با افتتاح ابر پروژه آبرسانی غدیر؛

مردم خوزستان به زودی از آب باکیفیت برخوردار می گردند

مردم خوزستان به زودی از آب باکیفیت برخوردار می گردند

تجهیزات جانبی: طرح آبرسانی غدیر که قرار بود تا افق 1425 برای خوزستان تامین آب باکیفیت کند با تلاش دولت سیزدهم در ایام آینده نیاز آبی این استان پرافتخار ایران را برای همیشه سامان خواهد داد؛ البته بهره ‎برداری آزمایشی از این طرح شروع شده و به زودی آب آشامیدنی با کیفیت در اختیار مردم خوزستان قرار خواهد گرفت.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، طرح آبرسانی غدیر در استان خوزستان در دولت نهم عنوان شد و مقرر بود تامین آب موردنیاز برای مردم خوزستان را به انجام برساند، اما مشکلات کار اجرای این طرح مهم را با کُندی زیادی روبرو کرده بود.
بر اساس دورنمای در نظر گرفته شده برای طرح غدیر تا افق ۱۴۲۵ امکان تامین آب آشامیدنی معادل ۴۵۰ میلیون مترمکعب در سال توسط این طرح از مبدأ سد دز مهیا شده و منابع تامین میان مدت این طرح از رودخانه دز بوسیله کانال موسوم به W۲ انجام می پذیرد.
مشکلات تامین آب موردنیاز خوزستان همچنان ادامه داشت و مردم این استان را درگیر خودکرده بود تا آنکه دولت سیزدهم سکان مدیریت کشور را به دست گرفت و در اولین سفری که رییس جمهوری به استان خوزستان داشت، قرار شد مشکلات تامین آب این استان در اسرع وقت رسیدگی شود.
با انتخاب «علی اکبر محرابیان» به عنوان وزیر نیروی دولت سیزدهم، وی یکی از اولویت های کاری خودرا تامین آب موردنیاز خوزستان قرارداد و با سفری که به این استان به همراه رییس جمهوری داشت بر اجرای سریع تر طرح غدیر تاکید کرد.
سخنگوی صنعت آب در اینباره به خبرنگار ایرنا، اظهار داشت: با روی کار آمدن دولت سیزدهم طرح میان مدت برای غدیر از طرف «علی اکبر محرابیان» وزیر نیرو عنوان شد تا با اجرای آن مشکلات طرح بلندمدت کم شود.
«فیروز قاسم زاده» سخنگوی صنعت آب بیان کرد: در طرح غدیر مقرر می باشد برای ۲۶ شهر و یک هزار و ۶۰۸ روستای استان خوزستان آبرسانی کند. این طرح حداکثر ۲۴ مترمکعب بر ثانیه می تواند آبرسانی داشته باشد که در عمل ۴۶۵ میلیون مترمکعب ظرفیت آبرسانی اتفاق خواهد افتاد.
وی تصریح کرد: خاصیت این طرح آنست که برای ۴.۷ میلیون نفر از جمعیت استان خوزستان تامین آب خواهد داشت.
سخنگوی صنعت آب یکی دیگر از خاصیت های طرح غدیر را تنوع بخشی به منابع تامین آب برشمرد و افزود: با این تنوع سازی اگر حوضه های آبریز کرخه، دز و کارون با شرایط تغییر اقلیم گرفتار خشکسالی شوند، تامین آب مشکلی با تنوع لحاظ شده نخواهد داشت.
قاسم زاده اظهار داشت: در طرح میان مدت غدیر قسمتی از آب با کیفیت از سد دز تامین خواهد شد. این طرح حدود ۵۰ درصد ارتقای کیفیت تامین آب را به همراه خواهد داشت.
وی افزود: افق در نظر گرفته شده برای طرح اولیه سال ۱۴۲۵ بود که باهدف زودتر اجرا شدن طرح میان مدت از طرف وزیر نیرو عنوان شد. مشاوران طرح زمانی را برای اجرا در نظر گفتند که با موافقت وزیر روبرو نشد و درنهایت برنامه زمان بندی ۳۶ ماهه عنوان شد.
سخنگوی صنعت آب اظهار داشت: وزیر نیرو تاکید کردند با افزایش نوبت کاری ها زمان اجرا کوتاه تر شود که درنهایت حدود ۱۰ ماه موافقت شد که حالا ۸۳ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
ابر پروژه آبرسانی غدیر در دولت سیزدهم شتاب زیادی گرفت
در همین باره مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان هم اظهار داشت: ابر پروژه آبرسانی غدیر که از ۱۰ سال پیش در خوزستان شروع شده است، طی یک ساله اول دولت سیزدهم با دستورات رییس جمهور و وزیر نیرو و نیز تزریق بودجه ویژه به این طرح شتاب زیادی گرفت و خوشبختانه بخش عمده ای از این طرح آماده بهره برداری است.
«عباس صدریان فر» اضافه کرد: در طرح غدیر سه چشم انداز کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت تعریف شده است که در امتداد اجرای طرح میان مدت با دستور رییس جمهور و وزیر نیرو قرار شد آبرسانی به غرب و جنوب استان با اولویت و سریع ترین زمان ممکن صورت گیرد.
وی اظهار داشت: از مهرماه سال قبل کارشناسان و مدیران سازمان آب و برق برای تحقق وعده رییس جمهور به مردم خوزستان در حوزه تامین آب شرب مناسب وارد عمل شدند و در ابتدا بازه زمانی سه ساله برای اجرای آن تعریف شد که خوشبختانه با کوشش های انجام شده این قسمت از طرح کمتر از یک سال محقق شد و در آستانه افتتاح قرار گرفته است.
صدریان فر اظهار داشت: با شروع به کار این طرح سطح کیفی و کمی آب در غرب استان خوزستان افزایش بسیار شایان توجهی خواهد داشت و مردم غرب استان پس از سال ها از آب شرب بسیار با کیفیتی بهره مند خواهند شد.
وی عنوان کرد: با شروع به کار این طرح آب رودخانه دز که آبی بسیار با کیفیت است به شبکه آبرسانی غرب خوزستان تزریق خواهد شد و سختی آب شرب مردم پس از سال ها به زیر هزار میکرو موس بر سانتیمتر خواهد رسید.
وی اظهار داشت: ای سی آب کرخه در وضعیت پرآبی حدود ۲ هزار میکرو بر سانتیمتر است که در خشکسالی این میزان افزایش پیدا کرده و کیفیت آب بسیار پایین می آید بنابراین شهروندان خوزستانی همیشه از کیفیت آب شرب خود گلایه مند بوده اند.
تزریق آب دز به طرح غدیر رؤیایی بود که محقق شد
مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان اظهار داشت: باتوجه به هزینه بر بودن اجرای طرح انتقال آب دز به غرب استان در امتداد اجرای طرح غدیر همیشه یک رؤیا برای کارکنان سازمان آب و برق خوزستان محسوب می شد ولی با دستور و حمایت های دولت و شخص رییس جمهور این رؤیا محقق شد.
به گفته صدریان فر برای اجرای طرح میان مدت غدیر خوزستان سه طرح انتقال آب دز به شریان های اصلی غدیر، تقویت ایستگاه پمپاژ و تقویت ایستگاه پمپاژ شهید رجایی در دستور کار قرار گرفت.
مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان اظهار داشت: قرارگاه خاتم به عنوان مجری طرح برگزیده شد و این سازمان کوتاه ترین مسیرها را برای آن طبق نقشه های کارشناسی انتخاب نمود که خوشبختانه در طول این مدت کوتاه ۸۵ درصد پروژه انجام شد.
وی اظهار داشت: تامین آب با دبی ۲۰ مترمکعب بر ثانیه برای افق ۲۵ ساله این طرح تعریف شد که با کار جهادی این سازمان این دبی که قرار بود ۲۵ سال آینده تامین شود از اکنون تامین شده است و مردم خوزستان ۲۵ سال زودتر از موعد مقرر به آب موردنیاز خود رسیدند.
۱۸ شهرستان خوزستان دارای آب با کیفیت و با کمیت خواهند شد
مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان اظهار داشت: با اجرای این طرح ۱۸ شهرستان در غرب و جنوب خوزستان از آب آشامیدنی با کیفیت و کمیت بالا برخوردار خواهند شد که علاوه بر شهره روستاهای آن نیز از این آب بهره مند خواهند شد.
صدریان فر اظهار داشت: به عنوان مثال ۴۸ روستای هویزه، ۷۶ روستای دشت آزادگان، ۳۸ روستای حمیدیه، ۴۵ روستای آبادان هم زمان با اتصال آب به مناطق شهری از این طرح منتفع می شوند.
به گفته وی هم اکنون ۴۹۵ روستای غرب و جنوب غرب آماده اتصال به طرح آبرسانی غدیر هستند البته شرکت آبفا هم موظف است تا اتصالات لازم به شبکه داخلی شهرها و روستاهایی که به طرح غدیر وصل نشده است را انجام دهد.
مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان اظهار داشت: برای اجرای این طرح تا کنون ۲ هزار میلیارد تومان هزینه شده است که یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان آن از محل اسناد خزانه تامین شده است.
وی با تقدیر از کارشناسان و متخصصان داخلی در تامین تجهیزات موردنیاز برای اجرای این طرح اظهار داشت: خوشبختانه تمام تجهیزات به کاررفته در این طرح در یک سال قبل از تجهیزات داخلی بوده که ضمن پشتیبانی از تولید داخلی از خروج ارز از کشور هم جلوگیری شد.
تهدید خشکسالی در خوزستان را به فرصت تبدیل کردیم
مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان اظهار داشت: با تلاش کارکنان سازمان آب رو برق تنش آبی و خشکسالی استان امسال را به یک فرصت تبدیل کردیم.
صدریان فر اظهار داشت: ابتدای سال جاری حوضه آبریز کرخه را با کاهش یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون مترمکعبی نسبت به سال قبل تحویل گرفتیم.
وی عنوان کرد: البته مردم استان خوزستان با درک شرایط موجود همراهی خوبی با این سازمان داشته و فرزندان خود در سازمان آب و برق را در مدیریت آب و کنترل تنش آبی کمک کردند که جای قدردانی دارد.
مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان افزود: باتوجه به کمبود بارش ها و کم شدن منابع آبی استان ۲ نوع مدیریت را در استان اعمال کردیم یکی مدیریت خشکسالی و دیگری مدیریت سیلاب که خوشبختانه توانستیم بر مشکلات آبی استان فائق آییم.
وی اضافه کرد: برای مهار خشکسالی و تنش آبی در استان سه حوضه آبریز کارون، دز و کرخه را به هم متصل کردیم و برای جبران کاهش آب استان آنها را به کمک آوردیم به شکلی که در هر حوضه با کاهش مواجه می شدیم سایر حوضه ها را به کمک آن حوضه هدایت می کردیم.
بهره برداری آزمایشی از بزرگ ترین سامانه تامین آب آشامیدنی در خوزستان
براساس این گزارش، «صابر علیدادی» مجری طرح آبرسانی غدیر در همین باره گفت:: روز یکشنبه، عملیات تست و بهره برداری آزمایشی طرح غدیر با راه اندازی دو الکتروپمپ از ایستگاه شمالی چمران شروع شد که بامداد روز گذشته سه پمپ دیگر به مدار وارد شده و آب آشامیدنی با کیفیت با پنج پمپ به شبکه تزریق می شود.
وی افزود: با احتساب سه پمپ اضافه شده امروز مجموعاً پنج پمپ از تعداد ۱۰ پمپ وارد مدار شده است.
مجری طرح آبرسانی غدیر بیان کرد: هر پمپ یک مترمکعب بر ثانیه ظرفیت داشته و طی روزهای آتی تعداد الکتروپمپ‎ ها به ۱۰ عدد افزایش خواهد یافت.
علیدادی با اشاره به اینکه مدت زمان آزمایش و تست این پروژه ۱۰ روز الی دوهفته است، تصریح کرد: باتوجه به وسعت و ابعاد این پروژه نیاز است تا قبل از بهره برداری اصلی، راه اندازی آزمایشی برای کنترل نهایی در دستور کار قرار گیرد، براین اساس با اتمام پروژه، عملیات کنترل اکنون در حال انجام می باشد.
وی اشاره کرد: با اتمام پروسه راه اندازی آزمایشی به زودی آب آشامیدنی با کیفیت از یکی از بهترین منابع آبی در اختیار مردم شریف خوزستان قرار خواهد گرفت و مسئله تامین آب آشامیدنی این بخش بطور بلندمدت حل می شود.


منبع:

1401/06/01
10:07:00
5.0 / 5
453
تگهای خبر: شركت , صنعت , كیفیت , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403