توییتر فیلتر برای مردم، تریبون برای مسئولان

توییتر فیلتر برای مردم، تریبون برای مسئولان

تجهیزات جانبی: فیلترینگ شبکه اجتماعی توییتر در حالی بعد از گذشت بیش از 10 سال همچنان ادامه دارد که برخی از مسئولان و عمدتاً برخوردار از اینترنت بدون فیلتر، از این فضا برای برقراری ارتباط با مخاطبانی استفاده می نمایند که برای حضور در توییتر ناچار به استفاده از فیلترشکن هستند.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایسنا، یک بام و دو هوای موجود در ایران در برخورد با فیلترینگ و رسانه های اجتماعی فیلترشده، بدین صورت است که بااینکه در یک قانون نانوشته، استفاده از فیلترشکن ممنوعست و مردم عادی نمی توانند یا نباید از رسانه های اجتماعی فیلترشده استفاده کنند، اما برخی مسئولان با برخورداری از اینترنت بدون فیلتر و عموما برای اطلاع رسانی درباره خدماتشان، در این شبکه ها حضور دارند.
مواجهه وزیران ارتباطات و فناوری اطلاعات در مقابل توییتر، در دو دوره گذشته بدین صورت بوده که یکی از آنها (محمدجواد آذری جهرمی) از اینترنت بدون فیلتر برخوردار بوده و بدون استفاده از فیلترشکن، از رسانه های اجتماعی فیلترشده ای مانند توییتر استفاده می کرد و اتفاقا نقش نسبتا پررنگی در این فضا داشته؛ تا جایی که برخی اخبار حوزه را در این فضا منتشر می کرد.
آذری جهرمی در یکی از اظهارات خود گفته بود: «استفاده خیلی خوب من از توییتر نشان میدهد که من اعتقادی به محدودسازی یا فیلتر کردن رسانه های اجتماعی ندارم و معتقدم محدودیت ها به ایران لطمه می زند.»
هرچند او همیشه در پاسخ به این که آیا برای حضور در توییتر فیلترشده از فیلترشکن استفاده می کند؟ اعلام می کرد که بجای استفاده از فیلترشکن، شرایطی فراهم شده تا برخی افراد و مسئولان باتوجه به مسئولیت شان می توانند از اینترنت بدون فیلتر استفاده کنند.
در مقابل، وزیر فعلی ارتباطات و فناوری اطلاعات (عیسی زارع پور) از ابتدا اعلام نمود که اینترنت بدون فیلتر ندارد؛ در شرایطی که مردم نمی توانند بدون ابزارهای دور زدن فیلترینگ از رسانه های اجتماعی استفاده کنند، خط قرمزش، استفاده از رسانه های اجتماعی فیلتر شده است.
هرچند وی با حضور در اجلاسی خارج از کشور، برای ابراز مواضع جمهوری اسلامی ایران در توییتر حضور یافت و البته این حضور کوتاه با معلق شدن اکانت او توسط توییتر، متوقف گردید.
زارع پور در ایام آغازین نشستن بر مسند وزارت، در ابتدا تلفن همراه و پیامک را وسیله ارتباطی خود با مردم اعلام نمود و بعد از گذشت چند ماه در آذرماه ۱۴۰۰، تصمیم گرفت علاوه بر رسانه های اجتماعی داخلی و پیامک و تماس، در اینستاگرام هم حضور داشته باشد و مدتی پیش هم به توییتر پیوست.
مهدی سالم -سخنگوی وزارت ارتباطات- هم درباره حضور زارع پور در این شبکه اجتماعی نوشت: هر وزارتخانه ای در مجامع بین المللی هم فعالیت دارد، آقای زارع پور برای مخاطبان داخلی از تمام پیامرسان های داخلی و همین طور اینستاگرام استفاده می نمایند و برای مخاطبان مجامع بین المللی مرتبط مثل ITU از توییتر.
وجه مشترک وزیران ارتباطات و فناوری اطلاعات این است که مسئولیت فیلترینگ را در جایی خارج از وزارت ارتباطات می دانند، عموما به کمیته فیلترینگ اشاره می کنند که تنها یک عضو از وزارتخانه در آن حضور دارد. بااینکه خودشان مخالف فیلترینگ توییتر هستند، اما نمی توانند به تنهایی نقشی در رفع فیلترینگ بر عهده بگیرند و بنا بر این تصمیم گرفتند دراین زمینه منفعل باشند.
کما این که زارع پور در آخرین اظهارات خود درباره توییتر و حضور مسئولان در این شبکه اجتماعی، اظهار داشت: من همیشه این خط قرمز را داشتم که به عنوان وزیر ارتباطات در هیچ شبکه اجتماعی فیلترشده حضور نداشته باشم، اما تکلیف بقیه هم با خودشان است. البته این رویه ای است که باید اصلاح گردد. من در جلسه اول دولت هم گفتم که مطابق با قسم نامه مان باید به قانون پایبند باشیم. یکی از مزایای قانون هم این است که فعالیت هایمان را در رسانه های اجتماعی قانونی سامان دهیم. هرچند این تصمیمی است که باید جمعی گرفته شود.
وعده رفع فیلتر توییتر به وزارت ارتباطات محدود نیست و حتی در سال ۱۳۹۷، اعلام گردید باتوجه به افزایش تقاضای عمومی و جامعه رسانه ای کشور برای رفع فیلتر توییتر و فعالیت جوانان و رسانه ها در این فضا، نامه ای با تایید و امضای هشت تن از اعضای کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه (شش نفر از اعضای دولت و دو نفر از نمایندگان مجلس) برای دادستان کل کشور در خصوص طرح این مساله در کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه و رفع فیلتر توییتر ارسال شد، اما این نامه هم راه به جایی نبرد.
در صورتیکه زارع پور، رفع فیلترینگ رسانه های اجتماعی و پیامرسان ها را یک تصمیم جمعی می داند، اگر به چند سال پیش برگردیم، به خاطر می آوریم که تصمیم برای فیلترینگ تلگرام ازطریق یک قاضی گرفته شد؛ تصمیمی که از اردیبهشت ۱۳۹۷ تا امروز هم ادامه یافته است. در عین حال، بااینکه در سالهای قبل هرازگاهی اخباری از کوشش برای مذاکره جهت رفع فیلتر توییتر مطرح شده و حتی شرط و شروطی هم برای آن ذکر شده، اما بنظر می رسد هنوز اراده جمعی برای رفع فیلتر توییتر وجود ندارد.1401/04/09
21:25:03
5.0 / 5
600
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403