مطابق آمارهای رسمی وزارت صمت؛

بیش از ۷۴۲ هزار دستگاه خودرو تا اختتام آذرماه تولید شد

بیش از ۷۴۲ هزار دستگاه خودرو تا اختتام آذرماه تولید شد

تجهیزات جانبی: بررسی عملکرد شرکت های خودروسازی کشور حاکی از تولید 742 هزار 371 دستگاه خودرو از شروع امسال تا اختتام آذر ماه است. آماری که در هم سنجی با پارینه رشد ناچیز سه دهم درصدی نشان میدهد.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از خبرگزاری ایرنا، آن طور که دفتر صنایع حمل و نقل وزارت صنعت، معدن و تجارت آمار داده در ۹ ماهه سال جاری بیشترین تولید خودرو در بخش سواری ها با ۶۷۴ هزار و ۶۵۲ دستگاه بود که ۹۰.۸ درصد از کل تولیدات خودروسازان را تشکیل می دهد.
تولید خودرو در بخش سواری رشد یک دهم درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ثبت نمود.
بعد از سواری، بیشترین تولید خودرو در بخش وانت با ۵۸ هزار و ۳۷۱ دستگاه (افت ۴.۱ درصدی در مقایسه با ۹ ماهه پارسال) صورت گرفت.
در این مدت همینطور هفت هزار و ۵۶۵ دستگاه کامیون، کامیونت و کشنده تولید شد که حاکی از رشد چشم گیر ۹۲.۸ درصدی است.
برپایه این گزارش، تا آخر آذر ماه سال جاری ۶۴۷ دستگاه مینی بوس و میدل باس (رشد ۴.۹ درصدی)، ۶۳۹ دستگاه ون (رشد ۲۱۷.۹ درصدی) و ۴۹۷ دستگاه اتوبوس (افت ۲۳.۹ درصدی) توسط خودروسازان تولید شد.
خودروسازان ایرانی در نهمین ماه سال ۱۴۰۰ موفق به تولید ۹۰ هزار و ۶۴۹ دستگاه انواع خودرو شدند که در مقایسه با آذر ۹۹ افت ۹.۵ درصدی داشته است.
ایران خودرو، همچنان بزرگترین خودروساز کشور
مطابق آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت، در ۹ ماهه سال جاری گروه صنعتی ایران خودرو با تولید ۳۶۱ هزار و ۷۵۵ دستگاه خودرو، گرچه در هم سنجی با سال گذشته افت ۳.۳ درصدی داشت، اما همچنان عنوان بزرگترین خودروساز کشور را از آنِ خود کرده است.
در تولیدات ۹ ماهه آبی پوشان جاده مخصوص، ۳۵۷ هزار و ۲۴۶ دستگاه خودروی سواری، ۳۶۱ دستگاه وانت، ۱۴۴ دستگاه ون، ۴۶۲ دستگاه مینی بوس، میدل باس و اتوبوس و سه هزار و ۵۴۲ دستگاه کامیونت، کامیون و کشنده به چشم می خورد.
همچنین تولید آذرماه این خودروساز با افت ۲۱.۹ درصدی در هم سنجی با سال قبل به ۴۲ هزار و ۴۵ دستگاه رسید.


رشد ۶.۱ درصدی تولیدات سایپا
برپایه این آمارها، نارنجی پوشان جاده مخصوص تا آخر آذرماه سال جاری ۳۲۳ هزار و ۲۲۷ دستگاه خودرو تولید کردند که حاکی از رشد ۶.۱ درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته است.
۲۷۶ هزار و ۵۹۷ دستگاه سواری، ۴۵ هزار و ۶۵۸ دستگاه وانت، ۱۹۰ دستگاه ون و ۷۸۲ دستگاه کامیونت، کامیون و کشنده در آمارهای ۹ ماهه این خودروساز به چشم می خورد.
این در حالی است که سایپایی ها با تولید ۳۹ هزار و ۶۳۴ دستگاه خودرو در آذرماه، نسبت به آذرماه ۹۹ رشد ۴.۸ درصدی ثبت کردند.
به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از خبرگزاری ایرنا، بررسی مهم ترین برنامه های وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال ۱۴۰۰ حاکی از برنامه ریزی برای تولید یک میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه انواع خودروی سواری و وانت است.
با توجه به تولید ۹۸۴ هزار و ۲۰۰ دستگاه انواع سواری و وانت در سال ۹۹، رشد ۲۱.۹ درصدی در این بخش پیشبینی شده است.
 


منبع:

1400/10/14
13:32:43
5.0 / 5
507
تگهای خبر: شركت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403