آژیر قرمز برای کیفیت اینترنت ایران

آژیر قرمز برای کیفیت اینترنت ایران

به گزارش تجهیزات جانبی «زنگ خطر اینترنت در ایران به صدا درآمده است و این موضوعی است که مسؤلان نمی توانند آنرا نادیده بگیرند. این در شرایطی است که به نظر می آید حتی در صورت برنامه ریزی صحیح برای آینده و سرمایه گذاری درست، وضعیت کیفیت اینترنت در کوتاه مدت حتی بدتر هم خواهد شد و دلیل این مورد همان نیاز و استفاده مردم است که به وضوح و به سرعت در حال افزایش می باشد.»به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایسنا، روزنامه دنیای اقتصاد نوشت: «اینترنت در ایران حال و روز خوبی ندارد. نارضایتی مداوم و مکرر کاربران به آسانی می تواند درستی این گزاره را تایید کند. حتی رونمایی از طرح توسعه فیبر نوری منازل و کسب و کارها در نیمه هفته جاری هم نتوانست چندان صدای اعتراض به کیفیت پایین اینترنت را خاموش کند. درست در روزی که وزیر ارتباطات از طریق اندازی ۵۰۰ هزار پورت فیبر نوری پرسرعت خبر داد، روزنامه جمهوری اسلامی با تیتر «سرعت ایران هم رده افغانستان شد»، به انتقاد از وضعیت توسعه اینترنت در ایران پرداخت.

انتشار این گزارش حواشی مختلفی را به دنبال داشت و البته واکنش مسؤلان وزارت ارتباطات را هم برانگیخت. افت شدید سرعت اینترنت در ماه های اخیر و همزمانی آن با مطرح شدن طرح صیانت از کاربران در مجلس، روند معناداری برای کاربران پیدا کرده است. این اتفاقات در حالی رخ می دهند که یکی از نمایندگان مجلس در اوایل هفته جاری از تصویب طرح صیانت در هفته آینده اطلاع داد.

معضل اینترنت ثابت

در حالی انتقاد از سرعت و کیفیت اینترنت ادامه دارد که این مورد علل مختلفی را در پس خود دارد؛ از نادیده گرفتن توسعه زیرساخت ها گرفته تا ایجاد بازار انحصاری در بخش اینترنت ثابت که سبب شد وزنه تقاضا به تدریج به سمت اینترنت موبایل برود. برخی از مسؤلان وزارت ارتباطات هم این مورد را تایید نموده اند و در واقع بنابراین است که وزارت ارتباطات در دولت جدید سیاست خویش را بر اساس توسعه فیبر نوری در داخل شهرها تعریف کرد تا بدین سان با توسعه زیرساخت های لازم برای افزایش کیفیت اینترنت ثابت، بتواند عرضه اینترنت در کشور را تا حدودی به تعادل برساند.

در همین راستا روز دوشنبه گذشته وزیر ارتباطات از طرح ملی توسعه فیبر نوری منازل و کسب و کارها رونمایی نمود و در همان آغاز کار ۵۰۰ هزار پورت فیبر نوری پرسرعت راه اندازی شدند. وزیر ارتباطات پیش از این گفته بود که فیبر نوری باید به ۲۰ میلیون خانه و کسب و کار برود تا با اجرای تدریجی این پروژه، مردم سرعت های چند دَه و حتی صد مگابیت برثانیه را تجربه کنند. عیسی زارع پور در حساب اینستاگرام خود درباره این مراسم نوشت: «در مراسم آغاز واگذاری پورت های پرسرعت فیبر نوری در دو شهر مقدس مشهد و قم، تست سرعت انجام شد که در مشهد نتیجه بیشتر از ۵۰۰ مگابیت برثانیه و در قم نزدیک به یک گیگابیت برثانیه بود که مایه شادمانی است.»

او با بیان اینکه با تکنولوژی فیبر نوری دیگر محدودیت سرعت مفهومی نخواهد داشت و بستر شبکه برای انواع خدمات مورد نیاز مردم آماده خواهد شد، اضافه کرد: «هر چند در ارتباطات همواره وضعیت به نسبت بهتری داریم. تا آخر دولت سیزدهم ۲۰ میلیون پورت مبتنی بر فیبر نوری در سرتاسر کشور راه اندازی خواهد شد و بزودی کار اجرایی فیبر نوری خانگی در همه شهرها شروع می شود. هموطنان می توانند پیشرفت این پروژه و وضعیت آن در استان خویش را از راه سایت www.iranfttx.ir دنبال کنند و با واردکردن کد پستی محل سکونت خود از زمان تقریبی فعال شدن این پروژه در محله خود آگاه شوند.»

با این اوصاف مسؤلان وزارت ارتباطات خود بر وضعیت نامناسب اینترنت ثابت در ایران صحه گذاشته اند. صادق عباسی شاهکوه، معاون وزیر ارتباطات، در حاشیه این مراسم با تایید اینکه در حوزه اینترنت ثابت عقب ماندگی داریم، اظهار داشت: «همان طور که در وب سایت اسپیدتست هم نشان داده شده، با اینکه سرعت دانلود و آپلود حوزه موبایل به میانگین جهانی نزدیک است اما سرعت اینترنت ثابت در ایران واقعا نامناسب است. حتما نیاز داریم که شبکه فیبر نوری را توسعه دهیم، چون این شبکه هم منجر به توسعه ارتباطات ثابت می شود و هم کیفیت شبکه ارتباطی سیار را ارتقا می دهد. همینطور توسعه 5G وابستگی زیادی به راه اندازی شبکه فیبر نوری دارد و کیفیت ارتباطات 4G هم با فیبر نوری بیشتر می شود.»

او به مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات اشاره نمود و اظهار داشت: «طبق مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات، بالای ۵۰درصد سرویسهای فیبر نوری باید سرعت بالای ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه را عرضه کنند. برای برنامه ریزی در این پروژه باید به اقتصادی بودن برنامه و خدمات رسانی به همه مردم توجه گردد. تا امروز یک میلیون و ۳۴۷ هزار پورت منصوبه فیبر نوری در کشور وجود دارد که از این تعداد ۲۶۰ هزار پورت VDSL است. انتظار می رود در سال ۱۴۰۱ این تعداد افزایش قابل ملاحظه ای داشته و پنج میلیون پورت فیبر نوری واگذار شود.»

عباسی شاهکوه رشد تولید ناخالص داخلی، کاهش شکاف دیجیتالی، توسعه کالاها، افزایش کیفیت تجربه کاربران، کاهش هزینه انرژی، اشتغال زایی و افزایش کیفیت اینترنت را از مزایای توسعه شبکه فیبر نوری برشمرد.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی هم در حاشیه این مراسم بر ضرورت توسعه شبکه ثابت پیش و بیشتر از سیستم تلفن سیار تاکید و به مبحث انحصار در این بخش اشاره نمود. ابوالحسن فیروزآبادی ضمن اشاره به حل موانع ایجادکننده انحصار در کشور اظهار داشت: «موانع شبه انحصاری در کشور باید حل شود. علاوه بر این لازم است شکاف پهنای باند بین استانی و انحصار در سهم شرکتهای خصوصی و مخابراتی کشور برطرف و شرکت مخابرات ایران هم باید تقویت شود.»

یک تیتر جنجالی

درست در همان روزی که مسؤلان وزارت ارتباطات با آغاز به کار ۵۰۰هزار پورت فیبر نوری، نوید بهبود کیفیت و سرعت اینترنت در آینده ای نه چندان دور را می دادند، تیتر یکی از گزارش های روزنامه جمهوری اسلامی جنجال ساز شد. این روزنامه ضمن اشاره به تیتر «سرعت اینترنت ایران هم رده افغانستان شد!» که یکی از پایگاه های خبری برگزیده است، نوشت: «این تیتر در واقع انتقادی از وضعیت اینترنت کشور است؛ مسئله ای که هر روز روانفرساتر هم می شود. گفته می شود، ایران در رده بندی جهانی کشورها از نظر سرعت دانلود اینترنت همراه هفت پله پایین آمد و به رده ۷۹ رسید. یعنی جنگ اعصاب، هفت پله بالاتر رفته است از قبل. قیمت ها هم نه تنها پایین نیامده که بالا رفته و باز هم خواهد رفت، چون زارع پور، وزیر ارتباطات، گفته سال آینده قیمت را بالا خواهند برد! وضعیت اینترنت در ایران مثل صنعت خودرو است. همان که هر روز کیفیتش کمتر می شود و قیمتش بالاتر می رود و باز هم از عالم و آدم طلبکارند. افغانستان اگر در سیطره طالبان، اینترنتش سرعت ندارد، وضعیت خودروهایش به حدی است که برای ما حسرت انگیز می شود اما وضعیت خودرو های ما دقیقا شانه به شانه اینترنت است و ما در قیاس با همسایه دو به یک باخته ایم!»

این مبحث حواشی و بازخوردهای گسترده ای در شبکه های اجتماعی داشت و در نهایت مسؤلان وزارت ارتباطات را به واکنش برانگیخت. عیسی زارع پور، وزیر ارتباطات، در واکنش به این گزارش، آنرا تکذیب نمود و اظهار داشت: «بر اساس آمار وب سایت اسپیدتست، ایران ۱۰۰ پله از نظر سرعت اینترنت از افغانستان جلوتر است و اینکه سرعت اینترنت ما با افغانستان برابری می کند را تکذیب می کنم.»

او با بیان اینکه رتبه افغانستان ۱۸۳ و ما ۷۷ هستیم، اظهار داشت: بر مبنای آماری که سایت مورد استناد این ادعا منتشر نموده، ما ۱۰۰ پله از افغانستان بالاتر هستیم. برخی ها این روزها به دروغ گویی و برچسب زنی عادت کرده اند و این خبر نادرست هم در فضای مجازی به طور گسترده انتشار یافته است. سرعت اینترنت در افغانستان ۱/۷ مگابیت بر ثانیه است و سرعت ما در اینترنت همراه میانگین ۲۴ مگابیت بر ثانیه است که نسبت به میانگین جهانی (۲۹ مگابیت بر ثانیه) عدد بدی نیست.»

با این همه نگاهی به لیست جدید وب سایت اسپیدتست که متوسط سرعت اینترنت در جهان را تا ماه دسامبر سال قبل میلادی بررسی نموده است، نشان داده است که ظاهرا ادعای مطرح شده در گزارش روزنامه جمهوری اسلامی و همینطور ادعای وزیر ارتباطات برای رد این گزارش، هر دو با حقیقت فاصله دارند.

در لیست منتشرشده توسط وب سایت اسپیدتست از رتبه بندی کشورهای جهان از نظر سرعت اینترنت موبایل، ایران با هفت پله سقوط در جایگاه هفتادوهفتم قرار گرفته است. در این لیست، افغانستان با یک رتبه صعود به رده صد و سی وهفتم رسیده است. با این اوصاف جایگاه ایران و افغانستان در اینترنت موبایل یکسان نیست. از طرفی فاصله آنها هم ۶۰ رتبه است و نه ۱۰۰ رتبه. گزارش اسپیدتست نشان داده است متوسط سرعت دانلود با اینترنت موبایل در جهان ۲۹/۵۵ مگابیت برثانیه بوده و این سرعت در ایران و افغانستان به ترتیب برابر است با ۰۳/ ۲۴ و ۲۴/ ۵ مگابیت بر ثانیه. در لیست این وب سایت از رتبه بندی کشورهای جهان از نظر اینترنت ثابت هم ایران با یک رتبه سقوط به جایگاه صدوچهل وسوم و افغانستان با سه رتبه صعود به انتهای لیست و جایگاه صدوهفتادوهشتم رسیده اند. گزارش اسپیدتست نشان داده است که متوسط سرعت دانلود با اینترنت ثابت در جهان ۷۵/ ۵۹ مگابیت بر ثانیه بوده و این سرعت در ایران و افغانستان به ترتیب برابر است با ۹۲/ ۹ و ۷۰/ ۱ مگابیت بر ثانیه.

چشم انداز مبهم

انتقادها و اعتراض ها به کیفیت و سرعت اینترنت در ایران در حالی بالا گرفته است که مبحث طرح صیانت و حواشی آن هم نگرانی های مردم و کسب و کارها را تا حد قابل توجهی افزایش داده است. در واقع طرح های سختگیرانه ای مانند طرح صیانت و فیلترینگ، مردم را به شدت نسبت به سیاست های دولتی در زمینه توسعه اینترنت بدبین کرده است. تا جایی که خیلی از کاربران قطعی های مکرر اخیر و افت کیفیت اینترنت را به استقبال از تصویب طرح صیانت تعبیر می کنند. در واقع این نگرانی ها و انتقادها به روند توسعه اینترنت در ایران مربوط است.

یک کارشناس در گفتگو با دنیای اقتصاد در این مورد اظهار داشت: «نکته اول در این مورد آن است که میزان پهنای باند اینترنت بنا بر سیاست های حاکمیتی متناسب با نیاز کشور رشد نکرده یا متوقف مانده است. در حالیکه نیازها و مصرف پهنای باند به سرعت در حال افزایش می باشد. این مورد سبب شده بخصوص طی چند ماه اخیر میزان اختلالات شبکه به شکل قابل توجهی افزایش یابد و طی روزهای اخیر هم به اوج خود برسد. نکته دیگر این است که برخی دست اندرکاران و سیاستگذاران تصور می کنند با توسعه شبکه ملی اطلاعات احتیاج به پهنای باند کاسته می شود و با ایجاد دوقطبی پهنای باند داخلی و خارجی عملا بر این پیچیدگی اضافه کرده اند. تصور این گروه این است که شبکه ملی اطلاعات یک شبکه مستقل از اینترنت است که در صورت راه اندازی، تمام نیازهای کاربران را می تواند جوابگو باشد. همین تعبیر از شبکه ملی اطلاعات سبب عدم توجه به رشد نیاز پهنای باند اینترنت شده و حتی در سالهای اخیر شاهد برخوردهایی از سمت نمایندگان مجلس یا نهادهایی مثل شورای فضای مجازی با مقامات دولت های پیشین به خاطر توسعه پهنای باند اینترنت بوده ایم.»

به طور کلی کارشناسان معتقدند که بخشی از این مشکلات ناشی از کاهش دستوری پهنای باند شبکه های اجتماعی است که البته این بحث در طرح صیانت هم به شکل صریحی مطرح شده و بسیاری تصور می کنند مجری ارتباطات کشور به استقبال آن رفته است.

از طرفی بخشی از مشکلات هم ناشی از عدم سرمایه گذاری در زیرساخت های اینترنت در سالهای اخیر است. عمده پهنای باند موجود کشور الان از راه موبایل انجام می شود و سرمایه گذاری در حوزه نسل های جدید موبایل به دلایلی چون تحریم و... در سالهای اخیر عملا متوقف شده است. شاهد آن هستیم که خیلی از کشورهای منطقه هم اکنون نسل پنجم را راه اندازی کرده اند اما در ایران هنوز در فاز آزمایشی است. از طرفی سیاستگذاران در سالهای اخیر با تنظیم گری نامناسب، اپراتورهای موبایل را به بزرگ ترین بازیگران صنعت تبدیل نموده اند و اینترنت خانگی کاملا کند و بی استفاده شده است. اپراتورهای موجود اینترنت ثابت هم عملا به تدریج از چرخه رقابت در این حوزه خارج می شوند.

دغدغه ها و نگرانی های در ارتباط با اینترنت حالا با بیان این خبر که طرح صیانت در هفته آینده تصویب می شود، شکل جدی تری به خودشان گرفته اند. روز یکشنبه گذشته احمدحسین فلاحی، نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس، اعلام نمود که قانون پشتیبانی از کاربران در فضای مجازی در هفته آینده تصویب خواهد شد و در تایید آن اظهار داشت که این طرح در بیشتر از ۴۰ کشور وجود دارد. وزیر ارتباطات اما در حاشیه مراسم اخیر درباره طرح صیانت اظهار داشت: «هیچکس در جمهوری اسلامی ایران به دنبال قطع اینترنت و مسدودسازی نیست و ما هم در وزارت ارتباطات به دنبال چنین موضوعی نیستیم.»

با این همه باید گفت زنگ خطر اینترنت در ایران به صدا درآمده است و این موضوعی است که مسؤلان نمی توانند آنرا نادیده بگیرند. این در شرایطی است که به نظر می آید حتی در صورت برنامه ریزی صحیح برای آینده و سرمایه گذاری درست، وضعیت کیفیت اینترنت در کوتاه مدت حتی بدتر هم خواهد شد و دلیل این مورد همان نیاز و استفاده مردم است که به وضوح و به سرعت در حال افزایش می باشد.»

منبع:

1400/11/28
19:38:35
5.0 / 5
586
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403