وزیر اقتصاد:

الزام عدم سوءپیشنه برای ۹۰ درصد مجوزهای کسب وکار حذف شد

الزام عدم سوءپیشنه برای ۹۰ درصد مجوزهای کسب وکار حذف شد

تجهیزات جانبی: وزیر امور اقتصادی و دارایی از حذف شرط ارائه مدرک عدم سوءپیشینه متقاضیان در بیش از 90 درصد مجوزهای کشور آگاهی داد.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از خبرگزاری ایرنا از وزارت امور اقتصادی و دارایی، «سید احسان خاندوزی» در خاتمه جلسه هیات مقررات زدایی و بهبود فضای کسب وکار گفت: در جلسه با هیات مقررات زدایی و بهبود فضای کسب وکار مقرر شد، ابتدا خود وزارت اقتصاد بعنوان پیشگام تسهیل مجوزها، تمام مجوزهای زائد در رابطه با سازمان های زیر مجموعه را بررسی و آنها را تسهیل یا حذف کند.
وی اظهار داشت: در همین راستا تمام مجوزهای دارای شروط مبهم و قابل تفسیر که می توانست برای مردم و فعالان اقتصادی سؤتعبیر بوجود آورد و آنها را ماه ها در پیچ و خم دستگاه های اداری معطل کند، بررسی و تعداد ۵۷ مجوز در زمینه های بورسی، گمرکی، شرکت های بیمه و خدمات مالیاتی تسهیل یا حذف شد.
وزیر اقتصاد با تشکر از وزارت ورزش و جوانان برای همکاری با هیات مقررات زدایی و بهبود فضای کسب وکار، اعلام نمود: همین طور تمام مجوز های در رابطه با شروع کسب وکار ها در زمینه ورزش و جوانان نیز حذف، تسهیل و یا شفاف سازی شد.
وی درباب مصوبه حذف شرط "عدم سوءپیشینه" افراد بعنوان شرط شروع کسب وکار آگاهی داد و اظهار داشت که این امر علاوه بر مواردی است که قوانین رسمی، در این ارتباط، تصریح کرده باشند.
خاندوزی اشاره کرد: باور ما این است که نباید افرادی که در دورانی از زندگی خود مرتکب بزه و تخلف شده اما بعداً به دامن جامعه بازگشته و می خواهند فعالیتی اقتصادی را شروع کنند، بخاطر الزامات "فرا قانونی" از حق کسب وکار محروم شوند.
وی با اعلان اینکه الزام افراد به ارائه مدرک عدم سوءپیشنه برای شروع فعالیت اقتصادی، سبب نارضایتی بسیار زیادی بین مردم شده بود، اظهار داشت: بعد از بررسی ها مشخص شد، تا کنون بیش از ۹۰ درصد از مجموع ۳۰۰ مجوز کسب و کاری که شروع آنها، مشروط به ارائه عدم سوءپیشینه شده بود، فاقد پایه قانونی بوده و تنها ۱۰ درصد از آنها مستند به مصوبه مجلس شورای اسلامی یا شورا های عالی بوده است که خوشبختانه این ۹۰ درصد نیز کنار گذاشته شد.
وزیر اقتصاد افزود: همین طور شروط زائد دیگری همچون تعیین شرط سنی حداقل ۲۵ سال برای شروع کسب وکار نیز حذف شد، چونکه عقیده ما بر این است، اگر فرد واقعاً مدرک تخصصی مربوط را دارد یا دوران خدمت سربازی را پشت سر گذاشته، در هر سنی باید بتواند وارد کسب وکار شود.
وی درباب کیفیت و سرعت اتصال دستگاه های اجرائی کشور به درگاه ملی مجوز ها، اظهار داشت: در هفته های اخیر، سرعت همکاری دستگاهها برای برخط شدن مجوزهای خود بسیار بالا رفته که جای تشکر، هم از خود دستگاه های اجرائی دارد و هم صدا و سیما که همکاری بسیار خوبی دراین زمینه داشته است.

خاندوزی اضافه کرد: به نظر می آید این خبر خوشی برای قاطبه مردم و فعالان اقتصادی در آخر اسفند ماه به ویژه باتوجه به همکاری بسیار عالی دستگاه هایی مثل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ورزش و جوانان و چند دستگاه دیگر باشد.

وی اظهار داشت: البته تعدادی از دستگاهها هم هستند که مجوزهای خودرا بصورت برخط روی سامانه های خود قرار داده اند اما سامانه آنها از معبر درگاه ملی نظام یکپارچه مجوزها عبور نمی کند که تلاش می شود، مشکلات فنی برای پیوستن آنها هم حل شود.

وزیر اقتصاد اشاره کرد: برخی دستگاهها هم نسبت به تکلیف قانونی خود عقب هستند و ما به وزرا و مسئولان عالی این دستگاهها اعلام کردیم که انتظار می رود، این عقب ماندگی را تا ۱۸ اسفند ماه جبران کنند.

اندوزی تاکید کرد: ما بسته به مورد و با ذکر مصداق، آمادگی داریم هر نقد و شکایتی در حوزه صدور مجوز های در رابطه با حوزه وزارت اقتصاد و زیر مجموعه آنرا رسیدگی نماییم و در صورت صحت، من زیر مجموعه های وزارت اقتصاد را مکلف خواهم کرد که حتما به آن رسیدگی کنند.

وی اشاره کرد: اراده جدی و قطعی نه فقط وزارت اقتصاد بلکه کل دولت این است که کمک نماییم، پروسه شروع کسب وکار در کشور ما سهل، ساده، کم هزینه، روان و بدون فساد باشد.


منبع:

1400/12/03
12:27:58
5.0 / 5
535
تگهای خبر: خدمات , شركت , كیفیت , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403