بانکها به نرخ های سود مصوب پایبند باشند

بانکها به نرخ های سود مصوب پایبند باشند

بانک مرکزی در بخشنامه ای به شبکه بانکی، ضمن تاکید بر اجرای مقررات ناظر بر نرخ های سود علی الحساب سپرده های سرمایه گذاری مدت دار اخطار داد با بانکهای متخلف بوسیله هیات انتظامی برخورد قاطع خواهدنمود.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از خبرگزاری ایرنا از بانک مرکزی، پیرو بخشنامه تیرماه سال قبل درمورد سقف نرخ های سود علی الحساب سپرده های سرمایه گذاری مدت دار، بر مبنای نتایج بازرسی های انجام شده و همینطور بعضی گزارش های واصله، برخی بانکها و مؤسسه های اعتباری غیربانکی با توسل به روش ها و شیوه هایی خاص و نامتعارف به قصد دور زدن مقررات ناظر بر نرخ های سود علی الحساب سپرده های سرمایه گذاری مدت دار، در عمل از نرخ های مصوب ابلاغی به شرح بخشنامه اشاره شده تخطی می کنند.
بدیهی است تداوم چنین اقدامات مخرب و ناسالم برای جذب سپرده بیشتر و بدون توجه به نتایج آن، ضمن افزایش بهای تمام شده پول در شبکه بانکی کشور، باعث تضییع حقوق سایر ذینفعان و همینطور تهدید ثبات، سلامت و استقامت مالی مؤسسه های اعتباری نشود.
براساس بخشنامه بانک مرکزی، پرداخت سود سپرده در همان ابتدای دوره به سپرده گذار صورت گیرد. همینطور واریز مابه ­التفاوت سود بالاتر از نرخ های مصوب شورای پول و اعتبار در تاریخ های متفاوت به حساب های سپرده دیگر شامل حساب های سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت و همینطور به حساب های سپرده قرض الحسنه سپرده گذار علاوه بر سود معمول پرداختی مطابق مصوبات شورای پول و اعتبار در تاریخ و موعد پرداخت سود به صورت ماهانه باشد.
براساس بخشنامه مذکور، واریز سود به حساب های سپرده قرض الحسنه سپرده گذار با مانده به ظاهر صفر که امکان رویت گردش واقعی حساب سپرده مذکور، فقط با دریافت مجوز از دفتر مرکزی بانک یا مؤسسه اعتباری غیربانکی امکان پذیر است.
افتتاح حساب های سپرده سرمایه گذاری بلندمدت با عناوین طرح های مختلف که در عمل دارای ماهیت کوتاه مدت بوده و واریز و برداشت وجوه در آنها امکان پذیر است و افتتاح حساب های مختص کارکنان مؤسسه اعتباری، با نرخ های سود ترجیحی و بالاتر از نرخ های مصوب شورای پول و اعتبار است.
در بخشنامه بانک مرکزی، افتتاح حساب سپرده با شماره مشتریان متفاوت برای یک شخص حقیقی‏‏‏/حقوقی و اعمال محدودیت های سیستمی و وضع محدودیت در سطح دسترسی به سیستم نرم افزاری بانک‏‏‏/موسسه اعتباری غیربانکی که امکان رویت و رصد برخی حساب های سپرده سپرده گذاران را از بازرسان سلب می کند.
بانک مرکزی در انتها این بخشنامه تاکید کرده است: مسئولیت حسن اجرای ضوابط و دستورالعمل های ابلاغی بر عهده هیأت مدیره و مدیران عامل بانکها و مؤسسه های اعتباری غیربانکی است و بانک مرکزی بر رعایت نرخ های سود سپرده، نظارت لازم را معمول و با موارد نقض آن از راه هیات انتظامی بانکها برخورد قاطع خواهد نمود. ازاین رو لازم است مراتب به قید تسریع و با لحاظ مفاد بخشنامه به تمامی واحدهای ذی ربط بانک‏‏‏‏ ها و مؤسسه های اعتباری غیربانکی ابلاغ گردیده و با اطلاع رسانی مناسب و مقتضی به سپرده گذاران بر حسن اجرای آن نظارت دقیق صورت گیرد.

1400/12/24
13:43:20
5.0 / 5
534
تگهای خبر: سیستم , نرم افزار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403