سربلندی وزارت نفت در عمل به تعهدها؛

ایران چگونه فروش نفت را افزایش داد و وضع اقتصادی را بهبود بخشید؟

ایران چگونه فروش نفت را افزایش داد و وضع اقتصادی را بهبود بخشید؟

بررسی گزارش عملکرد صنعت نفت ایران نشان داده است که «جواد اوجی» وزیر نفت در عمل به تعهدهای خود سربلند بوده است.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از خبرگزاری ایرنا از وزارت نفت، این وزارت خانه و سازمان برنامه و بودجه تنها نهادهایی بودند که گزارش عملکرد ۱۰۰ روزه خویش را به مجلس عرضه کردند که در این میان توفیق هایی که وزیر نفت در عمل به تعهدها و وعده های خود داشته قابل توجه است؛ از افزایش فروش نفت، میعانات گازی، فرآورده و محصولات پتروشیمی و تحقق ۱۰۰ درصدی تعهدهای مالی وزارت نفت در تبصره ۱۴ تا نگاه ویژه به کارکنان و معیشت آنها و توسعه دیپلماسی انرژی و کوشش برای جذب سرمایه.
افزایش قابل توجه فروش نفت نسبت به پارسال
«جواد اوجی» وزیر نفت زمانی که بعنوان وزیر پیشنهادی نفت دولت سیزدهم به مجلس شورای اسلامی عرضه شد، یکی از مهم ترین برنامه های خویش را افزایش فروش و صادرات نفت ایران که از مسیرهای مختلف مانند تهاتر با کالا یا سرمایه انجام می شود، اعلام نمود.
وی در همان زمان تاکید کرد که ایران خویش را معطل توافق و رفع تحریم ها نمی کند و صادرات نفت خویش را افزایش خواهد داد، موضوعی که حالا بعد از ۱۰۰ روز مشخص شده که برای آن برنامه وجود داشته است و اوجی از همان ابتدا افزایش صادرات نفت را اولویت اصلی خود قرار داده است.
وزیر نفت اخیرا در نشستی با نمایندگان مجلس شورای اسلامی اعلام نموده که مقدار فروش نفت نسبت به سال گذشته افزایش خیره کننده ای داشته، از سویی تاکید کرده است که وزارت نفت خویش را معطل تحریم ها نمی کند و تلاش می کند با استفاده از ظرفیت ها و روش های مختلف فروش، توفیق های بیشتری حاصل شود.
موفقیت ایران در فروش و صادرات نفت آن چنان قابل توجه بوده است که جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا را هم مجبور به واکنش کرده است. بایدن اخیرا در سخنانی که در عمل خلاف وعده های کاخ سفید برای لغو تحریم ها ضد ایران و بازگشت واشنگتن به برجام است، خواهان کاهش خرید نفت ایران از جانب کشورهای واردکننده شده است.
بایدن که از یک سو از آمادگی آمریکا برای لغو تحریم ها ضد ایران سخن می گوید و این وعده را بارها هم تکرار کرده و از طرفی، در عمل در تکاپو برای تشدید این تحریم های ظالمانه است، قبل از دیدار مجازی با شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین بعنوان اصلی ترین خریدار نفت ایران اظهار داشته بود: عرضه نفت از جانب کشورهای تولیدکننده به مقدار کافی وجود دارد تا کشورهای متقاضی نفت و محصولات نفتی، مقدار واردات خود از ایران را به صورت قابل توجهی کاهش دهند.
این اظهارنظرها نشان داده است که ایران در فروش و صادرات نفت خود مسیر درستی را رفته است، آمارهای اقتصادی هم نشان داده است رشد اقتصادی کشور با نفت بیشتر از رشد اقتصادی بدون نفت می باشد که حکایت از افزایش درآمدهای نفتی ایران دارد.
آیت الله سیدابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری هم در اینباره گفته است: مبحث فروش نفت و افزایش درآمدهای نفتی با موفقیت انجام شده و دنبال می شود، همینطور افزایش منابع مالی و ارزی و ریالی انجام می شود و اینها پشتوانه هایی است که می تواند گام های خوبی برای مسائل اقتصادی کشور باشد.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم در اظهارنظرهایی تاکید نمودند که «صادرات نفت و محصولات پتروشیمی ایران وضع مطلوبی دارد و از راه تهاتر نفت با کالا و خدمات با شرایط بهتری هم روبه رو خواهیم شد.» و «ایران به آرامی درحال افزایش فروش نفت می باشد و با برنامه ریزی های انجام شده میتوان به صادرات بیشتر هم امیدوار بود.»
ایران به دنبال جذب سرمایه های داخلی و خارجی
موضوع قابل توجه دیگر که وزیر نفت هم بارها آنرا مورد تاکید قرار داده است آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای جذب هرگونه سرمایه گذار خارجی و داخلی است. موضوعی که به قول اوجی، «از نان شب هم واجب تر است.»
وزیر نفت در اینباره اعلام نموده که به سرمایه گذاری ۱۶۰ میلیارد دلاری در پروژه های صنایع نفت و گاز کشور نیاز است و محسن خجسته مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران هم پیرو این مورد تاکید کرده است «از ورود سرمایه های خارجی استقبال می نماییم، اظهار داشت: اگر به هر علتی سرمایه گذاری خارجی محقق نشود، سناریوهای مختلف روی میز است و منتظر خارجی ها نمی مانیم.»
با این حال وزارت نفت در همین مدت کوتاه توفیق هایی بخصوص در حوزه دیپلماسی انرژی به دست آورده است که نمونه آن امضای قرارداد سه جانبه سوآپ گاز با دو جمهوری آذربایجان و ترکمنستان است.
در سالهای گذشته، پرداخت نکردن بدهی گازی به ترکمنستان سبب شد واردات گاز از این کشور متوقف شود وزارت نفت همسو با توسعه روابط با همسایگان و تقویت دیپلماسی انرژی در ایام اخیر خبری خوش برای مردم کشور داشت و قرارداد سه جانبه سوآپ گاز از ترکمنستان به جمهوری آذربایجان از خاک جمهوری اسلامی ایران هفتم آذرماه با حضور رؤسای جمهوری ایران و جمهوری آذربایجان در حاشیه پانزدهمین نشست سران سازمان همکاری اقتصادی (اکو) به امضا رسید.
ایران طبق این قرارداد سه جانبه از اول زمستان سالانه ۱.۵ تا ۲ میلیارد متر مکعب گاز را از ترکمنستان به آذربایجان تحویل می دهد. کارشناسان معتقدند قدرت دیپلماسی ایران با امضای این قرارداد افزایش، قابلیت تحریم پذیری ایران کاهش و نقش ایران در مبادلات گازی منطقه افزایش می یابد.
نگاه ویژه وزارت نفت به معیشت کارکنان
سامان دهی شرایط سرمایه انسانی و حل و رفع مشکلات کارکنان وزارت نفت از اولین روز حضور اوجی در مجلس برای کسب رای اعتماد نمایندگان مجلس شورای اسلامی و در ادامه در نشست های مشترک و سفرهای استانی مورد تاکید قرار گرفت.
وزیر نفت در هفته های آغازین کار خود در اولین گام با صدور ابلاغیه ای خواهان توقف اقدام های اجرایی و لغو بعضی ابلاغیه های در ارتباط با حوزه منابع انسانی شد، همینطور دستور بررسی و اصلاح ابلاغیه ها و شیوه نامه های در ارتباط با منابع انسانی را در ۹ بخش به معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزارت ابلاغ نمود.
او اخیرا و در دیدار با نماینگان مجلس شورای اسلامی هم از آنان درخواست کرده تا نگاه ویژه ای به کارکنان صنعت نفت در بودجه کل کشور سال ۱۴۰۱ داشته باشند چونکه آنها پیشتازان جنگ اقتصادی هستند.
از دیگر اقدام های انجام شده در این زمان میتوان به تکمیل فرایند جذب مشمولان ایثارگر تا آخر سال، برنامه ریزی برای جذب فارغ التحصیلان دانشگاهی، برنامه ریزی برای احیای ۱۰ هزار سمت سازمانی حذف شده در سطح صنعت نفت، موافقت وزیر نفت با پیشنهاد حمایت و تقویت بنیه مالی بازماندگان متوفیان غیررسمی حوادث ناشی از کار در این صنعت، سامان دهی وضع پرداخت فوق العاده های کارکنان قراردادی مدت موقت وزارت نفت، افزایش حق الزحمه بهره وری کارکنان قرارداد مدت موقت و پیمانکار، همینطور پرداخت بهره وری نیمه نخست نیروهای پیمانکاری و قرارداد موقت صنعت نفت در ماه جاری با فرمول جدید اشاره نمود.


منبع:

1400/09/11
23:38:59
5.0 / 5
650
تگهای خبر: خدمات , دانشگاه , شركت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403