برداشته شدن یکی از عوامل کندی شبکه ارتباطی کشور

برداشته شدن یکی از عوامل کندی شبکه ارتباطی کشور

تجهیزات جانبی: با تشکیل کمیته اصلاح مهندسی ترافیک شبکه ملی اطلاعات، طراحی و بازمهندسی جریان ترافیک داده کشور انجام می شود.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایسنا، با هدف اصلاح توزیع ترافیک شبکه و تحقق الزامات شبکه ملی اطلاعات، «کمیته اصلاح مهندسی ترافیک شبکه ملی اطلاعات» برای طراحی و بازمهندسی جریان ترافیک داده کشور با همکاری شرکت ارتباطات زیرساخت، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی، سازمان فناوری اطلاعات، پژوهشگاه ارتباطات و مشارکت فعال اپراتورها و شرکت های تامین کننده محتوا تشکیل شده است.
بر طبق این گزارش یکی از اشکالات موجود شبکه ارتباطی کشور در سطح اپراتورها و تامین کنندگان محتوا، تمرکز شبکه و محتوای مورد نیاز کاربران در تهران است، به شکلی که این مساله تاثیر معناداری در کندی شبکه و تاخیر دسترسی کاربران به اطلاعات را به وجود می آورد.
به سبب تمرکز تجهیزات مربوط به سیستم های مسیریابی، ترجمه آدرس IP و صورتحساب مشترکین در تهران، ارتباط بین دو کاربر در یک اپراتور و یا ارتباطات بین کاربران دو اپراتور حتی اگر هم فرستنده و هم گیرنده درون یک استان باشد، الزاماً باید به تهران منتقل شده و بازگردد و بدین سان تاخیر قابل توجهی در ارسال بسته های دیتا از مبدا تا مقصد ایجاد می شود و اگر این ارتباط بین دو اپراتور متفاوت باشد، پیچیدگی و تاخیر در این راه بیشتر هم می شود.
یکی از چالش های این نوع توزیع ترافیک در بحران های طبیعی و غیرطبیعی مشهود است و تهران بعنوان نقطه تمرکز عبور دیتا، ضعف بزرگی برای ارتباطات کشور شمرده می شود.
هدف اصلی کمیته اصلاح مهندسی ترافیک در لایه شبکه، بازمهندسی شبکه برای توزیع ترافیک شبکه کشور بوسیله مراکز تبادل ترافیک داخلی(IXP) و مراکز تبادل ترافیک بین الملل(IGW) و نقاط هسته شبکه ملی اطلاعات است. همین طور در لایه توزیع محتوا نیز شبکه توزیع محتوای داخلی در سطح کشور و متناسب با نقاط IXP در دستور کار قرار گرفته است.
طبق اعلام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، باتوجه به اقدامات بازمهندسی انجام شده، در فاز نخست سه شهر تبریز، شیراز و مشهد برای توزیع شبکه و توزیع محتوا در نظر گرفته شده و در فاز دوم، شبکه IXP تا ۱۰ نقطه توسعه می یابد.
برمبنای همین گزارش، تا حالا ۹ جلسه فنی در سطح کمیته مهندسی ترافیک، جلسات با اپراتورها و شرکت های تامین کننده محتوا برگزار شده و ۲۰ درصد اقدامات اجرائی مورد نیاز برای پیاده سازی این طرح تا انتهای سال جاری انجام می شود.
منبع:

1400/10/20
23:40:26
5.0 / 5
1025
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403