حمایت سازمان توسعه تجارت ایران از فعالیت اقتصادی با پاکستان

حمایت سازمان توسعه تجارت ایران از فعالیت اقتصادی با پاکستان

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران اظهار داشت: این سازمان از فراهم کردن شرایط ایده آل تجارت با پاکستان حمایت می کند.به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از خبرگزاری ایرنا از سازمان توسعه تجارت ایران، «علیرضا پیمان پاک» در شروع کارگاه آموزشی تجارت با پاکستان با تاکید بر اهمیت بازار این کشور برای ایران، اشاره کرد: هم اکنون سهم دو کشور از بازار ۱۹۰ میلیارد دلاری موجود ناچیز است و همین موضوع ضرورت برنامه ریزی برای افزایش این سهم را نشان میدهد.

وی با اشاره به بازار ۷۰ میلیارد دلاری پاکستان اشاره کرد: صادرات این کشور در سال گذشته، ۲۲ میلیارد دلار و واردات آن ۴۸ میلیارد دلار بوده است که در کنار تجارت خارجی ۱۲۰ میلیارد دلاری ایران، بازار ۱۹۰ میلیارد دلاری به وجود آمده اما سهم دو کشور از این بازار فقط حدود ۶.۱ میلیارد دلار و غیرقابل قبول است.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با اعلان اینکه یکی از مهم ترین سیاست های دولت سیزدهم، توسعه تجارت و همکاری با کشورهای منطقه و همسایه است، اضافه کرد: در این جهت پاکستان از چند منظر بعنوان یکی از کشورهای اصلی هدف ایران انتخاب شده است. این کشور از نظر مذهبی و فرهنگی قرابت نزدیکی با ما دارد و مرزهای طولانی، فرصت های مختلفی را در امتداد همکاری دو کشور فراهم نموده است.

راه اندازی و تقویت بازارچه های مرزی مشترک با پاکستان
رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به مکمل بودن اقتصاد ایران و پاکستان اظهار داشت: یکی از موضوعات مهمی که سازمان توسعه تجارت ایران بطور جدی پیگیر آنست و نقش مهمی در افزایش تجارت دو کشور دارد، راه اندازی بازارچه های مرزی مشترک و تقویت آنست که با همکاری و همراهی دولت پاکستان و استانداری سیستان و بلوچستان درحال پیگیری است.

پیگیری ایجاد دفتر مراکز تجاری در پاکستان
پیمان پاک با اعلان اینکه ایجاد دفتر مراکز تجاری در پاکستان از سیاست های اصلی سازمان توسعه تجارت ایران است، اشاره کرد: استفاده از ظرفیت بخش خصوصی برای ارائه خدمات مدیریت شده همچون خدمات توسعه بازار، خدمات گمرکی، خدمات لجستیک و ترخیص کالا و پشتیبانی هایی که می توان از تجار در حوزه مسایل حقوقی، پیگیری دعاوی، انتقال ارز و صدور ضمانت نامه کرد، بسیار قابل اهمیت است و در اولویت پیگیری قرار دارد.

وی با اعلان اینکه در هشت ماه گذشته هشت مرکز تجاری با این رویکرد ایجاد کردیم، اشاره کرد: برنامه ریزی شده این مراکز، ۷۰ محور خدماتی تعریف شده را به تجار ایران و تجار کشورهای هدف عرضه کنند و هدف این است که وقتی تاجر وارد کشور مقصد می شود، سرگردان نباشد و بتواند تمام خدمات را از این دفاتر دریافت کند.

پیمان پاک اضافه کرد: هم اکنون جهت راه اندازی این دفتر در پاکستان موافقت اولیه ای را دریافت کرده ایم و ایجاد این مراکز در دست اقدام است.

اعزام و پذیرش با برنامه هیات های تجاری بین ایران و پاکستان
معاون وزیر با اشاره به اهمیت حضور رایزن تجاری در کشور پاکستان اظهار داشت: هم اکنون و با شروع به کار دولت، رایزن ایران در پاکستان فعالیت موثری دارد و فعالیت رایزن ها می تواند درگاهی برای شناخت بازار و پیگیری مسایل مربوطه به تجارت باشد.

وی با اشاره به اهمیت مبادله هیات های تجاری بین دو کشور اظهار داشت: موضوع مهم دیگر در تجارت با کشورهای هدف همچون پاکستان، اعزام و پذیرش مدیریت شده و با برنامه هیات های تجاری است که در این بخش نیز نقش رایزن و مراکز تجاری مورد تاکید و مهمست.

پیمان پاک اشاره کرد: دراین زمینه در زمینه های تخصصی کارهایی را شروع کردیم، همچون در کشور روسیه پیشرفت های بسیار خوبی داشتیم، در عمان نیز با همکاری اتاق مشترک دو کشور کاملا موفق عمل کردیم. در عراق، چین، اندونزی، قطر و ترکیه نیز کارهایی را آغاز نموده ایم و بر طبق برنامه ریزی صورت گرفته، پاکستان نیز به این حوزه اضافه می شود.

معاون وزیر صمت اشاره کرد: با کمک سفرای دو کشور، اتاق های مشترک و سازمان توسعه تجارت پاکستان این برنامه ریزی می تواند موثرتر واقع شود و منجر به افزایش شناخت تجار از بازار دو طرف و پتانسیل و ظرفیت های موجود شود.

وی ادامه داد: برنامه و هدف ما ایجاد هم افزایی بین سازمان توسعه تجارت ایران و سایر دستگاهها همچون معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است که از این فرآیندها حمایت کنند.

برگزاری نمایشگاه های تخصصی در دو کشور
معاون وزیر صمت با اشاره به اهمیت برگزاری نمایشگاه های تخصصی اظهار داشت: برگزاری نمایشگاه های تخصصی در دو کشور نیز فرصت مناسبی است که باید با نظارت اداره کل شبه قاره هند و رایزن تجاری و مشارکت مجموعه های موثر در امتداد شناساندن توانمندی های ایران در بازار هدف پیگیری شود.

پیمان پاک با تاکید بر برخی نارضایتی ها در حوزه برگزاری نمایشگاه ها اضافه کرد: دراین زمینه تاکید شده گزینش مجریان نمایشگاهی با دقت بیشتری صورت گیرد و کارگروه شورای نظارتی تشکیل گردد تا برگزاری نمایشگاه ها بیشترین عایدی را برای تجار و توسعه تجارت کشور داشته باشد.

پیگیری پیاده سازی ساز و کار تهاتر در مبادلات ایران و پاکستان
معاون وزیر صمت با اشاره به برگزاری منظم نشست های کمیته تجاری که نخستین جلسه آن در ایران برگزار شد، اظهار داشت: یکی از محورهایی که در کمیته مشترک در مورد آن به توافق رسیدیم و اتاق تجاری کویته و زاهدان درحال پیگیری محورهای آن هستند، پیاده سازی ساز و کار تهاتر است.

وی ادامه داد: در این کمیته همین طور موضوعات مربوط به زیرساخت های حمل و نقل، مسائل پولی و بانکی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

معاون وزیر صمت همین طور با اشاره به تحریم و مشکلات مربوط به انتقال ارز اظهار داشت: بواسطه تحریم های ظالمانه راه های گوناگون و مختلفی را در کشورهای هدف پیاده می نماییم و در این جهت در سازمان توسعه تجارت ایران برنامه ریزی و تلاش نموده ایم بخش خصوصی واقعی از ظرفیت صرافی ها و خدمات و خدمات پولی و بانکی استفاده نماید.

مذاکره با وزارت نیروی پاکستان در حوزه پول صادرات برق
پیمان پاک اشاره کرد: همین طور درحال مذاکره با وزارت نیرو و همتایان پاکستانی هستیم که پول صادرات برق بعنوان اعتبار خریدار هزینه شود و هنگامی که صادرکننده کالایی را به کشور پاکستان صادر می کند، بصورت وام کم بهره در اختیار خریدار پاکستانی قرار گیرد.

وی با اعلان اینکه تاخیر در ارسال کالا، تجار را با مشکل رو به رو می کند، اظهار داشت: در امتداد تسهیل عبور و مرور کامیون های دو کشور درحال مذاکره هستیم و دراین زمینه می خواهیم واردکننده معتبر و بین المللی پاکستانی را به تجار معرفی نماییم که بتوانند بصورت مطمئن عقد قرارداد داشته باشند.

ایجاد فروشگاه های زنجیره ای و مراکز فروش عمده در پاکستان
رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با اعلان اینکه ایجاد فروشگاه های زنجیره ای و مراکز فروش عمده، مشابه تجربه ای که در روسیه داشتیم، در پاکستان نیز درحال پیگیری است، اظهار داشت: موضوع ایجاد بارانداز و مکانی که کالای ما وارد، ترخیص، انبار و در نهایت عرضه شود؛ چه در خرده فروشی و چه در عمده فروشی دنبال می شود.

وی ابراز امیدواری کرد: برنامه ‎هایی که سازمان توسعه تجارت ایران با همکاری اتاق ها و مجموعه های متناظر و مسئولان کشورهای هدف تعریف می کند، در امتداد آموزش و ارتقای توانمندی بخش خصوصی و تجار دو کشور موثر واقع شود.

1401/03/23
09:44:06
5.0 / 5
443
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403