بلومبرگ:

دنیا بیش از هر زمان دیگر به نفت ایران نیاز دارد

دنیا بیش از هر زمان دیگر به نفت ایران نیاز دارد

به گزارش تجهیزات جانبی خبرگزاری بلومبرگ با اشاره به فراز و نشیب مذاکرات هسته ای ایران نوشت: امیدهای بایدن برای احیای توافق هسته ای ایران رنگ می بازد این در حالیست که دنیا بیش از هر زمان دیگر به نفت نیاز دارد.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از خبرگزاری ایرنا، بلومبرگ طی گزارشی نوشت: دو ماه بعد از اختتام مذاکرات وین، امیدها برای ازسرگیری مذاکرات رو به ناامیدی گذاشته و دنیا با توافق کم جانی مواجه می باشد که هیچ کس نمی خواهد مرگ آنرا اعلام نماید.
جو بایدن رییس جمهور آمریکا که زمانی خوش بین بود می تواند این توافق بین المللی را احیا کند اما حالا عدم احیای این توافق حداقل تا پیش از انتخابات میان دوره ای کنگره در شش ماه آتی را یکی از گزینه های احتمالی می داند. بایدن از آن نگران است که جمهوری خواهان هرگونه توافق با ایران را به منزله تسلیم شدن وی در مقابل ایران نزد افکار عمومی آمریکا به نمایش بگذارند.
از سوی دیگر افزایش قیمت نفت به ۱۰۰ دلار اضطرار ایران برای رفع تحریم ها را از بین برده است. قیمت جهانی نفت از زمان شروع مذاکرات طی یک سال قبل تقریباً دو برابر شده است.
ایران همین طور صادرات نفت و فرآورده های نفتی را در سه ماهه نخست سال جاری میلادی بیش از ۳۰ درصد افزایش داده و به ۸۷۰ هزار بشکه در روز رسانده است. بیشتر این نفت به چین و ونزوئلا می رود که نگرانی از تحریم های ثانویه آمریکا ندارند.
در شرایطی که مذاکرات متوقف مانده است دیپلمات ها تمدید حالت برزخی فعلی را برای جلوگیری از به وخامت کشیدن اوضاع، ضروری می دانند.
طرف های اروپایی در وضعیت حاضر تمایلی برای اعلام مرگ برجام ندارند چونکه با این کار نفت بیشتری از بازار حذف خواهد شد و این در شرایطی است که قیمت های فزاینده انرژی روند احیای اقتصاد جهان را تهدید می کند و دنیا بیش از هر زمان دیگر به نفت نیاز دارد.
بر اساس ادعای بلومبرگ اختتام دادن به برجام و تشدید تحریم ها مقابل ایران همین طور مسلماً با واکنش ایران مواجه می شود و با حملات موش و گربه ای به خطوط کشتیرانی و تاسیسات تولید انرژی در منطقه خاورمیانه می شویم.
این گزارش اضافه کرد: تاجران نفتی که پیش بینی کرده بودند توافق هسته ای نفت ایران را به بازار جهانی برمی گرداند دیگر روی این مسئله حساب نمی کنند. جی پی مورگان پیش بینی خود از عرضه جهانی نفت در سال ۲۰۲۲ را ۴۰۰ هزار بشکه در روز و برای سال ۲۰۲۳ بیش از یک میلیون بشکه در روز کاهش داده است. ت
یک تحلیلگر در این زمینه اظهار داشت: ما حالا انتظار داریم تولید و صادرات نفت ایران در آینده قابل پیش بینی در همین حدود فعلی باقی بماند.
بایدن قبل از انتخابات وعده داده بود به توافق هسته ای بازمی گردد و ناکامی وی در تحقق این هدف به لیست اهداف محقق نشده دولت وی در داخل و خارج، یک مورد را می افزاید.
یک مقام آمریکایی گفت هنوز زود است بگوییم توافق هسته ای با ایران اختتام یافته است اما کارها در راه درست پیش نمی رود.منبع:

1401/02/23
12:39:24
5.0 / 5
475
تگهای خبر: بین المللی , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403