نصب دکل های مخابراتی نیازمند تائیدیه سازمان انرژی اتمی است

نصب دکل های مخابراتی نیازمند تائیدیه سازمان انرژی اتمی است

به گزارش تجهیزات جانبی معاون امور رادیویی رگولاتوری با اشاره به نگرانی مردم از اثرات تشعشعی امواج رادیویی، اظهار داشت: میزان تشعشعات ساطع شده از دکل ها در سطح کشور بطور مستمر، رصد می شود و البته اپراتورهای مخابراتی برای نصب، راه اندازی و بهره برداری از تجهیزات مخابراتی، دکل ها و سایت، تائیدیه سازمان انرژی اتمی ایران را دریافت می کنند.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایسنا، یکی از نگرانی هایی که با ورود ابزار دیجیتالی به زندگی افراد بالا رفته، بیماریهای ناشی از تشعشعات رادیویی است. با افزایش بیماریهای جوامع امروزی همچون سرطان های شناخته شده و ناشناخته، این گمان میان عامه مردم تقویت شده و بسیاری تصور می کنند تشعشعات حاصل از دکل های موبایل یکی از مهم ترین دلیلهای ابتلاء به انواع سرطان است، هرچند این مساله تا حالا بصورت علمی ثابت نشده است.
مدتی پیش وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات علت کندی اینترنت در برخی از مناطق را عدم اجازه ساکنین محل برای نصب دکل مخابراتی دانسته و اظهار داشته بود: برمبنای بررسی های مداوم همکارانم در سازمان تنظیم مقررات، تشعشات امواج الکترومغناطیسی اطراف دکل های مخابراتی تلفن همراه، بسیار کمتر از حد استانداردهای ملی و جهانی است و هیچ خطری برای سلامت افراد ندارد. البته به خاطر سابقه ذهنی هموطنان در این خصوص، مردم از این دکل های بی خطر می ترسند و برای آنها نوعی ناامنی روانی به وجود می آورد.
بگفته عیسی زارع پور، تجمیع، استتار و زیباسازی آنتن های تلفن همراه یکی از اقداماتی است که می تواند در کاهش نگرانی مردم دراین زمینه موثر باشد که در دستور کار اپراتورهای مخابراتی است. چند نمونه از این دکل ها را که در مشهد و اصفهان اجرا شده گذاشتم. به زودی اپلیکیشنی راه اندازی می شود که مردم بتوانند در هر ساعت از شبانه روز وضعیت شبکه در نقطه حضور خودرا به ما منعکس کنند و اگر کسی هم نگرانی درباب میزان تشعشع در محل زندگی یا کارش داشت می تواند از این طریق درخواستش را ثبت کند تا همکارانم جهت بررسی به محل اعزام شوند.
میزان تشعشعات امواج رادیویی بطور مستمر پایش می شود
در این راستا به نقل از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، نسترن محسنی -معاون امور رادیویی رگولاتوری- یکی از اهداف پایش امواج الکترومغناطیسی را، اطمینان از رعایت حدود استانداردهای تشعشعی در شبکه های اپراتوری که در بستر ارتباطات رادیویی فعالیت می نمایند، دانست و اشاره کرد: هم اکنون از یک سو اپراتورها برای ارائه خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات مبتنی بر تکنولوژی های نسل چهارم و بالاتر تلفن همراه، بایستی سایت و دکل جدید نصب کنند تا بتوانند نیاز کاربران به پوشش بهتر و سرویس باکیفیت بالاتر را مرتفع کنند.
وی ادامه داد: از طرف دیگر مردم ممکنست نگران اثرات تشعشعی امواج رادیویی باشند، بنا بر این سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی در همکاری با سایر سازمان های متولی در این عرصه، بطور مستمر تشعشعات آنتن دکل ها را پایش و اندازه گیری می کند. البته اپراتورهای مخابراتی برای نصب، راه اندازی و بهره برداری از تجهیزات مخابراتی، دکل ها و سایت، تائیدیه سازمان انرژی اتمی ایران را دریافت می کنند.
محسنی با تاکید بر لزوم تغییر رویکرد از دید بازدارنده در نصب دکل و سایت به رویکرد کنترل محور و ارزیابی مبتنی بر حدود تعیین شده در استانداردها برای تشعشعات امواج رادیویی اظهار داشت: رگولاتوری بعنوان یکی از دستگاه های همکار در زمینه حفاظت در مقابل اشعه از حدود شش سال پیش تاکنون، حسگرهای اندازه گیری تجمعی شدت امواج الکترومغناطیس را در ۷۰ نقطه شهر تهران و ۱۸ نقطه شهر شیراز نصب کرده است و هم اکنون میزان تشعشعات تجمعی در شهرهای تهران و شیراز بوسیله این سنسورها و در سایر شهرها با بهره گیری از سامانه های پایش ثابت و خودرویی شدت امواج رادیویی، اندازه گیری و رصد می شود.
معاون امور رادیویی رگولاتوری با اشاره به سفارش نامه های مجامع بین المللی مانند کمیسیون بین المللی حفاظت در مقابل پرتوهای غیر یونیزان (ICNIRP)، اتحادیه بین المللی ارتباطات دور (ITU) و استاندارد ملی پرتوهای غیریون ساز- حدود اندازه گیری با شماره ۸۵۶۷، درباره سطح استاندارد تشعشعات اضافه کرد: نتایج حاصل از اندازه گیری های دوره ای رگولاتوری در کشور در مقایسه با حدود استاندارد نشان میدهد سطوح اندازه گیری شده از استانداردهای تعیین شده تشعشعات پایین تر بوده و فاصله بسیاری دارد.
منبع:

1400/11/05
22:55:17
5.0 / 5
604
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403