صد روز فعالیت دولت مردم؛

رشد۶۰۰ درصدی صدور مجوز تاسیس آموزشگاه های فنی و حرفه ای آزاد

رشد۶۰۰ درصدی صدور مجوز تاسیس آموزشگاه های فنی و حرفه ای آزاد

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گزارشی عملکرد سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور را در دولت سیزدهم منتشر نمود که رشد600 درصدی صدور مجوز تأسیس آموزشگاه فنی و حرفه ای آزاد و ابلاغ طرح صدور سه روزه مجوز ایجاد مراکز کارآموزی جوارکارگاهی و بین کارگاهی از با اهمیت ترین این اقدام ها بوده است.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از خبرگزاری ایرنا، با دستور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، از ۱۰ مهر تا ۶ آذر سال جاری بمنظور تسریع و تسهیل صدور مجوزهای تاسیس آموزشگاه آزاد فنی و حرفه ای در مقایسه با بازه زمانی ۵۶ روزه مشابه سال پیش که ۳۰۴ مجوز آموزشگاه آزاد فنی و حرفه ای صادر شده بود، شاهد رشد بیش از ۶۰۰ درصدی و ارائه یک هزار و ۸۳۹ موافقتنامه اصولی (در حکم مجوز فعالیت آموزشی) به متقاضیان در این بخش هستیم. همین طور «طرح صدور حداکثر سه روزه مجوز ایجاد مراکز کارآموزی جوارکارگاهی و بین کارگاهی»، برای اجرا به کل کشور ابلاغ گردیده است.
تحویل دبیرخانه «شورای عالی آموزش و تربیت فنی، حرفه ای و مهارتی» توسط سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور اقدام مهم دیگر است. به پیشنهاد وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با حکمی از طرف معاون اول رییس جمهوری، غلامحسین حسینی نیا، معاون وزیر و رییس این سازمان بعنوان «دبیر شورای عالی آموزش و تربیت فنی، حرفه ای و مهارتی» منصوب گردید، این در حالیست که قبل از آن سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور حتی در شورای مذکور عضویت نداشت، این مساله از تحولات امید بخش در زمینه مهارت آموزی و رساندن سازمان به جایگاه واقعی خود است که در ابتدای فعالیت دولت سیزدهم محقق شد.


توسعه آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای
بنابراین گزارش، در این بازه زمانی ۴۱ میلیون و ۲۰۶هزار و۷۲۷ نفر-ساعت(معادل صد و هفتاد و پنج هزار و ۸۶۸ نفردوره) آموزش توسط آموزشگاه های فنی و حرفه ای آزاد برگزار و ۸۰۷ پروانه تاسیس آموزشگاه های آزاد تمدید و صدور ۶۷۳ نخستین مجوز فعالیت برای تاسیس آموزشگاه آزاد انجام شده است.
همچنین برای دو هزار و ۹۸۹ نفر از متقاضیان آموزشگاه های آزاد برای اولین بار ابلاغ مربی گری صادر و یک هزار و ۸۹۶ ابلاغ قبلی این گروه از مربیان تمدید گردید.
از شروع فعالیت دولت سیزدهم، یک میلیون و ۳۷۲ هزار و ۴۲۴ نفر- ساعت (معادل ۱۶ هزار و ۴۵۹ نفر) آموزش توسط مراکز کارآموزی جوار کارگاهی و بین کارگاهی، صنایع و صنوف – ضمن کار دیده اند و تا ۱۵ آبان سال جاری ۲۱۳ مرکز کارآموزی جوارکارگاهی و بین کارگاهی جدید نیز به راه افتاده است.
۲ هزار و ۹۱۹ نفر- ساعت آموزش در امتداد توانمندسازی مهارتی معتادان بهبود یافته و خانواده های لطمه دیده از اعتیاد، ۴۴۳ نفر- ساعت آموزش مهارتی ویژه افراد دارای معلولیت، ۵۴۳ هزار و ۷۴ نفر – ساعت آموزش توانمندسازی ساکنان سکونت گاه های غیر رسمی و بازآفرینی شهری صورت گرفته است.
تشکیل۲۴ شورای راهبری مهارت آموزی و مشاوره شغلی زندانیان، توسعه چهار هزار و ۳۲۶ کارگاه های پذیرنده مهارت آموزی کارکنان وظیفه (محیط واقعی کار نیروهای مسلح)، شناسایی و پشتیبانی از ۷۱۰ استعداد برتر مهارتی و کارآفرینی در روستاها، شناسایی و به کارگیری ۱۳۹ نفر از مربیان افتخاری در روستاها از دیگر اقدامات سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور بوده است.
سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در امتداد افزایش عملکرد کمی و کیفی و توسعه عدالت آموزشی ۳میلیون و ۹۰۶ هزار و ۲۲۲ نفر- ساعت - آموزش فنی وحرفه ای به جامعه روستایی، ۲۹۹ هزار و ۱۳۳ نفر-ساعت به جامعه عشایری و ۱۳۵ هزار۷۳۷ نفر-ساعت آموزش به دانش آموزان ارائه کرده است.
در راستای توسعه مهارت آموزی دانشجویان در داخل دانشگاه ها، ۵۲ هزار و ۴۳۸ نفر-ساعت آموزش ارائه شده و طرح کارآموزی دانشجویان در مراکز آموزش فنی و حرفه ای برای ۴۰۱ نفر دانشجو اجرا شده است و همین طور پنج مرکز مدیریت مهارت آموزی و مشاوره شغلی در دانشگاه ها (TMC) نیز به وجود آمده است. همین طور ۲۶ میلیون و ۸۹۰ هزار و ۵۰۱ نفر-ساعت مهارت آموزی در مراکز ثابت و شعب شهری به گروههای هدف ارائه شده است.
برنامه های کوتاه مدت در زمینه آموزش
فراهم کردن تمهیدات لازم برای سنجش مهارت ۳۲۲ هزار و ۱۷۳ نفر طی سه ماه بنا بر این گزارش طی سه ماهه اول فعالیت دولت سیزدهم، سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور تمهیدات لازم را برای سنجش مهارت از ۳۲۲ هزار و ۱۷۳ نفر نفر که ۱۴۵هزار و ۲۸۵ نفر زن و ۱۷۶هزار و ۸۸۸ نفر مرد فراهم نموده و آزمون های یاد شده را برای گروههای هدف برگزار کرده است.
۴۵ عنوان استاندارد مهارت با همکاری ادارات کل آموزش فنی و حرفه ای استانها و بر طبق درخواست بازار کار، تدوین و بازبینی شده است.
1400/09/16
12:43:21
5.0 / 5
674
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403