عضو كمیسیون اقتصادی مجلس:

طرح مجلس برای اصلاح قانون بورس با هدف رفع سو استفاده ها از دارایی مردم است

طرح مجلس برای اصلاح قانون بورس با هدف رفع سو استفاده ها از دارایی مردم است

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: نمایندگان مجلس پس از افت و خیزهای معاملات بورس در طول 2 سال قبل و ترس سهامداران از نوسان های به وجود آمده در این بازار، طرحی را برای سامان دادن به نحوه فعالیت اجزای مختلف بورس ارائه دادند تا بتوان بوسیله آن روزهای خوشی را پیش روی بازار قرار داد.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از خبرگزاری ایرنا، موارد اشاره شده در پیش نویس قانون بازار اوراق بهادار طی چند روز گذشته توسط کمیسیون اقتصادی مجلس منتشر و با اعتراض گسترده ای از فعالان بازار همراه شد که همین مورد بمراتب منجر به اظهار نظرات مختلف از طرف کارشناسان بازار و الزام برای اصلاح این متن شد.
در متن ارائه شده مواردی مانند تغییر ترکیب شورای عالی بورس، افشای صورت های مالی سازمان بورس، درصد تملک سهام ناشران توسط شرکت های فرعی، ارتقای دانش مالی جامعه درباب بورس، واریز درصدی از سود خالص سازمان به صندوق تثبیت، تغییراتی در سلب صلاحیت حرفه ای مدیران، معافیت های مالیاتی ناشران، تکلیف برخی اشخاص حقوقی به عرضه کالاهای خود در بورس کالا و تشکیل کانون سهامداران حقیقی عنوان شده است.
در این زمینه «مجتبی توانگر» عضو کمیسیون اقتصادی مجلس امروز (پنجشنبه) در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا به مطالب مطرح شده در پیش نویس تغییر قوانین بازار سرمایه که منجر به نگرانی سهامداران برای سرمایه گذاری در بازار سرمایه شد، اشاره نمود و اظهار داشت: پس از افت و خیزهای معاملات بورس در طول دو سال قبل و ترس سهامداران از نوسان های به وجود آمده در این بازار، یکی از با اهمیت ترین موضوعات مدنظر در کمیسیون اقتصادی مجلس بررسی وضعیت بازار سرمایه، انجام اقدامات لازم در خصوص تغییر قوانین مربوط به این بازار برای بهبود روند معاملات و نیز خروج آن از نوسان های شدید بود.
وی به اقدامات صورت گرفته دراین زمینه اشاره نمود و گفت: در چند وقت گذشته پیگیری های زیادی از طرف نمایندگان مجلس در امتداد ایجاد ثبات در معاملات بورس صورت گرفت و به دنبال آن جلسات زیادی را با مسئولان قبلی و فعلی بازار سرمایه و وزارت اقتصاد برگزار کردیم که در این مذاکرات روند معاملات بازار را از همه جهات مورد بررسی قرار دادیم و نظرات مختلفی برای فروکش کردن هیجانات کاذب در بازار عنوان شد.
توانگر گفت: در ادامه جلسات برگزار شده با مسئولان مختلف در زمینه بازار سرمایه، طرحی را برای سامان دادن به نحوه فعالیت اجزای مختلف بورس طراحی کردیم تا بتوان بوسیله اعمال تعدادی از تغییرات، روزهای خوشی را پیش روی بازار و سهامداران قرار دهیم.
وی به اعتراض فعالان بازار نسبت به بند مربوط به آموزش و فرهنگ سازی در پیش نویس تغییر قوانین بازار اوراق بهادار اشاره نمود و اظهار داشت: فعالیت افراد گوناگون تحت عنوان کارشناس بازار سرمایه، مدرس بورس و تحلیل گر همچون مشکلات تهدیدکننده معاملات بازار سرمایه بود که طی دو سال اخیر روند این بازار را با خطر جدی همراه کرد و نیز سبب ایجاد نوسانات پرشتاب بازار و زیان تعداد زیادی از سهامداران جدیدالورود شد.
به گفته توانگر، این افراد سیگنال فروشی را جایگزین آموزش مبانی سرمایه گذاری، سهام داری و شناساندن نحوه تحلیل بنیادین و تکنیکالی کردند که همین مورد منجر به خروج بازار از مسیر اصلی معاملات خود شد.
این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اشاره کرد: باتوجه به سوءاستفاده برخی از سیگنال فروشان نسبت به عدم آگاهی افراد جدیدالورود از سرمایه گذاری درست در بازار سرمایه و نیز ضرر و زیان سنگین سهامداران، می خواهیم تا با کمک این طرح زمینه نظم بخشیدن به وضعیت آموزش و مشاوره در بازار سرمایه را فراهم و قواعد مشخصی را برای معاملات این بازار تعیین نماییم.
وی در پاسخ به سوالی در خصوص این که آیا سازمان بورس در تنظیم این پیش نویس نقش داشته است یا فقط نمایندگان مجلس مبادرت به تنظیم این پیش نویس کرده اند، اظهار داشت: نمایندگان مجلس بارها جلسات مختلفی را با مدیران قبلی و مسئولان فعلی بازار سرمایه و نیز کارشناسان بازار سرمایه برگزار کردند و نظرات مختلفی را در امتداد تغییر روند معاملات بورس و بهبود وضعیت این بازار ارائه کردند.
نماینده تهران با اعلان اینکه سازمان بورس بطور رسمی در تنظیم این پیش نویس نقشی نداشته اما از تجربیات آنها بهره برده ایم، گفت: به طور قطع در جریان بررسی پیش نویس تغییر قوانین بازار سرمایه در کمیسیون اقتصادی مجلس از نظرات مسئولان حاضر در سازمان بورس استفاده خواهیم کرد.
به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از خبرگزاری ایرنا، روز گذشته «غلامرضا مرحبا»، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اعلام نمود: باتوجه به حاشیه های به وجود آمده درباره اصلاح قانون بازار اوراق بهادار و پیش نویس آن باید اعلام نمود که مسائل مطرح شده درباب بازار سرمایه فقط در حد طرح است و فعلا قابلیت اجرائی شدن را ندارند.


منبع:

1400/10/16
11:55:53
5.0 / 5
599
تگهای خبر: آموزش , شركت , طراحی , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403