریافت نمایند.
رئیس مرکز تشخیص و پیش گیری از جرائم سایبری پلیس فتا با اعلان اینکه فعالیت این شرکت کاملا برمبنای روش کلاهبرداری پانزی است، اشاره کرد: حتی این احتمال وجود دارد که این شرکت بوسیله نرم افزارهای نصب شده روی تلفن همراه و سیستم های کامپیوتری کاربران مبادرت به هک سیستم آنها کرده و اطلاعات کاربری و محرمانه آنان را نیز مورد سوءاستفاده قرار دهد. ترفند این شرکت جذب سرمایه کاربران بوسیله وسوسه کردن آنان به دوبرابر شدن دارایی شان است.
رجبی با اعلان اینکه این شرکت جعلی کلاهبردار از اوایل سال 2022 فعال گردیده است، اظهار داشت: پروژه 55 TMON با ادعای تجارت الکترونیک کسب کارمزد از فروشگاه های آنلاین در حال جذب سرمایه و پرداخت سود اغواگرانه به کاربران است و با بهره گیری از کد ارجاع قربانی را برای عضویت قربانیان جدید تشویق می کند، در صورتیکه در این روش تنها راس شرکت مبادرت به دریافت مبالغ کرده و دیگران سرمایه خودرا از دست می دهند.
وی با اعلان اینکه متاسفانه مواردی از تمایل کاربران ایرانی به سرمایه گذاری در این پروژه جعلی دیده شده است، اظهارکرد: این پروژه به ویژه در دو استان آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی مورد توجه تعدادی کاربران قرار گرفته و آنان با تصور دو برابر شدن سرمایه شان مبادرت به سرمایه گذاری در آن کرده اند.
هشدارهای پلیس فتا:
هشدار پلیس فتا نسبت به کلاهبرداری با سامانه های همتا، ثنا و...
هشدار پلیس فتا درباره کلاهبرداران «متاورسی»
هشدار نسبت به خرید توکن «تتلو»
رئیس مرکز تشخیص و پیش گیری از جرائم سایبری پلیس فتا افزود: در همین راستا لازم است که اولا کاربران به هیچ عنوان فریب چنین وعده ها و تبلیغاتی را نخورده و وارد این بازار نشوند. اگر هم مبادرت به سرمایه گذاری در این عرصه کرده اند از دعوت اشخاص دیگر پرهیز کرده و اهتمام کنند تا مبلغ سرمایه گذاری شده را پس گرفته و از ادامه فعالیت پرهیز کنند.
رجبی تاکید بر این که مهم ترین راه حل برای مقابله با این شرکتها و روش های کلاهبرداری افزایش آگاهی مردم است، اظهار داشت: لازم است شهروندان توجه داشته باشند که از سرمایه گذاری و فعالیت در هر موضوعی که دانش کافی نسبت به آنرا ندارند پرهیز کرده و فریب وعده ها و تبلیغات مطرح شده در این خصوص را نخورند.
منبع:

1401/05/09
20:01:47
5.0 / 5
174
تگهای خبر: تلفن همراه , سایت , سیستم , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1401