سخنگوی صنعت برق خبر داد:

صرفه جویی ۶۰۰ مگاوات برق توسط بخش خانگی

صرفه جویی ۶۰۰ مگاوات برق توسط بخش خانگی

مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران اظهار داشت: امروز شاهد صرفه جویی ۵۰۰ تا ۶۰۰ مگاواتی برق در بخش خانگی بودیم که نشان دهنده کمک مردم و اجرای روش های صرفه جویی از جانب آنهاست، اما همچنان بیشترین اقدام در مدیریت مصرف در بخش صنعت و کشاورزی است.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از خبرگزاری ایرنا از روابط عمومی شرکت مدیریت شبکه برق ایران، " مصطفی رجبی مشهدی " اضافه کرد: نیاز مصرف برق کشور امروز به حدود ۶۰ هزار مگاوات رسید که ۵۵ هزار مگاوات آن تولید و ۵ هزار مگاوات آن بوسیله طرح های مدیریت مصرف تامین شد.
وی افزود: سال قبل ۱۵ هزار مگاوات ناترازی تولید و مصرف داشته ایم که اگر قرار بود این ناترازی طبق روال سالانه یعنی ۳ تا ۳ هزار و ۵۰۰ مگاوات رشد داشته باشد، امسال می بایست به حدود ۱۸ هزار مگاوات می رسید که با انجام اقدامات کاهشی مانند ساخت نیروگاه های جدید، تامین تجهیزات نیروگاهی و فعال شدن گروههای کاری بسیار در نیروگاه ها، این اتفاق نخواهد افتاد.
سخنگوی صنعت برق اشاره کرد: در امتداد کاهش ناترازی، امسال اقدامات زیادی در بخش تولید و تعمیرات نیروگاه ها صورت گرفت. بعنوان مثال برای افزایش ۶ هزار مگاوات ظرفیت تولید برنامه ریزی کردیم که قسمتی از آن مربوط به نیروگاه های در اختیار صنعت است.
رجبی مشهدی اظهار داشت: پس از دوران اوج مصرف در سال ۱۴۰۰، توافق نامه ای با بخش صنعت امضا کردیم که طبق آن صنایع خودرا مکلف به ساخت ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه جدید کردند که یکی از این واحدها با ظرفیت ۱۸۳ مگاوات تیرماه در مدار تولید قرار می گیرد.
وی اضافه کرد: همین طور بخش عمده ای از این ۶ هزار مگاوات نیز به زودی وارد مدار تولید خواهند شد. به طورکلی در مقایسه با سال قبل ۳ تا ۴ هزار مگاوات قدرت عملی نیروگاه ها بالا رفته است.
مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران اشاره کرد: امسال همین طور تعمیر نیروگاه های موجود زودتر از سال قبل انجام شد و ۱۰ هزار مگاوات ظرفیت نیروگاه های موجود نیز ارتقا یافت. تمامی این موارد برای مساعدت با کاهش ناترازی تولید و مصرف برق و تامین برق پایدار همه مشترکان انجام گرفت.
سخنگوی صنعت برق اظهار داشت: تغییر ساعت کاری ادارات در تهران از شنبه ۲۱ خرداد اجرا می شود که جا دارد از هیئت وزیران برای اجرائی شدن این طرح سپاسگزاری کنم چونکه این اقدام خود هزار تا هزار و ۲۰۰ مگاوات صرفه جویی در مصرف برق را به دنبال دارد که برابر با مصرف ۲ تا ۳ استان کوچک است.
رجبی مشهدی اظهار داشت: بدین سبب اجرای این طرح در کاهش ناترازی تولید و مصرف برق بسیار موثر است. در پی اجرای این طرح از ادارات و دستگاه های اجرائی خواسته شده که در ساعات اداری نیز در مقایسه با سال قبل ۳۰ درصد و بعد از ساعت اداری نیز ۶۰ درصد مصرف خودرا کاهش دهند.
وی درباب قطعی برق ادارات پرمصرف اظهار داشت: امسال با نصب کنتورهای هوشمند برق دستگاه های اجرائی با حساسیت بیشتری در هر لحظه پایش می شود. روز گذشته و امروز مجبور شدیم برق چند دستگاه اجرائی را به سبب پرمصرف بودن قطع نماییم البته این مساله پیش از اجرا به آنها اطلاع داده شد.
رجبی مشهدی به صنایع اطمینان داد که امسال میزان محدودیت ها برای این بخش بسیار کمتر از سال قبل خواهد بود هرچند تا این لحظه مصرف برق صنایع ۱۰ درصد رشد داشته است.
وی اشاره کرد: در بخش برق رسانی به صنایع طوری برنامه ریزی کرده ایم که وقفه ای در تولید و کارهای این بخش رخ ندهد.
سخنگوی صنعت برق اضافه کرد: مهم ترین کاری که صنایع می توانند برای کاهش محدودیت های خود انجام دهند راه اندازی نیروگاه است. وزارت نیرو و سایر وزارتخانه ها نیز دراین خصوص همکاری لازم را خواهد داشت. حتی وزارت نیرو امکان خرید برق مازاد این نیروگاه ها را نیز فراهم نموده است.

1401/03/18
23:43:48
5.0 / 5
527
تگهای خبر: شركت , صنعت , هوشمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403