شیوه جدید کلاهبرداران اینترنتی، با پیامک های پستی

شیوه جدید کلاهبرداران اینترنتی، با پیامک های پستی

تجهیزات جانبی: کلاهبرداران با ارسال پیامک های حاوی لینک فیشینگ به اسم اپلیکیشن های قضایی، سرقت های چند 10 میلیونی را در وضعیت ناآگاهی افراد از نکات امنیتی سبب شده اند.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایسنا، «سلام، مامور اداره پست هستم. چون تازه اومدم منطقه شما آدرس خونتون رو نتونستم پیدا کنم. نامه قضایی دارین. شمارتونو از روی نامه برداشتم گفتم اطلاع بدم کد پیگیری روی نامتون ۱۷۳۰۰۶۵۲۸۹۱۰۹ بود. چون نامه سوم هست و اخطاریه آخر، اپلیکیشن پیگیری نامه قضایی رو براتون می فرستم پیگیری کنید.» شرکت پست در اطلاعیه ای اعلام کرد؛ شاید همین حالا که مشغول خواندن این متن هستید، پیامکی شبیه به آنرا دریافت کنید. پیامکی که حاوی لینک آلوده به فیشینگ اطلاعات است و از طرف افرادی سودجو و به قصد خالی کردن حساب برای قربانی تنظیم و ارسال می شود. پیامکی که از چند روز گذشته تا امروز عامل خالی شدن حساب افراد بسیاری در سراسر کشور شده است.
بی توجهی به نکات امنیتی و طرح این سؤال که چطور ممکنست مأمور اداره پست برای مشتری خود چنین پیامکی را تنظیم و لینک سامانه قضایی را ارسال نماید، کلاهبرداری چند ۱۰ میلیونی را از افراد رقم زده است. بااینکه تا حالا بمراتب گزارش هایی مشابه در قالب مطالب پیشگیرانه در صفحه حوادث روزنامه ها و حتی در رسانه های اجتماعی برای آگاه سازی شهروندان درباره شگرد جدید کلاهبرداری ها چاپ و انتشار یافته است، اما همچنان افرادی هستند که در پی بی احتیاطی و بی توجهی به سفارش های پلیسی، قطعه دیگری از پازل قربانی شدن در فضای مجازی را تکمیل می کنند. نقشه های سودجویانه ای که در گذشته در قامت «برنده شدن در مسابقات تلویزیونی و رادیویی» ظاهر می شد، از مدتی پیش با سوءاستفاده از برند پست و پستچی، ردای «ابلاغیه های قضایی» را بر تن کرده است.
شاکی که مردی جوان است با در دست داشتن مرجوعه قضایی به مرکز پلیس فتای استان خراسان رضوی رجوع کرد و ادعا نمود که فردی با ادعای مأمور پست پیامکی را برایش ارسال و وی را از ابلاغیه قضایی باخبر کرده است. مال باخته بر روی لینک ابلاغیه قضایی که همان فرد برایش ارسال کرده می زند و نرم افزار مورد نظر را نصب می کند. پس از نصب، نرم افزار دسترسی ها به گوشی تلفن همراه را از مرد جوان می خواهد و او هم ناآگاه از همه جا با دست خودش اجازه می دهد تا گرداننده اصلی نرم افزار اطلاعات خصوصی اش را برداشت کند. از آنجائیکه شاکی همچنان در پی دریافت متن ابلاغیه قضایی اش بوده برای اطلاع از آن به ظاهر حق عضویت ناچیزی را طبق درخواست نرم افزار پرداخت می کند که همین عمل سبب رقم خوردن سرقت از وی می شود.
جاسوس افزار که نقش خودرا خوب ایفا کرده، اطلاعات بانکی طعمه خودرا در اختیار سارقان قرار می دهد و از آنجائیکه متهمان دسترسی کامل به سرویس پیام های گوشی تلفن همراه شاکی پیدا کرده اند، بعد از دریافت رمز دوم نقشه شیادانه خودرا عملی می سازند و ۴۷ میلیون تومان پول بی زبان قربانی را به جیب می زنند. شاکی تا به خودش بیاید در یک چشم برهم زدنی پول هایش به چند کارت بانکی سرازیر و در نهایت هم تبدیل به رمزارز و خرید کالا از سایت های واسطه گر می شود.
توجه داشته باشید شرکت ملی پست تمامی پیام های اطلاع رسانی خودرا از تارنمای خود به آدرس post.ir و صفحات رسمی خود در پیامرسان های گپ و سروش به آدرس natuinalpost و شبکه اجتماعی اینستاگرام به آدرس irannationalpost اعلام خواهدنمود. همین طور لازم به ذکراست این شرکت هیچ نوع پیامک و درخواستی در خصوص ورود به لینک و مشاهده وضعیت مرسوله یا ابلاغیه برای مشتریان به هیچ طریقی ارسال نمی نماید. با افزایش سواد رسانه ای خود و آگاهی بخشی در بین اقشار مختلف از سوءاستفاده های احتمالی کلاهبرداران اینترنتی درامان باشیم.
منبع:

1401/04/02
10:56:39
5.0 / 5
465
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403