نرخ تورم خانوارها در آخرین ماه پاییز کاهشی شد

نرخ تورم خانوارها در آخرین ماه پاییز کاهشی شد

تازه ترین گزارش مرکز آمار از وضعیت تورم حکایت از آن دارد که روند رشد این نرخ در آخرین ماه پاییز ۱۴۰۰ متوقف و شاخص قیمت مصرف کننده در این دوره کاهشی شده است.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از خبرگزاری ایرنا، مرکز آمار نرخ تورم خانوارهای کشور در آخرین ماه پاییز را منتشر نمود. برپایه این گزارش نرخ تورم ماهیانه، نقطه ای و سالیانه کاهشی بود.
کاهش یک واحد درصدی نرخ تورم سالیانه
نرخ تورم سالیانه که درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل را نشان داده است در آذرماه برابر ۴۳.۴ درصد شد که نسبت به ماه قبل، یک واحد درصد کاهش نشان داده است.
هم چنین نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب ۴۲.۷ درصد و ۴۷ درصد است که برای خانوارهای شهری ۰.۹ واحد درصد کاهش و برای خانوارهای روستایی ۱.۳ واحد درصد کاهش داشته است.
کاهش نرخ تورم نقطه ای خانوارهای کشور
منظور از نرخ تورم نقطه ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است. نرخ تورم نقطه ای در آذر ماه ۱۴۰۰ به عدد ۳۵.۲ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به صورت میانگین ۳۵.۲ درصد بیشتر از آذر ۱۳۹۹ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده­ اند.
نرخ تورم نقطه ای آذر ماه ۱۴۰۰ در مقایسه با ماه قبل ۰.۵ واحد درصد کاسته شده است.
نرخ تورم نقطه ای گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» با کاهش ۴.۹ واحد درصدی به ۴۱.۵ درصد و گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» با افزایش ۱.۶ واحد درصدی به ۳۱.۸ درصد رسیده است.
این در حالی است که نرخ تورم نقطه ای برای خانوارهای شهری ۳۵ درصد می باشد که نسبت به ماه قبل ۰.۳ واحد درصد کاهش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ۳۶.۲ درصد بوده که که نسبت به ماه قبل ۱.۲ واحد درصد کاهش داشته است.
کاهش ۰.۸ واحد درصدی نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور
نرخ تورم ماهانه، مبین درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل است. نرخ تورم ماهانه آذر ماه سال جاری به ۱.۷ درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ۰.۸ واحد درصد کاهش داشته است.
تورم ماهانه برای گروههای عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب ۱.۴ درصد و ۱.۸ درصد بوده است.
این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری ۱، ۶ درصد است که نسبت به ماه قبل ۰.۸ واحد درصد کاهش داشته است.
هم چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ۱.۸ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۰.۹ واحد درصد کاهش داشته است.
کاهش قیمت گوشت و میوه در آذرماه
در گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل در ارتباط با گروه «ادویه و چاشنی» (زعفران، رب گوجه فرنگی و سس گوجه فرنگی)، گروه «دخانیات» و گروه «سبزیجات» (سیب زمینی، گوجه فرنگی و پیاز) است.
در گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات»، گروه «پوشاک و کفش» (انواع پوشاک)، گروه «حمل و نقل» (انواع خودروی سواری) و گروه «مبلمان و لوازم خانگی» (ظروف بلور و پلاستیکی آشپزخانه) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته اند.
هم چنین در ماه جاری گروه «میوه و خشکبار» و گروه «انواع گوشت» (گوشت مرغ) نسبت به ماه گذشته کاهش قیمت داشته اند.
درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک های هزینه ای کل کشور در ماه جاری
دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در آذر ماه ۱۴۰۰ برای دهک های مختلف هزینه ای از ۴۲.۷ درصد برای دهک نهم تا ۴۶.۲ درصد برای دهک دوم است.منبع:

1400/10/02
10:54:01
5.0 / 5
736
تگهای خبر: خدمات , قیمت , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403