وزیر ارتباطات در حاشیه جلسه دولت:

دیپلماسی فعال دولت سیزدهم امکان پرتاب ماهواره خیام را فراهم نمود

دیپلماسی فعال دولت سیزدهم امکان پرتاب ماهواره خیام را فراهم نمود

وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات با یادآوری این که کار اصلی ساخت ماهواره ˮخیامˮ از پنج سال پیش شروع شده بود و نزدیک به یک سال بود که از آماده شدن آن می گذشت، اما مشکلات جدی برای پرتاب آن وجود داشت خاطرنشان کرد که در دولت سیزدهم با دیپلماسی فعال و در سایه روابط خوب بین ایران و روسیه توانستیم این ماهواره را با ماهوره بر بسیار مطمئن پرتاب نماییم.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایسنا، عیسی زارع پور روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران در حاشیه جلسه هیات دولت اظهار داشت: یکی از گلایه هایی که خانواده ها بارها در جلسات مختلف به ما گفتند و از نگرانی های جدی خانواده های ایرانی است که به حق هم هست دسترسی به محتواهای ممنوع در جمهوری اسلامی و این که دسترسی به آنها به سادگی صورت نگیرد، است، ما به کمک اپراتورهای ارتباطی امکانی را فعال کردیم که فقط دسترسی به محتواهای مستهجن و غیراخلاقی یا خشونت بسیار شدید توسط خود پلت فرم های جستجو محدود شود و بحث قفل کودک مطرح نیست.
وی اصرار کرد که هیچ محدودیتی در هیچ نوع جستجوی دیگری ایجاد نشده است. در بسیاری از کشورهای دیگر هم این امکان فعال گردیده است.
ور در ادامه با اشاره به موضوع پرتاب ماهواره خیام به فضا با همکاری روسیه، اشاره کرد: ما در صنعت بومی فضایی و ساخت ماهواره ها و ایستگاه های زمینی و توسعه کاربردهای صنعت فضایی در زندگی مردم، در جاهایی که خلا داریم نیاز به همراهی کشورهای صاحب نام دراین زمینه وجود دارد. در همین راستا روز سه شنبه ماهواره خیام که ماهواره سنجشی با دقت بالاست از پایگاه فضایی بایکونور در قزاقستان که متعلق به روسیه است به فضا پرتاب شد که بزرگترین پایگاه فضایی است که از دهه شصت فعال است و الان هم ماهانه با همین موشک که ماهواره خیام پرتاب شد، فضانورد به ایستگاه بین المللی می فرستند.
وی اظهار داشت: این افتخار بزرگی است برای متخصصان کشور که در کنار روسیه که حدود هفت دهه در این عرصه فعال می باشند، قرار گیرند. ماهواره خیام ششصد کیلو وزن داشت و کاربردهای متنوع دارد از بحث ارتقاء راندمان در کشاورزی و پایش محصولات کشاورزی تا مبارزه با جنگل خواری و زمین خواری و غیره.
زارع پور افزود: این ماهواره با همکاری مشترک بین ایران و روسیه به فضا پرتاب شد و البته کار اصلی ساخت آن از پنج سال پیش شروع شده بود و نزدیک به یک سال بود که آماده شده بود، اما مشکلات جدی برای پرتاب آن وجود داشت و در دولت سیزدهم با دیپلماسی فعال و کار شبانه روزی که همکاران ما داشتند، ده ها نشست مشترک بین طرف ایرانی و روسی انجام شد و در سایه روابط خوب بین دو کشور این ماهواره را با ماهوره بر بسیار مطمئن پرتاب کردیم.
منبع:

1401/05/20
12:25:33
5.0 / 5
425
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403