در آینده چه قدر از وقت خودرا در دنیای متاورس سپری خواهیم کرد؟

در آینده چه قدر از وقت خودرا در دنیای متاورس سپری خواهیم کرد؟

رییس کارگروه آموزش و پژوهش انجمن بلاک چین ایران با اشاره به تشابه وضعیت متاورس در سال های آتی با وضعیت شبکه های اجتماعی هم اکنون، اظهار داشت: پیش بینی شده 25 درصد از مردم جهان از سال 2026 روزانه حدود یک ساعت از وقت خودرا در متاورس سپری خواهند کرد.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایسنا، مهندس یزدان عباسی در نشست کارشناسی «بررسی چالش های سیاست گذاری در متاورس» که از طرف خانه خلاق و نوآوری قوه مقننه و با هدف تشریح فناوری های متاورس و بررسی چالش های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و قانونی این حوزه برگزار شد، اظهار داشت: بر اساس گزارش مؤسسه گارتنر، پیش بینی شده است که ۲۵ درصد از مردم جهان از سال ۲۰۲۶ روزانه حدود یک ساعت از وقت خودرا در متاورس سپری خواهند کرد، چنان که اکنون به طور متوسط ۵۵ دقیقه در روز از وقت مردم به گشت وگذار در اینستاگرام سپری می شود.
عباسی با اعلان اینکه هنوز برای صحبت یا قانون گذاری برای متاورس زود است، مبهم بودن دنیای متاورس را جذاب ترین بخش این فناوری عنوان نمود و اضافه کرد: شاید چیزی که درباره متاورس نسبت به بقیه فناوری ها جذاب تر باشد، این است که هنوز مشخص نیست چه چیزی است و می توان گفت همه چیزهایی که تا حالا در این زمینه گفته شده، متاورس نیست.
دکتر ابوالقاسم رجبی، پژوهشگر سیاستگذاری فناوری اطلاعات نیز با اشاره به آینده نقش تکنولوژی های جدید در زندگی مردم، اظهار نمود: فناوری های متاورس می تواند در بطن زندگی ما جریان یابد، اگر ما در برخورد با پیامرسان ها فقط با پیام روبرو می باشیم و پیام ما به ازای خارجی ندارد، اما در متاورس با خلق کردن، یک Reverses Ontology (هستی شناسی معکوس) منحصربه فردی داریم. پیشرو بودن در فناوری های متاورس مهم می باشد، چون می توانیم در آینده تأثیرگذار باشیم.
رجبی با اشاره به چالش های مواجهه با تکنولوژی های جدید در کشور، اظهار داشت: مهم ترین چالش ما، کنارگذاشتن رویکرد تهدیدنگر و بررسی رویکرد های فرصت نگر است. چالش دوم این مسئله هست که چون ما صاحب این فناوری نیستیم، پس بایستی به سمت تنظیم گری در این عرصه برویم، از سویی دیگر برای تنظیم گری بصورت تخصصی قانون و قاعده نداریم. همین طور مسئله آموزش نیز در این عرصه می تواند تسهیلگر در ارتباطات باشد.
دکتر محسن رضایی صدرآبادی، مدرس دانشگاه و آینده پژوه اقتصاد فضای مجازی نیز با اشاره بر وجه تمدنی تکنولوژی های جدید، اشاره کرد: متاورس یک انقلاب و یک گام برای رسیدن به عصر تمدن فناوری و تمدن جدید است، سالهای قبل معتقد به ایجاد عصر مجازی بودیم و حالا متاورس یک مرحله گذار است. دراین زمینه گزاره های اصلی و اساسی وجود دارد که اگر دولت یا بخش خصوصی بدان توجه نکند، از اتفاقات جهان به شدت عقب می افتد و کشور، مردم، بخش خصوصی و همه ضرر خواهند کرد. اول این که فرصت ها و تهدیدها فی نفسه وجود ندارند، رفتار و طرز استفاده ما (حکومت، مردم، بخش خصوصی) از فناوری ها، شکل دهنده فرصت ها و تهدیدهاست.
به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، صدرآبادی با تاکید بر این که نباید دید منفی داشت و بعد از آن قانون گذاری کرد، افزود: نکته دوم بحث ورود یا عدم ورود حاکمیت است. مدل حکمرانی سنتی گلوگاهی مدل منسوخی است که در کشور ما دنبال می شود. مهم ترین مسئله نگاه و رویکرد دانشی است و تا آن زمان که فکر و نگاه متعالی نشود، نمی توان پیشرفتی داشت. اگر بخواهیم قدرتمند باشیم بایستی به دنبال تغییروتحول باشیم. دراین زمینه شناخت بازیگران جدید، موجب به وجودآمدن نقش های جدید می شود. نکته سوم این که بایستی به دنبال کسب قدرت باشیم و قدرت را بگیریم؛ سیاست گذاری بستگی به این دارد که چقدر آینده نگر باشیم. سیاست های کشور باید به سمت حمایت دولت از استارت آپ ها برود و دولت باید حمایت کند تا شرکتها نیز در فضایی رقابتی به این کار وارد شوند. باید از شرکت های کوچک حمایت شود تا بتوانند وارد این فضا شده و به فعالیت بپردازند.1401/02/14
16:17:58
5.0 / 5
544
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403