روایت مهر از اقتصاد ایران در هفته ای كه گذشت؛

مصوباتی مهم برای تنظیم بازار سرمایه

مصوباتی مهم برای تنظیم بازار سرمایه

تجهیزات جانبی: مهر در قالب گزارشی به شرح با اهمیت ترین اتفاقاتی که طی هفته چهارم آذر رخ داده پرداخته است که همچون با اهمیت ترین آن می توان به مصوبات اقتصادی دولت برای ساماندهی بازار سرمایه اشاره نمود.به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از مهر، با اهمیت ترین اتفاق هفته چهارم آذر را می توان در منتشر شدن جزییات لایحه بودجه ۱۴۰۱ مشاهده کرد که در این گزارش به مروری مختصر بر این مساله و سایر اخبار مهم هفته گذشته خواهیم پرداخت.
۱۰ مصوبه ستاد اقتصادی دولت برای ساماندهی بازار سرمایه تشریح شد
در هفته گذشته، سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد در حاشیه جلسه ستاد اقتصادی دولت با حضور در برنامه زنده تلویزیونی شبکه خبر مصوبات این ستاد درباب پشتیبانی از بازار سرمایه را اعلام نمود. همچون با اهمیت ترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
_ مالیات شرکت های تولیدی سال آینده ۵ درصد کاهش پیدا می کند.
_ بانک مرکزی نرخ تسعیر ارز شرکت های بورسی را ۹۰ درصد سامانه نیما در نظر بگیرد.
_ بانک مرکزی با سرمایه گذاری فعال در خرید اوراق، میانگین نرخ بازار بین بانکی را حداکثر ۲۰ درصد تنظیم می کند.
_ حقوق معدنی ها افزایش نخواهد یافت.
رشد ۴.۱ درصدی کشور در ۶ ماه نخست سال
چندی پیش مرکز آمار ایران رشد اقتصادی ۶ ماهه نخست سال جاری را ۵.۹ درصد و رشد اقتصادی بدون نفت را ۴.۱ درصد اعلام نمود. بر اساس گزارش این سازمان محصول ناخالص داخلی GDP به قیمت ثابت سال ۱۳۹۰ در ۶ ماهه اول سال ۱۴۰۰ به رقم ۳، ۶۶۰ هزار میلیاردریال با نفت و ۳، ۱۳۶ هزار میلیاردریال بدون احتساب نفت رسیده است.
در حالی که رقم مذکور در زمان مشابه سال قبل با نفت ۳، ۴۵۶ هزار میلیاردریال و بدون نفت ۳، ۰۱۲ هزار میلیاردریال بوده که نشان از رشد ۵، ۹ درصدی محصول ناخالص داخلی با نفت و ۴، ۱ درصدی محصول ناخالص داخلی بدون نفت در ۶ ماهه اول سال ۱۴۰۰ دارد.
نتایج محاسبات حاکی از آنست که رشته کارهای گروه کشاورزی ۴، ۳- درصد، گروه صنایع و معادن ۹، ۵ درصد شامل: استخراج نفت خام و گاز طبیعی ۱۸، ۳، سایر معادن ۱، ۹- صنعت ۳، ۸، انرژی ۸، ۲ و ساختمان ۷، ۰ درصد و کارهای گروه خدمات ۴، ۸ درصد شامل زیر بخش های عمده و خرده فروشی، کارهای خدماتی مربوط به تامین جا و غذا، حمل و نقل، انبارداری، پست، اطلاعات و ارتباطات، کارهای مالی و بیمه، مستغلات، کرایه و خدمات کسب وکار و دامپزشکی، اداره امور عمومی و خدمات شهری، آموزش، کارهای مربوط به سلامت انسان و مددکاری اجتماعی و سایر خدمات عمومی، اجتماعی، شخصی و خانگی نسبت به ۶ ماهه اول سال ۱۳۹۹ رشد داشته است.
تاریخ دقیق افزایش یارانه ها تعیین نشده است
و اما خبر مهم آخر طی هفته گذشته به وزیر اقتصاد بر می گردد. احسان خاندوزی اظهار نمود: تاریخ دقیقی برای افزایش یارانه ها تعیین نشده است. سخنگوی اقتصادی دولت اضافه کرد: درباب زمان تغییر یارانه ها و افزایش میزان پرداخت یارانه ها، هیچ تاریخ دقیقی تعیین نشده است.


منبع:

1400/10/03
18:42:26
5.0 / 5
536
تگهای خبر: آموزش , خدمات , شركت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403