آینه چون نقش تو بنمود راست، کمیسیون محترم فضای مجازی شکستن خطاست

آینه چون نقش تو بنمود راست، کمیسیون محترم فضای مجازی شکستن خطاست

اعلام نظر مرکز پژوهش های مجلس درباره طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی مقدمه ای برای بازگشت این طرح به مرکز تحقیقات برای اعمال پیشنهادات کارشناسی و بررسی بیشتر شد که براین اساس احتمال اعمال تغییرات محسوس در این طرح نیز وجود دارد؛ اصلاحی که شاید بتوان امیدوار بود در نهایت به رفع دغدغه های افکار عمومی دراین زمینه بینجامد.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایسنا، بااینکه ایرادات وارده از طرف مرکز پژوهش های مجلس به طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی چندان به مذاق برخی نمایندگان مجلس و اعضای کمیسیون مشترک بررسی این طرح خوش نیامده و آنرا «بیانیه سیاسی و ژورنالیستی» و «زیر سوال برنده شأن مجلس» دانسته اند و چنان از رسانه ای شدن آن شوکه شده اند که حتی احتمال داده اند «شایعه یا فتوشاپ» باشد! اما در نهایت به نظر می آید اصلاح این طرح به یک ضرورت تبدیل گشته چونکه حالا اشکالات طرح به نقل از نهادی شنیده می شود که بازوی پژوهشی مجلس است و شاید دیگر نتوان آنرا نادیده گرفت.
اعضای کمیسیون مشترک پشتیبانی از حقوق کاربران در دوازدهمین جلسه کمیسیون مصوب کردند که طرح پشتیبانی از حقوق کاربران در فضای مجازی به مرکز پژوهش های مجلس بازگردد. تعدادی از اعضای کمیسیون معتقد بودند با عنایت به این که زمان بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۱ در کمیسیون های تخصصصی شروع شده است و تعدادی از اعضای کمیسیون هم در کمیسیون تلفیق لایحه بودجه عضو هستند با درخواست مرکز پژوهش های مجلس موافقت شود تا در این زمانی که اعضای کمیسیون مشترک مشغول رسیدگی به حوزه بودجه ۱۴۰۱ هستند، طرح جهت بررسی و کار کارشناسی بیشتر به مرکز پژوهش های مجلس بازگردد.
پیش از این بابک نگاهداری رئیس مرکز پژوهش های مجلس در نامه ای به رییس کمیسیون ویژه بررسی طرح صیانت از فضای مجازی اشکالات عدیده متن طرح همچون کاهش سرمایه اجتماعی، ایجاد بی ثباتی در قوانین و مقررات اقتصادی، به مخاطره افتادن امنیت سرمایه گذاری، مداخله بسیار زیاد طرح در شئون مختلف زندگی مردم، تشویق نخبگان به مهاجرت، ابهام و عدم شفافیت در مفاد و پروسه تقنین را بر شمرده و خواهان تخصیص زمان بیشتر برای اصلاح آن شده بود.

احتمال ارائه طرح جدید
در پی انتشار این نامه لطف الله سیاهکلی سخنگوی کمیسیون پشتیبانی از حقوق کاربران در فضای مجازی کار اصلی مرکز پژوهش های مجلس را تخصصی دانست و اظهار داشت: درواقع مرکز پژوهش های مجلس موارد را بصورت کارشناسی بررسی می کند و اگر موضوعی را دارای ایراد بداند آنرا مطرح می کند، تلاش است قانون نویسی با کمترین ایراد و اشکال و دارای جامعیت باشد، از همین نظر اقدامات مرکز پژوهش های مجلس در این عرصه بسیار مطلوب است.
وی اضافه کرد: ایراداتی که مرکز پژوهش های مجلس به طرح پشتیبانی از حقوق کاربران وارد دانسته باید مورد بررسی اعضای کمیسیون مشترک قرار بگیرد و مشخص شود این ایرادات به چه میزان به طرح وارد است، به هر شکل کمیسیون به دنبال این است که از تمام نظرات کارشناسی استفاده نماید، اساسا به ایراداتی که مطرح شود توجه خواهد شد و تمرکز بر این است که قانونی نوشته شود که دارای ایراد نباشد.
سیاهکلی افزود: ما در کمیسیون تاکید داریم که نظرات کارشناسی در طرح لحاظ شود، هر بخشی دارای ایراد باشد نیز آن ایراد را رفع خواهیم کرد، درخواست مرکز پژوهش های مجلس این است که زمانی مقرر شود تا طرحی جدید تدوین شود، به احتمال زیاد هم این تصمیم اتخاذ می شود که زمانی در اختیار مرکز تحقیقات قرار گیرد تا پیشنهادات دولت و طرح قدیم در کنار هم لحاظ شود و طرحی جدید ارائه کنند، البته فقط احتمال این مساله را می دهم چونکه من یک عضو کمیسیون هستم، به عقیده من اگر این فرصت در اختیار مرکز پژوهش های مجلس قرار گیرد که طرحی جدید را با کمترین ایراد ارائه نمایند بهتر خواهد بود.

نظر مرکز تحقیقات درباره طرح صیانت دقیق است
احمد علیرضابیگی عضو کمیسیون امورداخلی کشور و شوراها نیز در اینباره اظهار داشت: من هم همین نظری که مرکز پژوهش های مجلس درباب این طرح اعلام نموده را حدود چهار ماه پیش بیان کردم و تاکید داشتم که این طرح در تعارض با قانون اساسی بوده و بدون در نظر گرفتن تمام جوانب تهیه شده است. بنده نیز بر این باور هستم که طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی ضمن تعارض با قانون اساسی هزینه سنگینی را به کشور تحمیل می کند و کسب وکارهای موجود در فضای مجازی را مورد تهدید قرار می دهد. لازم است باتوجه به شرایط جدید جهان و پیشرفت هایی که در این عرصه اتفاق افتاده است در این طرح بازبینی شود.
وی اضافه کرد: از جانب دیگر این طرح دارای بار مالی است و باید دولت با در نظر گرفتن تمام جهات در این حوزه لایحه ارائه نماید. نکته حائز اهمیت این است که نگرش سلبی در تهیه این مساله کنار گذاشته شود چونکه تاریخ گواهی می دهد که برخورد سلبی همان طوری که در بحث ویدیو یا ماهواره دیدیم پاسخگو نیست. نمی توان بواسطه لطمه هایی که گاهی در فضای مجازی وجود دارد به سمت محدود سازی این فضا حرکت کرد. مانند این است که یک کودک بر اثر فرو کردن میخ در پریز برق گرفتار برق گرفتگی شود و ما برای پیشگیری از تکرار این مساله برق را قطع نماییم. این استدلال منطقی نیست. ما در شرایطی هستیم که تجهیزات دریافت اینترنت ماهواره ای در حال فروش است و اساسا با ایجاد محدودیت در فضای فعلی مردم به سمت خرید تجهیزات برای دریافت اینترنت ماهواره ای خواهند رفت.
علیرضابیگی اظهار داشت: من نیز نظر مرکز پژوهش های مجلس را تصدیق می کنم و مشخص است که یک بررسی دقیق بر روی این طرح انجام داده اند. در ابتدا نیز مرکز تحقیقات به این مساله اشاره کرده بود اما بواسطه این که عده ای در مجلس طرفدار نگرش سلبی هستند این هزینه به مجلس تحمیل شد.

احتمال بررسی طرح حقوق کاربران در فضای مجازی پس از بودجه
مهرداد ویس کرمی دبیر کمیسیون مشترک پشتیبانی از حقوق کاربران در فضای مجازی هم ضمن اشاره به انتقادها نسبت به اعلام نظر مرکز تحقیقات اظهار داشت: دوستان کمیسیون من جمله خود من به صورتی نسبت به مدل انتشار این اظهارنظر انتقاد داشتیم. البته انتقاد ما نسبت به خود اظهارنظر مرکز تحقیقات نیست؛ چونکه برمبنای قانون مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی حق دارد درباب این دسته از موارد اظهار نظر کند و نظر مشورتی ارائه کند و کمیسیون نیز در پذیرش و یا رد آن اظهار نظر مختار باشد.
وی اضافه کرد: در حقیقت مشکل بر سر این بود که چرا نامه اظهارنظر مرکز تحقیقات قبل از این که به دست رییس کمیسیون برسد در فضای مجازی انتشار یافته است که البته خود مرکز تحقیقات هم این مساله را قبول دارد. در همان زمان پذیرفت که اینطور انتشار نظر خطای شخصی بوده و برخی اشخاص چنین اقدامی انجام داده اند و این مساله اقدام خود مرکز پژوهش های مجلس به مفهوم عام کلمه نبوده است.
وی افزود: در این زمان بررسی مرکز تحقیقات با حضور گروههای مختلف در چندین جلسه بحث ها پیش رفته و تغییراتی در پیش نویس انجام شده است. از طرفی مرکز پژوهش های مجلس برای اقدامات بیشتر مهلت بیشتری از کمیسیون درخواست کرده است. بااینکه ما از مرکز پژوهش های مجلس درخواست کرده بودیم که نظر وزارت ارتباطات و شورایعالی فضای مجازی را با پیش نویس طرح مربوطه ادغام کند که این کار انجام نشده است. با عنایت به این که زمان بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۱ فرا رسیده و تعدادی از همکاران ما در کمیسیون مشترک بعنوان عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۱ انتخاب شدند به احتمال زیاد کمیسیون مشترک به مرکز تحقیقات این مهلت را می دهد تا در زمانی که ما درگیر بررسی لایحه بودجه هستیم مرکز هم کار خودرا بر روی طرح انجام دهد.

تغییر نام «صیانت» به «نظام تنظیم مقررات خدمات فضای مجازی»
کمیسیون مشترک طرح پشتیبانی از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی روز دوشنبه در حالی انجام شد که اعضای این کمیسیون با انتقاد از نامه مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی درباره ایرادات طرح موسوم به «صیانت»، عنوان طرح را به «نظام تنظیم مقررات خدمات فضای مجازی» تغییر دادند و نسخه جدید آنرا منتشر نمودند.
رضا تقی پور رییس کمیسیون مشترک فضای مجازی در این رابطه اظهار داشت: بعد از آخرین نشست با مصوبه کمیسیون قرار شد با عنایت به نامه وزارت ارتباطات و اعلام مرکز ملی فضای مجازی در خصوص این که نظرات کارشناسی بهتر است در پیش نویس طرح لحاظ شود و برمبنای تصمیم و نظر کمیسیون طرح به کارگروهی در مرکز تحقیقات ارجاع شود. همین طور با تدبیر رییس مجلس قرار شد ریاست کارگروه از اعضای کمیسیون مشترک باشد و در نهایت آقای یزدی خواه را معرفی کردیم و به فوریت روند بررسی طرح شروع شد.
او اضافه کرد: مدل مفهومی این طرح موجود است و در این رابطه مشکلی نداریم، نقد مرکز تحقیقات مربوط به نسخه قبلی است و قرار شد نسخه جدید ارائه شود و با قول و قرارهایی که گذاشتیم، کارگروه در هفته دوم شش جلسه برگزار کرد و ادغام ها انجام شد و روند کار هم به خوبی پیش رفت. از هیأت رئیسه مجلس می خواهیم به ما بگوید که چگونه در جریان نامه های ارسالی قرار بگیریم و اگر روال ارائه نامه ها به نمایندگان تغییر کرده به ما اطلاع دهند؛ ما در مورد ارجاع طرح به مرکز رأی گیری کردیم و متن مصوبه روشن است و قرار شد مرکز طی ۱۰ روز طرح را بررسی و به کمیسیون ارائه کند اما خروجی مرکز بیانیه سیاسی است که نظر اغلب نمایندگان هم همین است ضمن این که تا ۳۰ آذر ماه ۱۴۰۰ نسخه مشترکی در اختیار معاونت های مرکز نبوده است.
وی خطاب به قائم مقام و کارشناسان مرکز تحقیقات در نشست، خاطرنشان کرد: شما نباید بجای شورای نگهبان اظهارنظر و نماینده را مجبور کنید اظهارنظرش را عوض کند؛ نماینده اختیار دارد.
تقی پور اظهار داشت: بنا داریم نظرات تمامی دستگاه ها را تا جایی که در قالب باشد گرفتن نماییم و تاکید داریم که این طرح نمی تواند تمامی مشکلات فضای مجازی را حل کند، بدین سبب انتظار داریم اگر نقص و مشکلی وجود دارد را با همکاری رفع کنیم؛ ۷۰ تا ۸۰ قانون این چنینی در کشور در مورد فضای مجازی لازم داریم بنابراین، این طرح جزئی از این تعداد قوانین است و تمامی مسائل و مشکلات را حل نمی کند.
وی ضمن اشاره به طرح جدیدی که با تلفیق طرح قبلی و پیشنهادات ارائه شده، تدوین شده است اظهار داشت: انتظارمان از این طرح این است که نظام حمایتی را داشته و بتوان برای چالش های مطرح شده قانون داشته باشیم البته پشتیبانی از پلت فرم های داخلی رضایت بخش نیست و ما در این طرح این مهم را مورد توجه قرار خواهیم داد و عنوان طرح هم به طرح «نظام تنظیم مقررات خدمات فضای مجازی» تغییر یافته است و این تغییر نام، خبر خوبی است و محدود به این شده که نظام حمایتی را در قانون حل نماییم البته قبول داریم که تمامی مشکلات را نمی توانیم حل نماییم.

قرار بود دو طرح با هم تلفیق شوند نه این که نظر جدیدی ارائه شود
سیدعلی یزدی خواه عضو کمیسیون فرهنگی مجلس نیز در اینباره اظهار داشت: در جلسات گذشته کمیسیون مشترک قرار شد آخرین نقطه نظرات وزارت ارتباطات به همراه نسخه پیشنهادی کمیسیون به مرکز تحقیقات ارجاع شود تا در بازه زمانی ۱۰ روزه نسبت به تلفیق نظرات اقدام گردد. تعیین زمان ۱۰ روزه حاصل نشست با رییس مجلس بود و ایشان تاکید داشت که نظرات وزارت ارتباطات و مرکز تحقیقات برای ادغام در طرح بررسی شود و در مورد آنها کار کارشناسی و جمع بندی لازم را انجام دهیم البته ما در همان جلسه ابراز نگرانی کردیم که اگر طرح به مرکز ارجاع شود، شاید یک یا دو ماه بررسی آن طول بکشد.
وی خاطرنشان کرد: در نشست کمیسیون مصوب شد که طرح نه در قالب ماده ۱۴۲ بخشنامه داخلی مجلس بلکه برای انجام کار کارشناسی به مرکز ارجاع شود و روند کار را پیگیری کنیم؛ قرار شد جلسات کمیته در مجلس برگزار گردد تا نمایندگان به سهولت بتوانند در آن شرکت نمایند اما نظر مرکز این بود که برای حضور کارشناسان، فرهیختگان، اصحاب رسانه، صاحبان کسب وکار و دستگاههای اجرائی جلسات در مرکز برگزار گردد.
نماینده مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ما اعلام کردیم که این مساله مغایر توافق قبلی ما است برای اینکه مقرر است این اقشار و افراد در جلسات کمیسیون مشترک حضور داشته باشند و در مورد طرح اظهارنظر کنند و سپس مطرح نمودند که بررسی طرح یک ماه طول بکشد در حالیکه قرار بود بررسی طرح ۱۰ روزه باشد. در نهایت قرار شد حداکثر طی سه هفته طرح را به ما ارائه نمایند تا در هفته سوم جمع بندی شود اما مرکز به جمع بندی نرسید و نامه ای توسط آقای نگاهداری رییس مرکز صادر و انتشار یافت، در حالیکه بهتر بود این نامه را به مجلس و یا کمیسیون ارائه می کردند.
یزدی خواه با اشاره به اینکه قانون گذاری وظیفه مجلس است، افزود: مرکز تحقیقات وظیفه مشورتی دارد و ما از مرکز مشورت می گیریم و در بعضی موارد در قالب ماده ۱۴۲ که مسیر رسمی تری است، مسائل را پیگیری می کنیم؛ باخبر شدیم که این اطلاعیه و نامه در سایت ها انتشار یافته در حالیکه قرار بود دو طرح با هم تلفیق شوند نه این که نظر جدیدی ارائه شود. ما با رییس مرکز بحث و گفت و گو و تاکید کردیم که شما شأن مجلس را زیر سوال بردید، این طرح حاصل تفکرات مرکز است، هم اکنون چه اتفاقی افتاده که با تغییر رییس مرکز طرح مغایر اصول گوناگون قانون اساسی شناخته شده. در این رابطه می طلبد رییس مرکز موضوع را اصلاح کند، حتی ایشان تاکید داشت که اطلاعی ندارد که چگونه طرح در اختیار رسانه ها قرار گرفته است؛ ما از مرکز نظر مشورتی می گیریم و در کجای بخشنامه آمده که نظرات مرکز پیش از این که به ما ارائه شود، در سایت ها منتشر شود؟ بنده بعنوان رییس کمیته از این نامه اطلاعی نداشتم و حتی رییس کمیسیون مشترک هم در جریان موضوع نبودند.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس خاطرنشان کرد: هر دستگاهی شرح وظایفی دارد و چارچوب ها نباید خدشه دار شود، نظرات مرکز ملی با وزارت ارتباطات با حضور کارشناسان و برخی نمایندگان تلفیق شده و به نسخه مفهومی و خوبی رسیدیم تا بتوان ضعف های آنرا برطرف کرد؛ با عنایت به این که باید برای تعیین تکلیف این طرح سریع تر اقدام نماییم و برخی اعضای کمیسیون مشترک نیز عضو کمیسیون تلفیق هستند، می طلبد با اعمال نظرات بتوان در اسرع وقت وظیفه خودمان را در قبال ملت ادا نماییم. ۳۷ ماده طرح قبلی در طرح جدید به ۲۱ ماده کاسته شده و همین طور حجم آن از ۱۳ صفحه به ۷ صفحه رسیده است و در نشست بعدی در مورد کلیات این طرح رای گیری می نماییم.

طرح پشتیبانی از کاربران در فضای مجازی، فرهنگی است، نه سیاسی
حسین نوش آبادید نماینده مجلس شورای اسلامی هم با اشاره به اینکه مرکز پژوهش ها، مرکز پژوهشی و تحقیقاتی است نه نظارتی، اظهار داشت: مرکز پژوهش ها، مرکز پشتیبانی است و نباید نقش خودش را با مراکز دیگر عوض کند، از سویی نظرات آن باید مورد توجه قرار گیرد؛ رهبر معظم انقلاب بارها تاکید کردند که مجلس باید از نظرات مرکز استفاده نماید و موضوع پیش آمده در مورد انتشار نامه شکل سیاسی به خود گرفته و انتظار می رود طرح پشتیبانی از کاربران در فضای مجازی را سیاسی نکنیم برای اینکه موضوعی فرهنگی است؛ این طرح از اول مخالفان و موافقان جدی داشته و سبب جبهه گیری و دغدغه افکار عمومی و همین طور رییس و نمایندگان مجلس هم مواضع مختلفی درباره آن دارند.
وی اضافه کرد: چندین بار عنوان و متن این طرح تغییر کرده اما هنوز به متن واحدی نرسیدیم و باید اجازه داد در فرصت مناسب سازوکار شفاف و روشن بررسی شود، در این رابطه نیازمند دقت و وقت بیشتر هستیم و باید موضوع را جدی بگیریم و نباید این مساله موجب قطب بندی در جامعه و مجلس شود.

نامه مرکز پژوهش ها، بیانیه ژورنالیستی بود
همچنین مهرداد ویس کرمی هم ضمن اشاره به متن منتشرشده توسط مرکز تحقیقات در مورد طرح پشتیبانی از کاربران در فضای مجازی اظهار داشت: این مساله بیش از آن که کار پژوهشی و علمی باشد بیانیه ژورنالیستی بود؛ حتی ما در جریان موضوع قرار نداشتیم و گفتیم احتمالاً شایعه یا فتوشاپ است. در این رابطه بهتر است برای رضای خدا کارهایمان را انجام دهیم تا ماندگار شود، البته کارشکنی های اینچنینی هم در مورد طرح پشتیبانی از خانواده و تعالی جمعیت داشتیم و همان افرادی که در راه این طرح کارشکنی می کردند بعد از بیانات رهبر معظم انقلاب در مورد آن از فواید و اثرات مثبت آن صحبت می کردند.
وی افزود: طرح فضای مجازی طرح بی خاصیتی نیست و به نتیجه خواهد رسید و باید دقتمان را جهت بررسی آن بیشتر نماییم و امیدواریم کارشکنان بعد از به نتیجه رسیدن و تعیین تکلیف آن از اثرات کاربردی آن سخن نگویند. نظر مرکز تحقیقات باید استدلالی باشد نه احساسی و ژورنالیستی، این که بررسی طرح با حساسیت پیش می رود نشان از اهمیت بالای آن دارد؛ ما طرح را طبق اختیار ماده ۸۵ به مرکز تحقیقات برای اعمال نظرات مشورتی ارجاع دادیم نه ماده ۱۴۲ و باید کوشش کرد طرحی علمی و ماندگار داشته باشیم تا بتواند به رفع مشکلات مردم هم کمک نماید.

آمادگی مرکز تحقیقات برای اصلاح اشکالات وارده بر طرح صیانت
عطاالله رفیعی آتانی قائم مقام مرکز پژوهش های مجلس نیز در اینباره اظهار داشت: با عنایت به این که این روزها باردیگر موضوع طرح پشتیبانی از حقوق کاربران در فضای مجازی به علت ارجاع آن به مرکز تحقیقات در فضای سیاسی کشور عنوان شد، مرکز تحقیقات به علت انجام مسئولیتی که مجلس باردیگر بر عهده اش گذاشت، بنا بر رویه مرسوم خود، در مرکز در قالب یک کارگروه مشترک با مشارکت همه معاونت های مرکز و دفاتر ذیل آنها موضوع به بحث و گفت و گو گذاشته شد.
وی با اشاره به اینکه با عنایت به تاکید ویژه سیاست های کلی قانونگذاری برای مشارکت ذینفعان و ذیربطان، نشست های نخبگانی مختلفی برگزار شد، اضافه کرد: طبق تحلیل نشست های مربوط، اکثریت کارشناسان، مفاد طرح را دارای اشکالات می دانستند، هرچند بر ضرورت وجود بستر قانونی در اینباره نیز تاکید شد پس نظرات مرکز پژوهش های مجلس درباره طرح موسوم به صیانت دقیقا همان نظرات دوره قبلی بود با این تفاوت که نقطه نظرات ذی ربطان و مخاطبان طرح نیز در دور جدید بررسی محل استناد واقع شده است.
قائم مقام مرکز پژوهش های مجلس خاطرنشان کرد: در دوره پیش نیز مجموعه مرکز با آنکه اصل ضرورت تنظیم گری و مدیریت فضای مجازی را بدیهی می دانست، اما در مورد طرح مذکور غالب معاونت ها و دفاتر مرکز، دارای نظرات انتقادی معطوف به برخی مواد و اصلاح و تکمیل آنرا داشتند. اما با عنایت به تقاضای تسریع بررسی و محدودیت زمان و نیز ارتباط موثر و مستقیم معاونت فرهنگی با کمیسیون فرهنگی، نظرات معاونت ها و دفاتر دیگر مرکز به درستی دیده نشد و اعمال نظرات موکول به موعد بررسی در جلسات کمیسیون تخصصی شد که البته کمیسیون تقاضای بررسی به طور اصل ۸۵ نمود و فرصت بررسی دقیق تر در کمیسیون فرهنگی به کمیسیون مشترک موکول شد.
رفیعی اتانی اضافه کرد: از طرفی در دور نخست بررسی بعنوان مرکز نیز هیچ گزارش تحقیقی به نحو متعارف مرکز نیز منتشر نشد که همه اشکالات، ضعف ها و قوت های آن گفته شود. بدین سبب آنچه که در نامه جدید مرکز تحقیقات به مجلس اعلام شده، نظرات همه دفاتر و معاونت های مرکز مبتنی بر دریافت های کارشناسی و جلسات نخبگانی بوده و هست، که بصورت طبیعی می تواند مخالفان و موافقانی داشته باشد و یا ممکنست برخی با نظرات تعدادی از دفاتر مثل دفاتر حقوقی و زیربنایی موافق باشند و یا دفتر فرهنگی و اجتماعی و یا بالعکس. شان مرکز، شان مشورتی است و طبق فرهنگ مدیریتی مرکز، نظر بخش های تخصصی مرکز به مجلس اعلام می شود، البته در متن نامه ارسالی تاکید شده که مرکز آمادگی اصلاح اشکالات وارده بر طرح را دارد تا موضوع مدیریت فضای مجازی هم چنان بدون چارچوب قانونی، یله و رها نباشد. مرکز پژوهش های مجلس نیز در چندین حوزه ایراداتی را نسبت به طرح مذکور وارد دانست.
به نظر می رسد با ارجاع طرح به مرکز تحقیقات باید انتظار اعمال تغییراتی در متن این طرح را داشت که البته با عنایت به در دستورکار قرار گرفتن لایحه بودجه ۱۴۰۱ احیانا اصلاح این طرح و تصویب نهایی آن نیز به پس از بودجه و حتی شاید سال آینده موکول شود؛ هر چه که هست امید می رود که زمینه رفع دغدغه ها در مورد این طرح که مدتها قبل از مرکز تحقیقات از طرف برخی منتقدین هم مطرح می شد فراهم گردد و کمیسیون مشترکِ بررسی این طرح بجای آنکه برآشفته شود که چرا نامه مرکز قبل از ارجاع به این کمیسیون رسانه ای شد به دغدغه مردم و کاربران فضای مجازی توجه کند و به خاطر داشته باشد که مرکز تحقیقات نام مجلس را بر خود دارد و از صدای منتقد خود بجای برآشفتگی استقبال کند و به یاد داشته باشد که سرنوشت فعالان تجاری در فضای مجازی را با جدیت دنبال و بررسی کند.
خبرگزاری دانشجویان ایران از اعضای کمیسیون مشترک برای حضور در ایسنا برای روشنگری درباره این طرح و رفع ابهامات دعوت به عمل می آورد.1400/10/09
17:50:31
5.0 / 5
623
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403