استاندار همدان:

شرایط برای صادرات محصولات تولیدی استان تسهیل می شود

شرایط برای صادرات محصولات تولیدی استان تسهیل می شود

به گزارش تجهیزات جانبی ایرنا- استاندار همدان با تاکید بر توسعه صادرات برای رونق اقتصادی استان، اظهار داشت: موانع و مشکلاتی در راه صادرات محصولات تولیدی استان وجود دارد که با تدابیر اتخاذ شده این مسائل برطرف و شرایط مناسب برای عرضه گسترده محصولات استان در بازارهای جهانی فراهم و تسهیل می شود.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از خبرگزاری ایرنا، «علیرضا قاسمی فرزاد» روز پنج شنبه در جلسه شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی استان همدان، گفت: فعالان اقتصادی در راه صادرات محصولات استان با مشکلاتی در زمینه گمرک و حمل و نقل مواجهند که دستورات لازم برای گره گشایی از این مسائل را صادر کردیم.
وی افزود: بخش بزرگی از محصولات استان از سایر گمرکات کشور صادر می شود و جزو عملکرد استان محسوب نمی گردد که این مساله ریشه یابی و نقصها شناسایی شده به دستگاه های متولی تاکید گردیده است.
استاندار همدان با اشاره به گلایه تعدادی از بازرگانان استان از تشریفات گمرکی اظهار داشت: ارزش گذاری کالاهای صادراتی باید طبق اظهارات و شاخصهای ارائه شده صادرکنندگان صورت گیرد تا تعرفه گمرکی واقعی و قابل قبول برای بازرگانان باشد.
قاسمی فرزاد همین طور کمبود شرکتهای حمل و نقل بین المللی را از دیگر عوامل نارضایتی فعالان اقتصادی برشمرد و اضافه کرد: یک شرکت دراین زمینه در استان فعالیت دارد که باید امکانات و تجهیزات آن تقویت شود تا بتواند پاسخگوی نیاز صادرات استان باشد.
وی اشاره کرد: گمرک استان مبنای تعیین ماهیت تعدادی از کالاهای صادراتی را پروانه بهره برداری و نشان استاندارد صادر شده برای این گروه از کالاها قرار دهد و از ارسال نمونه محصول به آزمایشگاه های سایر استانها که مستلزم صرف هزینه و وقت زیاد است، پرهیز کند.
به گفته او شفاف سازی تعهدات گرفتن شده از صادرکنندگان می تواند از دغدغه و نگرانی این قشر بکاهد و گمرک باید زمینه این مهم را با تسریع در ابلاغ دفترچه تعرفه گمرکی فراهم آورند تا بازرگانان نگرانی برای پرداخت مابه التفاوت تعرفه ها نداشته باشند.
استاندار همدان به تسهیل در تامین منابع ارزی و ریالی برای صادرات و واردات کالا اصرار کرد و از بانک های استان خواست با عمل به بخشنامه های صادره بانک مرکزی وحدت رویه به وجود آورده و شورای هماهنگی بانک ها استان این مساله را بصورت جدی پیگیری کند.
قاسمی فرزاد با اشاره به دیدار اخیر رهبر معظم انقلاب با مسئولان کشور اشاره کرد: سرنوشت کشور را نباید به برجام گره بزنیم و با علم و آگاهی به شرایط تحریم باید برای توسعه صادرات و بهبود وضعیت مراودات تجاری و مالی با کشورهای همسایه تلاش نماییم.
وی از روسای دستگاه های متولی امر تولید و صادرات در استان خواست دلسوزانه و متعهدانه برای برداشتن موانع صادرات بکوشند تا بتوانیم با ایجاد تنوع در تولید و یافتن بازارهای جهانی جدید شاهد رشد صادرات استان باشیم.
رئیس اتاق تجاری استان همدان نیز بر حضور نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی در جلسات شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی اصرار کرد و اظهار داشت: حضور این افراد میتواند در حل و فصل بساری از مسائل و گرفتاری فعالان اقتصادی موثر باشد.
«علی اصغر زبردست» با اشاره به سهمیه ۲۳ هزار نفری اشتغال استان امسال اضافه کرد: تولیدکنندگان و صادرکنندگان استان در تحقق این تعهد بسیار نقش دارند و نیازمند حمایت بیشتری هستند.
به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از خبرگزاری ایرنا، تصویب تقویم برگزاری جلسات این شورا امسال و جابجایی و معرفی هشت نفر از بخش خصوصی جهت شرکت در جلسات آتی این شورا از دیگر مواردی بود که در چهل و یکمین جلسه شورای گفتوگوی دولت و بخش خصوصی عنوان شد.منبع:

1401/01/25
13:16:18
5.0 / 5
892
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403