بهای برق مصرفی مراکز استخراج رمزارز چقدر است؟

بهای برق مصرفی مراکز استخراج رمزارز چقدر است؟

به گزارش تجهیزات جانبی به گزارش تجهیزات جانبی، بررسی ها نشان داده است با احتساب مناطق آزاد تا سال 1400 تعداد 56 مرکز استخراج رمزارز در کشور مجوز فعالیت دریافت کرده اند که توان مورد نیاز آنها 400 مگاوات است و در عین حال برپایه آخرین مصوبه وزارت نیرو،  بهای هر کیلووات ساعت برق مصرفی مراکز استخراج ارزهای دیجیتالی برابر با 16 هزار و 574 ریال است.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایسنا، ارزش بالای بیتکوین باعث شده است که افراد زیادی در سراسر جهان وارد رقابت برای استخراج آن شوند و در نتیجه اگر شخصی با یک کامپیوتر ساده و به تنهایی قصد استخراج بیتکوین را داشته باشد، شانس بسیار اندکی برای موفقیت خواهد داشت، بدین سبب افراد متکثر با نصب نرم افزارهای اشتراک گذاری توان پردازشی کامپیوتر، شانس خودرا برای موفقیت در کسب بیتکوین می افزایند.
طبق تخمین مرکز نظام مالی جایگزین دانشگاه کمبریج، حداکثر انرژی مصرفی شش رمزارز برتر در نیمه نوامبر سال ۲۰۱۸ حداقل ۵۲ و حداکثر ۱۱۱ میلیارد کیلووات ساعت در سال بوده است. در سال پیش از آن حداقل مصرف انرژی ۱۸ و حداکثر ۴۲ میلیارد کیلووات ساعت در سال بوده است.
یعنی در یک سال مصرف برق رمزارزها حدود سه برابر شده بود. البته بعضی اوقات با کاهش قیمت رمزارزها میزان مصرف برق استخراج نیز کم شده و افزایش میزان مصرف برق موضوعی قطعی نیست. اما در سال ۲۰۲۱ مصرف سالیانه شبکه بیتکوین به ۱۱۵ میلیارد کیلووات ساعت در سال رسیده است.
سهم ایران از استخراج رمزارزها نیز در ضمن دو سال از دو درصد در مهر ۱۳۹۸ به سه درصد در مرداد ۱۴۰۰ رسید. حداکثر سهم ایران از بازار جهانی طبق تخمین مرکز وابسته به دانشگاه کمبریج پنج درصد بوده است. نکته قابل توجه این است که در فصل تابستان سال ۱۴۰۰ که طبق دستور ریاست جمهوری وقت استخراج رمزارز ممنوع بود، سهم ایران از بازار جهانی استخراج ۱ درصد افزایش داشته است. این مساله احتمالاً به اجرای ممنوعیت استخراج در کشور چین در کنار کاهش ارزش رمزارز بیتکوین و درنتیجه کاهش اقبال به استخراج رمزارز در مناطقی که تعرفه برق در آنها بالاتر است، قابل انتساب باشد.
جهت بررسی وضعیت استخراج رمزارز در استانهای مختلف ایران می توان از آمار پروانه های بهره برداری و جوازهای تأسیس صادرشده در کشور بهره برد که مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی، به این آمار پرداخته است. تا سال ۱۴۰۰ برای ۴۴ واحد استخراج رمزارز در کشورمان پروانه بهره برداری صادر گردیده است. شکل زیر تعداد پروانه های بهره برداری صادرشده کشور را به تفکیک استان نشان میدهد.


بیشتر پروانه های بهره برداری در استان سمنان صادر گردیده است و استانهای البرز و گلستان در رتبه دوم قرار دارند و استانهای آذربایجان شرقی، زنجان، قزوین، مازندران و یزد هرکدام ۳ پروانه بهره برداری در اختیار دارند.
با احتساب مناطق آزاد تا سال ۱۴۰۰ تعداد ۵۶ مرکز استخراج رمزارز در کشور مجوز فعالیت دریافت کرده اند که توان مورد نیاز آنها ۴۰۰ مگاوات است. فعالیت این مراکز تا اختتام فصل تابستان ۱۴۰۰ بدون مجوز بوده و با پایدار شدن شرایط تامین برق مجاز بوده است.
بر طبق آخرین مصوبه وزارت نیرو به شماره ۱۰۰/۲۰/۱۰۷۸۶/۱۴۰۰ مورخ ۱۴۰۰/۰۱/۱۶ بهای هر کیلووات ساعت برق مصرفی مراکز استخراج رمزارزها برابر با ۱۶ هزار و ۵۷۴ ریال است. این نرخ بر طبق متوسط بهای صادراتی برق و نرخ تسعیر سامانه نیما محاسبه شده است و باید هر سه ماه یک دفعه توسط شرکت توانیر اصلاح و بروزرسانی شود. طبق مصوبه مذکور، بمنظور مدیریت مصرف برق، استفاده از انرژی برق شبکه برای استخراج رمزارز در اوقات اوج بحرانی ممنوع می باشد. در اوقات محدودیت دار تعرفه برق مصرفی با ضریب ۲ و در اوقات عادی تعرفه برق مصرفی با ضریب ۰.۵ (یا نصف قیمت معادل کیلوات ساعتی ۸۲۸ تومان) محاسبه می شود.
آمارهای مربوط به جواز تأسیس می تواند تصویری از آینده استخراج رمزارزها نمایان کند. تا سال ۱۴۰۰ تعداد ۲۷۸۸ جواز تأسیس ازسوی وزارت صنعت، معدن و تجارت صادر گردیده است. یعنی بیش از ۶۳ برابر تعداد پروانه های تأسیس صادرشده تقاضای رسمی برای ایجاد واحد استخراج رمزارز وجود دارد. شکل زیر تعداد جوازهای تأسیس صادرشده به تفکیک استانهای کشور را نشان میدهد.


استان زنجان با ۳۱۳ جواز تأسیس در رتبه اول قرار دارد و بعد از آن استانهای فارس، آذربایجان غربی، مازندران، سمنان و خوزستان قرار دارند. درصورت تعیین طبقه بندی مناطق سردسیر ازسوی هیئت وزیران، این امکان به وجود می آمد که مجوزها فقط در مناطق سردسیر صادر شوند که برق بصورت بهینه برای استخراج رمزارزها استفاده گردد.
از شروع شروع طرح برخورد با استخراج کنندگان بدون مجوز در سال ۱۳۹۹ تا سال ۱۴۰۰ مجموع کشف و شناسایی دستگاه های بدون مجوز استخراج رمزارز به عدد ۲۲۱ هزار و ۱۶۳ دستگاه رسیده که بر اساس گزارش وزارت نیرو توان مصرفی آنها معادل ۶۲۱ مگاوات بوده است.
منبع:

1401/05/20
21:20:29
5.0 / 5
456
تگهای خبر: دانشگاه , شركت , صنعت , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403