دبیر كانون سراسری انبوه سازان در گفت گو با تجهیزات جانبی:

قیمت خدمات شهرداری در بخش مسکن کم شود

قیمت خدمات شهرداری در بخش مسکن کم شود

به گزارش تجهیزات جانبی دبیر کانون سراسری انبوه سازان اظهار داشت: درحالی که دولت و مجلس درحال تسهیل گری برای افزایش ساخت و ساز و عرضه مسکن می باشد، پرداخت هزینه های شهری از طرف انبوه سازان به شهرداری، آن هم با قیمت های بالا ادامه دارد.


«فرشید پورحاجت» روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با اشاره به روند ثبات قیمت مسکن در کشور، اضافه کرد: افزایش عوارض شهرداری و پروانه ساخت بر روی قیمت مسکن تاثیر خواهد گذاشت و موجب افزایش قیمت خواهد شد و شرایط را برای سایر حوزه های بخش مسکن سخت می کند.
وی توضیح داد: حالا بار سیاست های اشتباه شهرداری در موضوع ساخت و ساز را دولت بر دوش می کشد و حتی در طراحی بسته های حمایتی از انبوه سازان مجبور به مذاکره با شهرداری و گرفتن تخفیف می شود، این درحالی است که شهرداری و سازمان نظام مهندسی باید در خدمت توسعه شهر باشند و مسولیت کسری ساخت و ساز را نیز تا حدودی بپذیرند.
دبیر کانون سراسری انبوه سازان افزود: تسهیل شرایط در صدور پروانه و خدمات فنی- مهندسی از طرف دستگاه های مربوطه سرعت ساخت و ساز را در کشور افزایش خواهد داد و برنامه دولت برای کنترل قیمت مسکن را حمایت خواهدنمود.
پورحاجت اظهار داشت: این که شهرداری بدون توجه به شرایط حاکم بر اقتصاد و سیاست های کلان به دنبال افزایش چند برابری منابع درآمدی باشد، آن هم بدون در نظر گرفتن کیفیت خدمات ارائه شده و توسعه خدمات، نگاه خودخواهانه ای است.
دبیر کانون سراسری انبوه سازان اظهار داشت: توقع داریم همزمان با اجرای قانون جهش تولید مسکن سازمان های توسعه گرِ مسکن، عملکرد خودرا با برنامه دولت تطبیق دهند و دست از دیوان سالاری و اجرای سیاست افزایش درآمد بردارند.
به گفته پورحاجت با وجود این که هزینه های بسیار سنگین بابت خدمات شهرداری و خدمات فنی- مهندسی از سازندگان مسکن دریافت می شود، اما هم چنان شاهد کاهش کیفیت خدمات مهندسان و شهرداری هستیم.
به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از خبرگزاری ایرنا، قبل از این نیز «فرشید ایلاتی» کارشناس بازار مسکن نسبت به افزایش هزینه ها تا ۲۰ درصد به علت تحمیل هزینه های شهرداری بر ساخت و ساز آگاهی داد و به ایرنا اظهار داشته بود: حالا شهرداری دخالت مستقیم در تعیین قیمت مسکن دارد، اما در موضوع توسعه مسکن پاسخگو نیست.
وی بیان کرد: در موضوع ساخت مسکن چندین دستگاه دخیل هستند و به علت مدل درآمدی شهرداری ها که به درآمدهای حوزه ساخت و ساز وابسته هستند باید برنامه ریزی شود که وابستگی بودجه شهرداری به ساخت و ساز کم شود.
به اعتقاد این کارشناس اقتصادی تا وقتی شهرداری به درآمد صدور پروانه ساختمانی و غیره وابستگی دارد، هزینه های ساخت مسکن در شهرها نیز رو به افزایش است. حالا بخش مهمی از هزینه های ساخت در شهرها به علت صورت حساب های شهرداری است.


منبع:

1401/01/14
12:51:47
5.0 / 5
572
تگهای خبر: خدمات , طراحی , قیمت , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403