آیا سیستم غذایی جهان فرو می ریزد؟

آیا سیستم غذایی جهان فرو می ریزد؟

به گزارش تجهیزات جانبی کارشناسان اخطار می دهند در ماههای آینده شاهد افزایش بی سابقه تعداد گرسنگی ها و سوءتغذیه ها در فقیرترین کشورها خواهیم بود و محدودیت های صادراتی، اختلال و کمبود عرضه جهانی غذا به دنبال آن خواهد آمد و همه کشورهای جهان را متأثر خواهد نمود.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از خبرگزاری ایرنا، پایگاه خبری پرایم فید نوشت: شاید اینکه بگوییم سیستم غذایی دنیا در معرض خطر قرار دارد کمی اغراق آمیز به نظر برسد. اما باید توجه داشت که چندین سال است هر روز 20 هزار نفر در دنیا به خاطر گرسنگی و سوءتغذیه از دنیا می روند.
فائو سه عامل برای بروز بحران غذایی برشمرده است که عبارتند از فجایع طبیعی یا زیست محیطی، درگیری ها و بحران های اقتصادی. یعنی اگر هر یک از این سه عامل در جهان وجود داشته باشد امکان دارد با بحران غذایی و تشدید گرسنگی و سوءتغذیه مواجه شویم. حالا این هر سه عامل با هم ظهور و بروز پیدا کرده اند.
خشکسالی در بسیاری مناطق جهان تولید محصولات کشاورزی را کاهش داده، جنگ اوکراین شبکه های توزیع را مختل کرده و انتشار کرونا رشد و رونق تولید را تحت الشعاع قرار داده است.
نگاهی به بازار مواد غذایی نشان داده است شبکه های حمل و نقل، فرآیندهای تولید و فرآوری غذا و روابط میان کشورها و تجارت مواد غذایی در جهان درحال تضعیف است.
جهانی شدن، نظام های غذایی ملی را که صرفا بر تأمین نیازهای غذایی داخلی تمرکز داشتند به یک شبکه گسترده تأمین غذای جهانی تبدیل نموده است. شبکه ای که بر مبنای منطق تولید، توزیع و مصرف جهانی عمل می کند و کاری به نیازهای داخلی هر کشور ندارد.
تمرکز سرمایه منجر به آن شده است که چهار یا پنج تولیدکننده یا شبکه بزرگ توزیع، بازار همه محصولات مهم غذایی برای اکثریت جمعیت جهان را در دست داشته باشند. این شبکه شبه انحصاری برای به حداکثر رساندن سود خود گاها از تکنیک ایجاد کمبود مصنوعی و بر هم زدن تعادل میان عرضه و تقاضا استفاده می نماید. کمبود آزاردهنده شیرخشک در آمریکا که حالا شاهدش هستیم نمونه خوبی از این مساله است.
درواقع جهانی شدن به پارادوکسی خطرناک تبدیل گشته است. درحالی که شبکه تولید و توزیع غذا بیشتر از پیش ماهیت جهانی پیدا کرده و بیشتر از گذشته متمرکز شده است تولید، توزیع و مصرف در معرض تهدید قرار گرفته است چونکه کوچک ترین تکانه می تواند بندهای این شبکه را از هم بگسلد و تولید و توزیع مواد غذایی را متوقف یا مختل کند.
از سوی دیگر سرمایه داران بزرگ با سلطه خود بر جریان تولید و توزیع غذا، فرایند تولید و توزیع مواد غذایی را از اساس تغییر داده و تکنولوژی را به جزو لاینفک آن تبدیل نموده اند. باآنکه با این کار تولید افزایش قابل توجهی یافته است اما تولید سنتی را نابود کرده و به علت سرمایه بر بودن تکنولوژی افراد چندانی نمی توانند وارد این حوزه شوند. این مساله به انحصار دامن زده است و پایداری تولید و عرضه را تهدید کرده و همینطور راه های جایگزین را به نابودی کشانده است.
رشد فوق العاده تجارت جهانی غذا سبب شده است صنعت غذایی یکی از بهترین صنایع برای سرمایه گذاری و کسب سود شناخته شود و سرمایه داران بزرگ با ورود خود در این صنعت، تکنیک بازی با قیمت ها را هم به این صنعت آورده اند و با بالا و پایین کردن قیمت ها کسب سود می کنند.
برخلاف آن چه شاید اعتقاد داشته باشید، قیمت چهار یا پنج ماده غذایی که اساس رژیم غذایی اکثریت جمعیت جهان را می سازند بر نظام عرضه و تقاضا متکی نیست بلکه با تغییر و تحولات در نظام مالی جهان بالا و پایین می شود. سفته بازی در بازارهای مالی سیگنال های غلط در مورد عرضه و تقاضا در بازار مواد غذایی می فرستد و می تواند سبب بروز کمبود مواد غذایی یا حتی قحطی شود و یا برعکس فراوانی و عرضه بیش از حد را منجر شود.
آن هایی که سال ها سیستم جهانی شده تولید و عرضه غذا را تحلیل و بررسی نموده اند اخطار می دهند این سیستم به صورت کلی درحال فروپاشی است و به سمت بی نظمی و عدم تعادل پیش می رود. ناترازی ها و عدم تعادل های محلی هم اوضاع را وخیم تر کرده است. این در شرایطی است که مکانیسم های اصلاحی و جایگزین هم ضعیف و یا نابود شده اند.
اگر نشانه ها و علایم این بی نظمی تأیید شود باید گفت در ماههای آینده شاهد افزایش بی سابقه تعداد گرسنگی ها و سوءتغذیه ها در فقیرترین کشورها خواهیم بود. اما این همه مشکل نخواهد بود. محدودیت های صادراتی، اختلال و کمبود عرضه جهانی غذا به دنبال آن خواهد آمد و همه کشورهای را متأثر خواهد نمود. اگر اقدامات اضطراری و عاجل برای تضمین امنیت غذایی کره زمین انجام نگیرد اگر حق زندگی و حیات تک تک ساکنان زمین بر حرص و خودخواهی عده ای معدود مقدم شمرده نشود آنگاه خیلی زود شاهد کمبود شدید مواد غذایی در جهان خواهیم بود.منبع:

1401/03/10
16:59:22
5.0 / 5
373
تگهای خبر: تكنولوژی , سیستم , صنعت , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1401