سرپرست وزارت تعاون:

تامین مالی در کشور استان محور می شود

تامین مالی در کشور استان محور می شود

به گزارش تجهیزات جانبی، سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: به دنبال تاسیس شرکت های سرمایه گذاری در استانها هستیم که از این طریق روند تامین مالی استانها بجای مرکز محوری به استان محوری تبدیل می شود.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایرنا محمدهادی زاهدی وفا روز پنجشنبه در آیین بهره برداری همزمان از طرح های گازرسانی خراسان جنوبی در منطقه ویژه اقتصادی بیرجند اضافه کرد: حالا روند تامین مالی برای توسعه استان از مرکز به پیرامون بوده در صورتی که مقرر است با تاسیس این شرکت ها، قسمتی از منابع بانکها را بصورت خاص به استانها بیاوریم.
وی خاطرنشان کرد: بخاطر نگاههای عدالت محور، شرکت های تعاونی در استانها تشکیل خواهد شد و پذیره نویسی و حق تقدم سهام برای کارگران، کارمندان و بازنشستگان خواهد بود و بخشی نیز بوسیله شرکت های سرمایه گذاری صورت خواهد گرفت.
سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ضمن اشاره به تغییر صحنه سرمایه گذاری اظهار داشت: تامین منابع در استانها از این طریق با فاکتورهای منطقه ای و استانی سازگارتر خواهد بود پس مقامات و مدیران استانها باید به فرصت های سرمایه گذاری توجه ویژه داشته باشند.
وی اظهار داشت: این شرکت های سرمایه گذاری بطور مستقیم زیرنظر مقامات استان، استاندار، نمایندگان مجلس و مدیران اداره خواهد شد، پس پیشرفت که حالا یک مطالبه مرکزمحور است به استان محور تبدیل خواهد شد.
زاهدی وفا اضافه کرد: اگر منابع مالی و سرمایه گذاری را در استانها مستقر نماییم از مرکز مطالبه پیشرفت خواهیم کرد، اگر این زنجیره استانی شود پیشرفت با استانداردهای عدالت و منطقه ای سازگارتر خواهد بود که این بستگی به مدیران و نمایندگان استانها دارد.
وی تصریح کرد: به دنبال این هستیم از ظرفیت سیاست های کلی اصل ۴۴ و هم از ظرفیت های تعاونی های سهامی عام بهره برده و هم در زمینه های مسکن و ساختمان سرمایه گذاری جدی نماییم.
سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی عنوان کرد: قانون اجازه تشکیل صندوق های زمین و مسکن را به ما می دهد که می توان این صندوق ها را به آحاد ملت با اولویت های پذیره نویسی، واگذار نماییم و اینها در بازه زمانی تبدیل سهام به زمین و ساختمان خواهد شد.
وی افزود: پروژه های مسکن حالا متکی به منابع بانکی است، همین طور هزینه تمام شده یک واحد مسکونی گاهی اوقات افزایش پیدا کرده و شاید در توان متقاضی مسکن نباشد که از تسهیلات استفاده و بازپرداخت داشته باشد.
زاهدی وفا افزود: به جهت اینکه تامین مالی مسکن تسریع شود، بجای تسهیلات بانکی، چارچوب صندوق های زمین و ساختمان مورد توجه قرار خواهد گرفت تا متقاضیان بتوانند با اندوخته تدریجی خود در صندوق ها، صاحب مسکن شوند.
سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: اشتغالزایی و تولید دانش بنیان از بحث های جدی است که در دستور کار ما و پایش استانها قرار دارد و به جد دنبال رصد دقیق اشتغالزایی در کشور هستیم.
وی اضافه کرد: در بودجه نیز منابع خوبی در تبصره های مختلف برای اشتغالزایی دیده شده پس آنچه مهمست ایجاد شغل های مولد و تثبیت بازار اشتغال است.
زاهدی وفا اظهار داشت: استانداران نیز باید فرصت های اشتغال استان را رصد کرده و دستگاههای اجرائی نیز بر این مورد اهتمام ویژه داشته باشند و ایجاد اشتغال را در سامانه مربوط به آن ثبت کنند.
سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تکیه بر این که تولید دانش بنیان یکی از بحث های جدی وزارتخانه است، اضافه کرد: نمی توان در یک حصار بسته اقتصادی تولید داشته باشیم، تولید اقتصادی نه فقط در کشور که در سطح منطقه و جهان باید قابل رقابت باشد.
وی افزود: اگر نتوانیم تولید را در صحنه بین المللی به رقابت برسانیم پس از مدتی مجبور به واگذاری صحنه ملی و داخل کشور نیز خواهیم بود.
زاهدی وفا بیان نمود: تنها مولفه ای که می تواند ما را در صحنه بین المللی موفق کند تولید دانش بنیان است، پس دانش بنیان شدن تولید و اقتصاد برای ما یک شعار یا رویکرد تجملی و تزئینی نیست بلکه یک ضرورت برای بقای اقتصادی ما خواهد بود.
وی عنوان کرد: توجه به شعار سال، برنامه استانها و دستگاههای اجرائی و سایر باید بگونه ای بوده که در سطح استان تدوین شده و بصورت مجموعه منتقل شود تا در انتهای سال عملکرد و برنامه شایسته ای در این خصوص داشته باشیم.
سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: با برنامه ریزی مشخص، از نظر کیفی شاهد ارتقای راندمان سرمایه، ارتقای راندمان نیروی کار و راندمان کل و فناوری خواهیم بود.
وی یکی از شعارهای دولت سیزدهم را عدالت دانست و اظهار داشت: یکی از بحث های جدی این است که باید به عدالت دقت کنیم که همچون وظایف تکلیف آور در این حوزه، توجه به مناطق کمتر توسعه یافته است.
زاهدی وفا اضافه کرد: توزیع عدالت شعاری نیست که فقط وابسته به این دولت باشد بلکه به کل ارزش های نظام برمی گردد و ما به عنوان دولت خدمتگزار، تامین کننده و برآورده کننده اهداف نظام باید به این شعار محوری دقت کنیم.
وی خاطرنشان کرد: پیوست و بسته عدالت مدنظر دولت سیزدهم قرار دارد و باید دستگاههای اجرائی نیز به این مهم توجه ویژه داشته باشند.
سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه هفته دولت فرصت مغتنمی برای ارائه عملکرد دولت در یکسال گذشته است، خاطرنشان کرد: دولتی بر سر کار آمده که دارای شعارهای بسیار جذاب، مردمی، ساعی و تلاش برای کشور و استانها است که امیدواریم در تحقق شعارهای این دولت بتوانیم قدم های موثری در این سال ها برداریم.
وی ضمن اشاره به سفر ۱۵ سال پیش به خراسان جنوبی، افزود: شواهد حاکی از این است که اقدامات زیاد و خوبی در استان انجام شده اما هنوز این استان با متوسط فاکتورهای کشور فاصله جدی دارد که باید در کوتاه مدت طی شود.
زاهدی وفا اضافه کرد: زحمات خوبی در یک سال قبل کشیده شده و امیدواریم عملکرد خوبی از پیشرفت مصوبات سفر رئیس جمهور و هیات دولت به استان داشته باشیم.
وی اظهار داشت: امروز شاهد یک مدیریت جهادی در سطح استان هستیم که طرح ۱۸ ماه را توانسته در مدت ۶ ماه به پایان برساند و این نعمت خدمت رسانی سبب شده مردم استان بصورت ۱۰۰ درصد از نعمت گاز برخوردار شوند.
سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه دولت برنامه های اساسی در دستور کار دارد که باید در مدت زمان کوتاهی به سرانجام برسد، خاطرنشان کرد: یکی از با اهمیت ترین تکالیفی که دولت برای خود تعریف کرده، تامین زیرساخت های لازم برای کشور شامل آب، برق، گاز، ارتباطات و مسکن می باشد.
وی ادامه داد: برای آبرسانی به خراسان جنوبی خط انتقال آب از دریای عمان در دست اجرا است که امیدواریم به زودی به ثمر برسد و کمبود آب در استان خصوصاً صنایع نداشته باشیم، آب آشامیدنی نیز اولویت بهره برداری برای ما خواهد بود.
زاهدی وفا بیان نمود: یکی از برنامه های دیگر، مسکن می باشد که باید در بازه زمانی مناسب بتوانیم همه آحاد ملت از نعمت مسکن ملکی یا غیرملکی برخوردار باشد.
وی با تکیه بر این که مسکن باید در عرف قابل قبولی برای مردم در دسترس باشد، اضافه کرد: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در تفاهمنامه ای با راه و شهرسازی، راه اندازی ۵۰۰ هزار مسکن را تقبل کرده است.
سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی عنوان کرد: در تمام زیرمجموعه ها که کارمندان، کارگران و بازنشستگان هستند راه اندازی مسکن در اولویت قرار دارند، به جد دنبال این هستیم زیرساخت ها در بازه زمانی قابل حصول باشد.
وی اظهار داشت: از طرفی باید در ارتقای خدمات بهداشتی، آموزشی و رفاهی ملت بتوانیم گام موثری در استان داشته باشیم، فاکتورهای متوسط ملی و استاندارد بین المللی داریم که باید در بازه مشخص به این حد برسیم.
زاهدی وفا اضافه کرد: عقب ماندگی هایی در گذشته وجود داشته و دارد که باید جبران شود، خدمت به مردم یک فرصت طلایی برای مدیران است که باید آنرا غنیمت شمرده و کارهای بزرگ انجام دهیم.
وی خاطرنشان کرد: این دولت کمر همت بسته تا اقدامات بزرگی انجام دهد پس باید عزم و اراده داشته باشیم و پیشرفت کشور را به نقطه مطلوب در بازه زمانی کوتاه برسانیم.
سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: فرصت چندانی برای انجام کار نیست، فرصت ها مانند گذر ابر می گذرند پس باید فرصت خدمت رسانی به مردم، حل مشکلات و ارتقای سطح رفاه عمومی جامعه را غنیمت بدانیم.
وی ضمن اشاره به شعار محوری عدالت در دولت سیزدهم، اظهار داشت: افزایش دستمزدهای حداقلی، ارتقا یا اصلاح پرداخت های بازنشستگی در این راستان قابل تحمیل است که باید فاصله درآمدی بین دهک ها و طبقات درآمدری را کمتر نماییم.
زاهدی با اشاره به اینکه در این شاخص ها شاید وضعیت قابل قبولی در سطح ملی بین دهک ها وجود نداشته باشد، بیان نمود: باید فاصله این دهک های درامدی کمتر و از سویی باید با فاکتورهای قابل قبولی، سرمایه های غیرمولد را به مواد تبدیل نماییم.
وی تصریح کرد: در استان هایی مانند خراسان جنوبی ظرفیت هایی برای سرمایه گذاری وجود دارد، فرصت های سرمایه گذاری همچون چهار درصد ظرفیت معدنی جهان را در ایران داریم در صورتی که کمتر از یک درصد از این ظرفیت استفاده می شود.
سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی که روز گذشته وارد بیرجند شد، دومین روز هفته دولت در مراسم افتتاح طرح گازرسانی به منطقه ویژه اقتصادی و ۵۰ روستای شهرستان بیرجند حضور یافت و امروز از مرکز تخصصی برق اداره کل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی نیز بازدید کرد.
"محمدهادی زاهدی وفا" روز گذشته از مرکز توانبخشی حضرت علی اکبر (ع) و محل اجرای طرح نهضت ملی مسکن در بیرجند هم بازدید کرد.منبع:

1401/06/03
14:00:09
5.0 / 5
426
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403