رئیس سازمان دامپزشكی خبر داد:

رفع ممنوعیت صادرات محصولات طیور به عراق بعد از ۶ سال

رفع ممنوعیت صادرات محصولات طیور به عراق بعد از ۶ سال

به گزارش تجهیزات جانبی، رئیس سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به اینکه این سازمان برنامه ریشه کنی پنج بیماری مشترک انسان و دام را اجرا می کند، اظهار داشت: رفع منع صدور محصولات طیور بعد از ۶ سال به عراق باعث رونق تولید خواهد شد.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از خبرگزاری ایرنا از سازمان دامپزشکی کشور، « سید محمد آقامیری » در دیدار با آیت الله عبدالکریم عابدینی نماینده ولی فقیه و امام جمعه شهرستان قزوین پیشگیری، ریشه کنی، مبارزه و کنترل بیماریهای مشترک بین انسان را جز ماموریت های اصلی برشمرد و اضافه کرد: حالا ۱۷۰۰ عامل بیماریزای دامی در کشور وجود دارد که از این میان ۸۰۰ نوع بیماری بین انسان و دام مشترک است که سازمان را موظف می کند در امتداد حفظ سرمایه دامی و ارتقا سلامت جامعه کوشا باشد.
رییس سازمان دامپزشکی کشور گفت: بعد از ۶ سال از امروز صادرات مرغ به عراق شروع شده و باتوجه به سبز بودن اوضاع بیماری در زمینه طیور هیچ نگرانی در این رابطه وجود ندارد.
وی وضعیت راهبردی استان قزوین در تولید طیور، دام، شیر و تخم مرغ کشور را بسیار مهم ارزیابی کرد و اظهار داشت: یکی از اولویت های اساسی سازمان دامپزشکی کشور در امتداد پشتیبانی از مصرف کنندگان کل کشور اهمیت و توجه به تولیدات استان قزوین بود که هر روز با رشد و توسعه هم راه است.
آقامیری با اشاره به افزایش سرانه مصرف مرغ در دهک های پایین جامعه با حذف ارز ترجیحی اضافه کرد: جراحی اقتصادی دولت سیزدهم و حذف ارز ترجیحی موجب شد تا مصرف سرانه مرغ در دهک های بین یک تا چهار جامعه افزایش یابد.
وی اشاره کرد: سرانه مصرف مرغ تا پیش از حذف ارز ترجیحی برای دهک پایین جامعه ۱۲ کیلوگرم در سال بود، اما دهک هفتم تا دهم جامعه سالانه ۵۵ تا ۶۴ کیلوگرم مصرف داشت.
به گفته آقامیری، دولت با برداشتن ارز ترجیحی شکاف تبعیض و بهره مندی از رفاهیات و سلامت جامعه را کم کرد و توانست در مصرف سرانه مرغ پنج تا هفت برابر به نفع دهک های پایین جامعه گام بردارد.
رییس سازمان دامپزشکی کشور اظهار داشت: سالانه دو میلیون و ۷۰۰ هزار تن مرغ در کشور تولید می شود و به صورت متوسط سرانه مصرف مرغ برای هر یک نفر ۳۱ کیلوگرم در سال است.
وی اضافه کرد: تا پیش از حذف ارز ترجیحی بین ۱۰ تا ۱۵ هزار میلیارد تومان یارانه در این میان ناپدید می شد و برخی تنها با یک مجوز بدون فعالیت نهاده یارانه ای دریافت می کردند.


1401/05/24
10:00:55
5.0 / 5
492
تگهای خبر: محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403