سخنگوی صنعت برق:

مصرف زیر ۲۰۰ کیلووات برق در زمستان و در تعرفه های جدید کمتر از ۲۰ هزارتومان هزینه دارد

مصرف زیر ۲۰۰ کیلووات برق در زمستان و در تعرفه های جدید کمتر از ۲۰ هزارتومان هزینه دارد

سخنگوی صنعت برق اظهار داشت: مشترکی که زیر الگوی مصرف برق در زمستان 200 کیلووات است مصرف کند ماهانه کمتر از 20 هزار تومان هزینه می دهد.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، " مصطفی رجبی مشهدی " روز پنج شنبه با بیان این که تعرفه های جدید برق از فردا اعمال خواهد شد خاطرنشان ساخت: تعرفه برای مشترکانی که در حد الگوهای تعیین شده برای هر منطقه و یا حتی کمتر از آن مصرف کنند هیچ تغییری نخواهد داشت.
وی افزود: الگوی تعیین شده برای این فصل ۲۰۰ کیلوات در ساعت برای همه مشترکان است و مشترکانی که تلاش کنند زیر این الگو مصرف کنند هزینه ای کمتر از ۲۰ هزار تومان باید پرداخت کنند.
سخنگوی صنعت برق با اشاره به این که در اثر افزایش برودت هوا به ویژه در غرب کشور، مصرف گاز بالا رفته است اشاره کرد: افزایش مصرف گاز در بخش خانگی و تجاری سبب شده قسمتی از تامین گاز نیروگاه ها با محدودیت روبرو شود تا نیاز بخش خانگی و تجاری تامین گردد.
رجبی مشهدی اضافه کرد: براین اساس نیروگاه ها ناگزیر به سمت استفاده از سوخت دوم که همان گازوئیل است می روند که تامین این سوخت با سختی های زیادی هم راه است.
وی اظهار داشت: براین اساس از همه مشترکان به ویژه مشترکان بزرگ در خواست می نماییم مصارف خودرا کاهش دهند تا امکان تامین گاز نیروگاه ها فراهم گردد.
مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران افزود: تا حالا هیچ خاموشی ناشی از کمبود گاز نیروگاهی در کشور نداشته ایم اما در بعضی مناطق به سبب بارش سنگین برف برخی مشکلات برای شبکه به وجود آمده که به سرعت درحال برطرف شدن هستند.
رجبی مشهدی با اعلان اینکه در چند سال اخیر سهم مصرف در بخش خانگی بالا رفته اضافه کرد: این درحالی است که سهم بخش خانگی از مصرف انرژی در جهان ۲۷ درصد است.
وی اظهار داشت: این سهم در ایران ۳۵ درصد است که در بخش صنعت نیز ۳۳ درصد است که نشان از پیش افتادن بخش خانگی از سایر بخش ها است.
سخنگوی صنعت برق افزود: اغلب خانواده های ایرانی مصرفی در حد الگو دارند اما ۲۵ درصد مشترکان بیش از الگو مصرف می کنند.
وی اضافه کرد: ۵۰ درصد مصرف برق انرژی کشور توسط این ۲۵ درصد مصرف می شود و ۵۰ درصد هم سهم ۷۵ درصد مشترکان است که نشان از ناعادلانه مصرف کردن انرژی توسط ۲۵ درصد مردم است.
رجبی مشهدی اظهار داشت: بدمصرفی، استفاده همزمان از چندین وسیله برقی، روشن گذاشتن طولانی مدت وسایل سرمایشی در تابستان از عمده دلیلهای مصرف بیش از اندازه مشترکان پرمصرف است.
مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران افزود: افراد متمول جامعه فکر می کنند هر چقدر می توانند باید از انرژی بیشتر استفاده کنند و این نوع تفکر سبب شد تابستان گذشته صنعت برق نتواند ۷میلیارد کیلوات ساعت برق را تامین کند که آن مشکلات به وجود آمد.
وی اضافه کرد: براین اساس و با هدف رعایت عدالت در مصرف وزارت نیرو دو برنامه را در دستور کار قرار داده است که یکی اصلاح تعرفه ها و دیگری نصب کنتورهای هوشمند است.
سخنگوی صنعت برق با تاکید براینکه از فردا تعرفه های جدید اعمال خواهد شد اظهار داشت: در این تعرفه ها اگر مشترکان پر مصرف به رفتار خود ادامه دهند یارانه های برقی برای آنها حذف خواهد شد و باید برق را به نرخ برق تجدیدپذیر پرداخت کنند.
رجبی مشهدی اضافه کرد: این مشترکان چنانچه به رفتار خود ادامه دهند هزینه برق آنها بصورت پلکانی افزایش خواهد داشت.
اساس مصوبه هیات وزیران، بهای برق مشترکان کم مصرف (در سقف مصرف ۵۰ درصد الگوی مصرف) تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی برابر صفر محاسبه می شود.
تعرفه های برق مصارف خانگی مشترکان کمتر از الگوی مصرف برمبنای تصویب نامه سال ۱۳۹۷ هیات وزیران تعیین می شود.
همچنین تعرفه برق مشترکان خانگی با مصرف بالاتر از الگوی مصوب برای مصارف کمتر از الگو برمبنای جدول فعلی، مازاد بر آن تا ۱.۵ برابر، تا ۲ برابر و مصارف بیش از ۲ برابر به ترتیب با ضریب (۱.۵)، (۲.۵) و (۳.۵) برابر هزینه تامین برق (متوسط نرخ قراردادهای خرید تضمینی برق از نیروگاه های حرارتی دو سال قبل بعلاوه هزینه نقل و انتقال برق (ترانزیت) و هزینه سوخت با تعرفه نیروگاهی) محاسبه و دریافت می شود.
در محاسبه صورت حساب برق ماه های گرم برای مشترکان مشمول این مصوبه جز در مناطق گرمسیر یک و سایر مناطق گرم، به ترتیب ضریب نیم و هشت دهم اعمال می شود.
با هدف تشویق مشترکانی که الگوی مصرف را رعایت می کنند و مصرف خودرا در ماه های گرم نسبت به دوره مشابه سال قبل کم می کنند، به میزان کاهش مصرف نسبت به الگوی مصرف یا مصرف دوره مشابه سال قبل (هر کدام کمتر باشد)، پاداش صرفه جویی معادل هزینه تامین برق پرداخت می شود.
اعمال ضریب ۲ برای پاداش صرفه جویی در ساعات اوج بحرانی بلامانع است و برای فرهنگ سازی و تشویق به کاهش مصرف، وزارت نیرو مجاز به تعیین و اعمال تشویق (پرداخت پاداش) بیشتر یا اهدای جوایز است.
برای خانوارهای دارای بیش از یک واحد مسکونی، مجموع مصارف واحدهای مزبور (بر اساس دستورالعمل ابلاغی وزارت نیرو)، برای تشخیص پله مصرف و محاسبه صورت حساب مبنای عمل قرار می گیرد.
با هدف اطلاع مشترکان از میزان مصرف و ایجاد زمینه اصلاح مصرف برق، ساز و کار لازم به شکلی طراحی و اجرا شود که مشترکان امکان پیش بینی و انتخاب پله مصرفی خودرا داشته باشند. وزارت نیرو مجاز است برای مشترکانی که سطح مصرف انتخابی خودرا مراعات کنند پنج درصد تشویق اعمال نماید.
تعرفه برق مصارف اشتراکی، عمومی (به جز مصارف مشمول معافیت قانونی، مراکز نیکوکاری و خیریه و مراکز بهزیستی و نگهداری جانبازان، معلولان، سالمندان، کودکان و غیره) و سایر مصارف (شامل مصارف تجاری) به ترتیب با ضریب یک و ۱.۵ برابر هزینه تامین برق محاسبه و دریافت می شود.
تعرفه برق مصارف پمپاژ آب برمبنای تعرفه های جاری محاسبه و دریافت می شود. در صورت تجاوز از قدرت مجاز، شرکت های برق نسبت به محدود کردن مصرف اقدام و مصارف مازاد معادل هزینه تامین برق محاسبه و دریافت می شود.


1400/10/30
22:54:02
5.0 / 5
696
تگهای خبر: شركت , صنعت , طراحی , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403