عضو كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس:

مرکز تجارت ایران در کشورهای همسایه راه اندازی شود

مرکز تجارت ایران در کشورهای همسایه راه اندازی شود

به گزارش تجهیزات جانبی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، دیپلماسی اقتصادی دولت سیزدهم رامبتنی بر صادرات و ارزآوری برای کشور عنوان نمود و اظهار داشت: باید مرکز تجارت ایران در کشورهای همسایه راه اندازی شود


ابراهیم رضایی در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی ایرنا اضافه کرد: یکی از نقاط قوت دولت سیزدهم در دیپلماسی اقتصادی، ارتباطات با همسایگان است. چونکه در این سال ها چالش های جدی با تعدادی از همسایگان وجود داشت که در این دولت خوشبختانه این چالش ها حل شده و برکات بسیاری برای کشور خواهد داشت.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: بعنوان مثال به سبب عملکرد غلط وزیر نفت و وزارت خارجه در دولت گذشته، ارتباط ما با کشور ترکمنستان سرد شده بود. اما بعد از سفر آیت الله رئیسی و اقداماتی که دستگاه دیپلماسی دولت سیزدهم در این زمینه انجام داد، روابط ایران با ترکمنستان بازسازی شد و میزان صادرات کشور در نفت و گاز، انرژی و ترانزیت افزوده شد.
نماینده مردم دشستان در مجلس با اشاره به روند بسیارخوب دیپلماسی اقتصادی دولت سیزدهم اظهار داشت: بهبود ارتباط با کشورهای پیرامونی و همسایه از نظر اقتصادی و امنیتی بسیار باارزش است و آورده قابل قبولی برای ملت به همراه خواهد داشت.
این نماینده مجلس درباره تاثیر سفرهای خارجی رئیس دولت سیزدهم در بهبود دیپلماسی اقتصادی کشور عنوان کرد: در سفری که رئیس جمهور به روسیه داشتند، وی را همراهی کردم و قراردادها و تفاهم نامه های بسیار خوبی دراین سفر به امضا رسید که می تواند آثار بسیار خوبی به ارمغان بیاورد.
رضایی اشاره کرد: ارتباط با همسایگان به افزایش و بهبود امنیت کشور منجر خواهد شد و از لحاظ اقتصادی به صرفه است. چونکه بعنوان مثال واردات نهاده های دامی از آمریکای جنوبی هزینه زیادی دارد ولی می توان این محصول را از کشورهای همسایه بصورت مستقیم یا کشت فراسرزمینی تامین کرد.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: از طرفی صادرات محصولات به کشورهای همسایه، انتفاع اقتصادی و ارز آوری را برای کشور به همراه خواهد داشت.
وی با ذکر پیشنهادی برای بهبود دیپلماسی اقتصادی دولت سیزدهم گفت: در این زمینه پیشنهاد می شود مرکز تجارت ایران در کشورهای همسایه راه اندازی شود. همین طور زیرساخت های حمل و نقل و صادرات کشور نیاز به تقویت دارد. به عبارتی خطوط ریلی ما به همه کشورهای همسایه باید بهبود یافته و در مرزهای دریایی نیز کشتی های رو - رو استفاده گردد و مسیرهای دریایی هم توسط دولت راه اندازی شود تا در مجموع به تقویت زیرساخت های این بخش بینجامد.
این نماینده مجلس با تاکید بر این که گمرک و پایانه مرزی هم نیاز به بهبود زیرساخت دارد، گفت: این بخش مشکلات جدی دارد و گاهی کامیون دارها در پایانه های مرزی با معطلی زیادی متوقف می شوند. همین طور در کشور مقصد مشکلاتی برای صادرات محصولات کشور وجود دارد که باید این دغدغه ها بر طرف شده و کشورهای همسایه برای رایزنی تجاری در اولویت قرار بگیرند.
عضو کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس درباب نقش رایزن های تجاری در دیپلماسی اقتصادی، اشاره کرد: در دولت سیزدهم میزان رایزن های تجاری افزوده شد و آنها می تواند تسهیل گری لازم را در صادرات محصولات مختلف کشور ایفا کنند.


منبع:

1401/01/27
19:50:31
5.0 / 5
717
تگهای خبر: محصولات , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403