از سوی كمیته فناوری اطلاعات مجلس

مشکلات فضای ICT چطور پیگیری می شود؟

مشکلات فضای ICT چطور پیگیری می شود؟

مدتی پیش کمیته ای با عنوان کمیته فناوری اطلاعات و ارتباطات ذیل فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی ایجاد شده و آنطور که نمایندگان فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی می گویند این کمیته مقرر است مشکلات و موانع موجود در فضای ICT که به حوزه قانون گذاری مرتبط می باشد را پیگیری کند.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایسنا، خردادماه سال قبل بود که فریبرز نژاددادگر، دبیر و عضو هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران به ضرورت ایجاد کمیته ICT و اقتصاد دیجیتال در مجلس و توانمندی مجلس در ایجاد اتحاد بیش از پیش، بین بدنه قانونگذار و اجرائی کشور با فعالان و متخصصان حوزه ICT تاکید کرده و اظهار داشته بود: توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات یکی از اولویت های اصلی کشور است که برای خیلی از چالش های پیش روی دولت راهکار هایی دارد.
نژاددادگر در این زمینه به ایسنا اظهار داشت: نمایندگان مجلس باید بعنوان پرچمداران تحول ماندگار در ایجاد راهکارهای میانبر برای حل چالش های پیش روی کشور اقدام نمایند و عزم قوه قانون گذار را برای بهبود وضعیت فعلی به نمایش بگذارند و در این راستا، ایجاد ساختاری منسجم تر درباره فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور امری ضروری بود.
دبیر و عضو هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران با اعلان اینکه بحث ایجاد کمیته ارتباطات و فناوری اطلاعات در مجلس در سالهای قبل نیز بارها عنوان شده اما به نتیجه نرسیده بود، اظهار داشت: در دنیای امروز، با ابزارهای سنتی نمی توان به مواجهه با تغییرات بسیار موثری که در زمینه ICT درحال رخ دادن است، رفت. در حقیقت ارتباطات و فناوری اطلاعات عامل اصلی و زیرساخت تحول است که مجلس باید بصورت خاص به آن توجه کند.
نژاددادگر در عین حال بیان کرد: کمیته ارتباطات مجلس در ذیل کمیسیون صنایع و معادن، چندین سال است که فعالیت می کند و بخش خصوصی از این کمیته که متشکل از نمایندگان مجلس است، تشکر و قدردانی می کند، ولی هدف از شکل گیری کمیته ICT جدید که ذیل فراکسیون راهبردی مجلس تشکیل شده این است که بازیگران اصلی در اقتصاد دیجیتال و کسب وکارهای حوزه ICT بتوانند مشکلات خودرا با مجلس و نمایندگان مطرح کنند.
وی تصریح کرد: اواسط خردادماه سال گذشته، فعالان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور طی نامه ای به نمایندگان دوره ی جدید مجلس، خواهان تشکیل کمیسیون «فناوری اطلاعات و اقتصاد دیجیتال» در مجلس شورای اسلامی شدند و در عین حال برخی از نمایندگان دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی نیز در نامه ای به هیأت رئیسه مجلس درخواست تشکیل کمیسیون ویژه فناوری اطلاعات، فضای مجازی و اقتصادی دیجیتال را ارائه کردند.
در عین حال، محمدرضا میرتاج الدینی -رییس فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی- هدف از تشکیل کمیته ارتباطات و فناوری اطلاعات در فراکسیون راهبردی مجلس را پشتیبانی از توسعه شبکه ملی اطلاعات، توسعه شبکه ثابت و همراه و پشتیبانی از کسب و کارهای دیجیتال و توسعه و پشتیبانی از تولیدات مخابراتی داخلی و شبکه عنوان نمود.
بگفته میر تاج الدینی، موانع زیادی در زمینه فضای مجازی و کسب وکارهای اینترنتی در کشور وجود دارد که نمایندگان مجلس تلاش می کنند خلأهای قانونی برای توسعه اقتصاد دیجیتال را برطرف کنند.
وی با تاکید بر این که قسمتی از قوانین فناوری اطلاعات مورد غفلت قرار گرفته، اضافه کرد: در فراکسیون راهبردی مجلس به دنبال نظارت بر این قوانین هستیم. اکنون مطالبات مردم در مناطق مختلف کشور بر محوریت توسعه شبکه ارتباطی قرار دارد و شبکه اینترنت باید باتوجه به نیاز مردم توسعه یابد. کمیته فناوری اطلاعات و ارتباطات فراکسیون راهبردی مجلس از تمامی پیشنهادات و نظرات فعالان صنعت فناوری اطلاعات استقبال و این نقطه نظرات را برای رفع مشکلات این صنعت به کارگیری می کند.
همین طور سهیل یحیی زاده، رییس کمیته فناوری اطلاعات و ارتباطات فراکسیون راهبردی مجلس گفته است: در این کمیته تلاش داریم تا بتوانیم طرح هایی که توسط بخش خصوصی ارائه می شود را بصورت تخصصی بر طبق فرمتی که مورد درخواست نمایندگان در کمیته های داخلی مجلس است، تدوین نماییم. تاکید می کنم که هدف از ایجاد کمیته این است که این موارد را احصاء کند و برای آنها راهکار دهد تا در مجلس با کمک نمایندگان بخش خصوصی، آنها را بررسی نماییم و نهایی نماییم و در اختیار کمیته ارتباطات مجلس و همه کمیسیون های تخصصی بگذاریم تا نمایندگان مجلس بتوانند عملکرد بهتری داشته باشند و عملکرد مجلس را تقویت نمایند.1400/09/17
10:13:28
5.0 / 5
757
تگهای خبر: ابزار , اینترنت , صنعت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403