گزارش خبرنگاران تجهیزات جانبی از كشف كالاهای احتكاری و قاچاق

احتکار کالاهای اساسی و هر آنچه در یک هفته اخیر کشف شد

احتکار کالاهای اساسی و هر آنچه در یک هفته اخیر کشف شد

تجهیزات جانبی: کمتر از یک هفته از اعلام رسمی برنامه دولت در اصلاح ارز ترجیحی و نیز یارانه آرد می گذرد اما در همین مدت کوتاه اخبار متنوعی از کشف انبارهای حاوی کالای اساسی رسانه ای شده که بیان کننده گوشه ای از سو استفاده گران از یارانه مردم است.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از خبرگزاری ایرنا، رئیس جمهور شامگاه نوزدهم اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ در گفت وگوی زنده تلویزیونی با مردم، ابعاد طرح مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه ها را به صورت شفاف با مردم در بین گذاشت و اعلام نمود: سازمان برنامه و بودجه پیشنهاد کرد به سه دهک نخست از ۱۰ دهک، به ازای هر نفر ۴۰۰ هزار تومان در ماه اختصاص پیدا کند و در دهک های چهارم به بعد هم هر نفر ۳۰۰ هزار تومان دریافت می کنند.
هرچند این طرح طی ماه های آینده به صورت کامل اجرایی می شود و دولت در اقدامی ابتکاری بعد از گفت و گوی تلویزیونی رئیس جمهوری مبادرت به واریز یارانه ها به حساب مردم کرده است اما رصد کشف کالاهای اساسی در ایام اخیر نشان داده است که محتکران از ماهها و هفته های قبل مبادرت به خارج کردن آرد و روغن یارانه ای از شبکه توزیع کرده بودند به صورتی که در هفته های گذشته در بعضی استانها گزارش هایی از کمبود روغن منتشر گردید.
برای نمونه هشتم اردیبهشت ماه مدیر بازرسی و نظارت بر اصناف خراسان رضوی گفته بود که بازار این شهر با کمبود روغن خوراکی مواجه می باشد و آنچه کارخانه ها و شرکتهای توزیع به اصناف اختصاص می دهند، کفاف نیاز مردم را نمی دهد. وی این نکته را بیان کرده بود که احتمال احتکار روغن توسط مغازه داران بسیار ضعیف است چونکه شرکتهای توزیع آنقدر روغنی به صنوف نمی دهند که بتوان آنرا احتکار کرد.
یا در موردی دیگر در اهواز یازدهم اردیبهشت ماه کمبود روغن خوراکی گزارش شد دبیر اجرایی اتاق اصناف اهواز علت آنرا درخواست افزایش قیمت این کالا از جانب کارخانه های تولید روغن خوراکی دانست.
با این رویکرد میتوان گفت، احتکار، کاهش تولید و قاچاق یکی از عوامل اصلی کمبود برخی کالاهای اساسی در بازار بوده و شاهد مثالی این مورد اظهار نظر سردار احمدعلی گودرزی فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی است که پانزدهم اردیبهشت اعلام نمود از آغاز سال تا به امروز ۴ تن و ۹۱۱ کیلوگرم آرد، ۳۰ تن و ۹۵۰ کیلوگرم شکر و ۶۲ تن و ۸۵۵ لیتر روغن در مرزهای آبی و خاکی کشور کشف شده است.
این ارقام تنها گوشه ای سوءاستفاده های صورت گرفته از کالاهای اساسی است که با هدف دسترسی ارزانتر مردم به آن، با نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی و یارانه دولتی تأمین می شد اما محتکران و قاچاقچیان با استفاده از اختلاف قیمت آن در داخل با کشورهای پیرامونی آنرا از دسترس عامه مردم خارج می کردند.
واقعیت آن است که با روش پیشین تخصیص یارانه به اقلامی چون آرد، روغن و دیگر کالاهای اساسی، کالاهای یاد شده با قیمت مناسب به دست مردم نمی رسید و صرف قاچاق و حتی صادرات می شد؛ حمید زمانی فرماندار ویژه شهرستان ری در این خصوص گفته است: فقط ۳۰ درصد آرد تولیدی کشور وارد سفره مردم می شد و باقی آن در چارچوب قاجاق و صادرات در اختیار دیگر کشورها قرار می گرفت، دولت برای مقابله با این شرایط وارد عمل شده است.
حقیقت تلخ این روزها این که سودجویان اقتصادی این روزها که دولت آماده فراهم کردن مقدمات اجرای طرح اصلاح ارز ترجیحی است، فرصت را برای احتکار و عرضه آن در هنگام افزایش قیمت ها غنیمت می شمارند که این مورد در کنار خریدهای بیشتر از نیاز مردم به مصرف به کمبودهایی در بعضی کالاهای اساسی و پر مصرف مردم دامن زده است. یعنی در شرایطی که هنوز افزایش قیمتی اتفاق نیفتاده و طرحی اجرا نشده، عده ای در استانهای مختلف از برخی واحدهای تولیدی گرفته تا افراد حقیقی و بعضی واحدهای صنفی برای انبار کردن کالاها و محصولات پر مصرف مردم در تلاشند.


در این ارتباط ایرنا مرکز رشت در گزارشی با عنوان احتکار کالا در کمین طرح اصلاح ارز ترجیحی نوشت: البته در کنار آن امکان دارد به علت تحولات جهانی کمبودهایی هم در زمینه گندم و مواد اولیه روغن خوراکی هم بوجود آمده باشد که همین عوامل گیلان را طی روزهای اخیر دستخوش کمبودهایی در زمینه ماکارونی و روغن کرد و قفسه های خالی و کمیاب و نایاب شدن روغن را در گیلان به نمایش گذاشت اما این تمام ماجرا نیست؛ خیلی از مردم با شنیدن شایعاتی در خصوص افزایش قیمت و یا روبرو شدن با قفسه های خالی روغن با نگرانیِ خرید گرانتر در آینده و یا نبود این محصول بعد از پر شدن قفسه ها بیشتر از نیاز مصرف مبادرت به خرید روغن می کنند؛ البته هم شماری هم به صورت واقعی برای پخت و پز به آن نیاز دارند.
همین امر وظیفه دستگاههای نظارتی را برای برخورد با محتکران سنگین تر کرده است که در تازه ترین اظهار نظرها رئیس پلیس پایتخت بیستم اردیبهشت از کشف یک هزار تن کالاهای اساسی همچون برنج، روغن و شکر در دو انبار جنوب تهران اطلاع داد.
اکنون در جهت مقابله با گرانی و احتکار تمام اختیارات لازم به دستگاه قضا و سازمان های نظارتی برای برخورد جدی با احتکار، گران فروشی و ایجاد اختلال تفویض شده است و بازرسان در محل کشف تخلف مختار به صدور و اجرای بلافاصله آن هستند.
نگاهی به کشفیات انجام شده در یک هفته اخیر که اخبار آن از جانب مراکز استانی ایرنا انتشار یافته است، خالی از لطف نیست چون قاچاق ها و احتکارهای صورت گرفته در سطح خرد را نشان داده است.
نام استانکشفیاتآذربایجان غربی۳۵۰ تن آرد
۳۵۰ تن روغن جامدیزد (میبد)۳۴ تن ماکارونیخوزستان۹ تن آرد
۱۰ تن ماکارونی
۴۸ تن روغن خوراکیقم۱۲۰۰ گونی آردالبرزیک انبار آرد در مشکین دشت
۴ تن روغنالبرز (فردیس)۳۵۰ کیسه آرد
۲۳۰ ماکارونیالبرز(ساوجبلاغ)۷۰۰ کیسه آرد
۹۰۰ حلب روغنالبرز( اشتهارد)45 تن ماکارونیالبرز (کرج) یک انبار روغن و برنج احتکار شده شامل ۱۰۰ تن روغن خوراکی و برنج به همراه ۶۰ تن ماکارونی تقلبی همدان۵۰ تن آرد
۳۲ تن ماکارونی
۲ تن روغن
قزوین۴۹۰ کیسه آردخراسان رضوی(مشهد)یک انبار با حدود ۱میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان کالای اساسی
۲۱ تن روغن
آذربایجان شرقی (مراغه)۱۲ تن آردکرمانشاه۷ تن آردقزوین۱۹۵ کیسه آردآذربایجان شرقی (میانه)۱۵ تن آردکرمانشاه۱۴ تن آرد
۸۰۰ قوطی روغن قزوین۴۹۰ کیسه آردگلستان۲۵ تن آردخراسان رضوی (سبزوار) ۲۷ تن ماکارونیفارس۷۰ تن ماکارونیاردبیل۳ تن ماکارونی
۱۰۶۰ قوطی روغن مایعسمنان (دامغان)۱۰۲۰ بسته ماکارونیسمنان (آرادان)۱.۶ تن روغنخوزستان (دزفول)۷ تنآذربایجان شرقی (تبریز)۵۰ تن روغنکرمان (رفسنجان)۳۳ هزار لیتر روغنکرمان (انار)۴۲ تن کالا شامل برنج، غلات، ماکارونی و قند کهگیلویه و بویراحمد ۵ تن روغنخوزستان (آبادان)14 تن روغنلرستان (الیگودرز)8 تن روغنلرستان (خرم آباد۲۴تن مواد غذایی و ارزاق عمومی قاچاق و احتکاری به ارزش ۸۰۰ میلیون تومانبوشهر(گناوه)۱۴۸ تن شکرکرمان (جیرفت)کشف یک محموله روغن خوراکی قاچاق و یک انبار احتکار مواد غذایی شامل 60 تن روغن مایع و نباتی، ۱۵۰ کیسه شکر و ۱۰۰ کیسه انواع حبوباتگلستان۷۶ تُن و ۶۴۳ کیلوگرم روغن خوراکی، ۱۴۱ تُن شکر، ۲ هزار و ۴۰۰ کیلوگرم رب گوجه فرنگی، ۸۰ تُن برنج و هزار و ۵۵۰ کیلوگرم آرد احتکاری به ارزش ۱۲۱ میلیارد ریالدر میان استانهای مختلف کشور، میزان کشفیات در استان تهران نسبت به سایر مناطق بیشتر است و در ایام اخیر به تناوب خبرهایی از کشف کالا در سوله و انبارهای اطراف شهر تهران و هم استان البرز رسانه ای شد؛ علت این امر را میتوان در تعدد انبارها و سوله های دپو کالا در این استان پر جمعیت جست و جو کرد که از دیرباز هاب توزیع کالا در کشور بوده اند و همچنان جاگاه خویش را در این حوزه حفظ نموده اند به صورتی که خیلی از شرکتهای صاحب نام تولید کننده کالا، این دو استان را برای دپوی کالای خود انتخاب می کنند.
شهرری
۳۵ تن آردشهریار
۱۳۴۴ بطری روغنقرچک
۱۳۸ تن آردپاکدشتانبار بزرگ روغن به ارزش ۴۵۰ میلیون ریالتهران۴.۵ تن ماکارونیشهرقدس۳۱۷ حلب روغن جامد
۷۴۹ بطری روغن مایعپیشوا۷۲۳ لیتر روغن
به نظر می رسد در این شرایط، رصد دقیق انبارها می تواند از احتکار و قاچاق کالا جلوگیری نماید چونکه مطابق قانون اگر کالا در انبارهایی که در سامانه جامع انبارها ثبت نشده، نگهداری شود و یا موجودی آن در سامانه جامع تجارت ثبت نشده باشد، مشمول کالای قاچاق است.
البته در این میان نظارت میدانی بر بازار هم خالی از لطف نیست درصورتیکه در ایام گذشته در استانهای مختلف استانداران هم در کنار دستگاههای نظارتی به میدان آمده اند تا از دغدغه مردم بکاهند. در این ارتباط روز گذشته مانور تشدید نظارت و بازرسی از زنجیره تأمین تا مصرف با هدف نظارت هوشمند بر بازار با حضور استاندار گیلان در رشت برگزار شد و در استانهای دیگر هم استانداران به همراه گشت های نظارتی از واحدهای صنفی و فروشگاههای بزرگ بازدید کرده اند تا از دغدغه دولت و شخص رئیس جمهور در تأمین کالاهای اساسی بکاهند.
برای نمونه حسن بهرام نیا استاندار ایلام به همراه تیم اقتصادی استان بیستم اردیبهشت از بازار شهر بازدید و در جریان موجودی انبارهای کالاهای اساسی و قیمت اجناس قرار گرفت و تصمیمات جدید اقتصادی دولت را برای عادلانه توزیع کردن یارانه ها را با خبرنگاران در بین گذاشت.


در روزهای گذشته خبرنگاران ایرنا در استانها هم مبحث نظارت بر بازار را دستمایه تولیدات خود قرار دادند؛ برای نمونه مرکز قم در گزارشی با رویکرد تشدید نظارت برچرخه تأمین و توزیع کالاهای اساسی در قم نوشت: نظارت بر چرخه تأمین و توزیع کالاهای اساسی مورد نیاز مردم در بازار قم طی روزهای گذشته تشدید شده و بیش ازپیش مورد توجه دستگاههای متولی این حوزه در استان قرار گرفته است.
در راستای مدیریت هرچه بهتر بازار و تأمین پایدار کالاهای اساسی مورد نیاز مردم دراستان قم، دستگاههای در رابطه با این حوزه با استفاده از همه امکانات دراختیارشان وارد میدان شدند تا به مردم در مورد عرضه گسترده و مستمر همه اقلام بخصوص آن هایی که بیشتر مورد احتیاج است، اطمینان خاطر لازم را بدهند.
پیرامون این مورد اکبر ابدالی سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت قم با تکیه بر اطمینان بخش بودن ذخیره کالاهای اساسی، اظهار داشت: هیچ گونه نگرانی از کمبود کالاهای اساسی و مصرفی مردم در سطح این استان احساس نمی گردد. با برنامه ریزی و تدابیر اندیشیده شده در سطح استان کالاهای اساسی به وفور موجود و در معرض فروش می باشد و طی روزهای آینده روند بهتری را هم دنبال خواهد نمود.
آنطور که سعید جلالی نیا مدیرکل بازرسی و رسیدگی به شکایات وزارت جهاد کشاورزی در قزوین گفته است: نظارت بر چرخه توزیع کالاهای اساسی بعد از اجرای قانون انتزاع تأمین، تولید و نظارت بر توزیع کالاهای اساسی افزایش پیدا کرده و نتایج خوبی را به دنبال داشته است.
به گفته وی، برپایه این قانون که از سال قبل عملیاتی شد، علاوه بر تولید، تمامی فعالیتهای در رابطه با تأمین و نظارت بر توزیع و رصد و پایش بازار کالاهای اساسی بخش کشاورزی برعهده وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفته است و این وزارت خانه، تمامی سیلوها و انبارهای نگهداری غلات و کالاهای اساسی بخش کشاورزی به شکل سازمان یافته انبارگردانی کرده است که این مورد در نظارت بر تأمین و توزیع مناسب این دسته از کالاها نقش مهمی ایفا می کند.
وی عنوان کرد: در تأمین کالاهای اساسی بخش کشاورزی مورد نیاز مردم هیچ مشکلی نداریم و با افزایش بازرسی ها در کلیه سطوح می کوشیم تا تخلفات مربوطه را که در چرخه توزیع این دسته کالاها اختلال وارد می کنند، را شناسایی و با آنها برخورد نماییم.
جلالی نیا تصریح کرد: امنیت غذایی جامعه خط قرمز ماست و همه تدابیر و تهمیدات لازم اندیشده شده تا خللی به آن وارد نشود.
منبع:

1401/02/21
19:18:31
5.0 / 5
404
تگهای خبر: شركت , صنعت , فروش , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403