سازمان هواشناسی كشور اعلام كرد؛

بروز پدیده گردو خاک در بیشتر استان ها طی روزهای آتی

بروز پدیده گردو خاک در بیشتر استان ها طی روزهای آتی

به گزارش تجهیزات جانبی سازمان هواشناسی کشور اعلام نمود: برپایه پیشبینی های صورت گرفته در ایام آتی شاهد پدیده گرد و خاک در بیشتر استان ها بخصوص در نوار غربی کشور خواهیم بود.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از خبرگزاری ایرنا از سازمان هواشناسی کشور، روز جمعه در نیمه شمالی استانهای آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی، اردبیل، سواحل دریای خزر در استانهای گیلان، مازندران و گلستان، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی و ارتفاعات البرز مرکزی و روز شنبه در خراسان شمالی، نبیمه شمالی خراسان رضوی، استانهای ساحلی دریای خزر و ارتفاعات البرز مرکزی بخصوص در ساعات بعدازظهر رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید موقت گاهی گردو خاک رخ خواهد داد.
همچنین طی این دو روز در بعضی مناطق استانهای واقع در شمال غرب، غرب، جنوب غرب، استانهای ساحلی دریای خزر، استانهای واقع در دامنه های جنوبی البرز مرکزی وزش باد شدید در مناطق مستعد همراه با خیزش گرد و خاک پیشبینی می شود.
براساس این گزارش، روز یکشنبه در بیشتر مناطق کشور جو پایدار و آسمان صاف خواهد بود.
روز دوشنبه و سه شنبه در بعضی مناطق شمال غرب بارش پراکنده و وزش باد شدید موقت با احتمال خیزش گردو خاک پیشبینی می شود و در سایر مناطق کشور آسمان صاف و آفتابی خواهد بود.
همچنین روزهای شنبه و یکشنبه در نیمه شرقی کشور بخصوص در منطقه زابل به جهت وزش باد شدید احتمال رخ داد طوفان گرد و خاک و کاهش کیفیت هوا و کاهش دید افقی خواهد بود.
روز جمعه شرایط برای تشکیل توده های گردو خاک روی عراق و انتقال آن بر روی کشور مهیا است.
از این رو در بعضی مناطق استانهای واقع در شمال غرب، جنوب غرب و بتدریج مناطق جنوب، مرکز و استانهای واقع در دامنه های جنوبی البرز مرکزی رخداد گرد و خاک، کاهش دید و کاهش کیفیت خواهد شد.
این وضعیت در روز شنبه انتظار می رود که از غلظت غبار در شمال غرب کاسته شود اما در سایر مناطق ذکر شده و همینطور در شمال شرق، شرق و جنوب شرق همچنان ماندگار خواهد بود.
در روز دوشنبه با تشکیل توده گرد و خاک بر روی عراق، پدیده گرد و خاک مجدد به نوار غربی کشور منتقل شده و استانهای واقع در نیمه غربی کشور را تحت تأثیر قرار دهد.
بر اساس این گزارش، روز شنبه کاهش ۶ تا ۸ درجه ای دما در نوار شمالی کشور رخ خواهد داد از اواخر وقت روز شنبه دریای خزر و روز یکشنبه خلیج فارس مواج و متلاطم خواهد بود.


منبع:

1401/02/30
14:21:03
5.0 / 5
480
تگهای خبر: كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403