رئیسی چه اقتصادی را از روحانی تحویل گرفت- ۸

از رشد پرشتاب پایه پولی در دولت قبل بدون مسکن مهر تا کاهش سرعت در دولت سیزدهم

از رشد پرشتاب پایه پولی در دولت قبل بدون مسکن مهر تا کاهش سرعت در دولت سیزدهم

تجهیزات جانبی: دولت قبل در حالی مسکن مهر را عامل رشد پایه پولی و تورم معرفی نمود که خود بدون اختصاص یک ریال به مسکن مهر، پایه پولی را 440 درصد افزایش داد و رکورد تورم دولت پیش از خودرا هم شکست. با اینحال دولت سیزدهم با انضباط پولی و مالی توانست سرعت رشد پایه پولی را کم کند.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از خبرگزاری ایرنا، دولت آیت الله رئیسی در حالی آغاز به کار کرد که دولت قبل در ۸ سال فعالیت خود پایه پولی را بیش از ۵ برابر اضافه کرد. در دولت احمدی نژاد میزان پایه پولی ۸۰ هزار میلیارد تومان افزوده شد که بیش از نصف آن صرف ساخت مسکن مهر شد. اما در دولت گذشته نزدیک به ۴۱۸ هزار میلیارد تومان بر حجم پایه پولی افزوده شد که البته یک ریال آن هم صرف ساخت مسکن نشد و همه آن صرف هزینه های جاری دولت و پرداخت به بانکها و سپرده گذاران میلیاردی شد و تبعات تورمی گسترده بجای آورد.


دولت گذشته فقط در ۴ ماه اول سال ۱۴۰۰ که ماه های پایانی عملکردش بود، بیش از ۵۴ هزار میلیارد تومان پول چاپ کرد و پایه پولی را بالا برد و کسری بودجه خودرا در این زمان به بدترین شکل ممکن رفع کرد و تبعات تورمی آنرا برای دولت آیت الله رئیسی بجای گذاشت.
اطلاعات پایه پولی و نقدینگی کشور نشان داده است که قسمتی از رشد پایه پولی در نیمه اول سال ۱۴۰۰ در نتیجه استفاده دولت وقت از اعتبارات اعطایی بانک مرکزی در قالب استفاده از تنخواه گردان خزانه بوده است. این مورد موجب شد تا سهم افزایش خالص مطالبات بانک مرکزی از بخش دولتی در رشد پایه پولی در مردادماه ۱۴۰۰ به ۱۲.۶ واحد درصد بالغ گردد. در دولت سیزدهم رویکرد بانک مرکزی بر محدودکردن استفاده از اعتبارات بانک مرکزی در قالب تنخواه گردان خزانه قرار گرفت و بدین ترتیب سهم خالص مطالبات بانک مرکزی از دولت بعنوان جزئی از پایه پولی در رشد پایه پولی در اسفند ۱۴۰۰ به ۱۲.۵- واحد درصد کاهش پیدا کرد البته این کاهش در افزایش جزء خالص سایر اقلام مؤثر در رشد پایه پولی نشان داده است.
با ادامه سیاست های انضباطی بانک مرکزی و عدم استقراض دولت سیزدهم، نرخ رشد ماهانه پایه پولی در خردادماه ۱۴۰۱ منفی شد و متوسط رشد ماهانه پایه پولی در دولت رئیسی نسبت به دولت روحانی کمتر از نصف بوده است.
حجم پایه پولی در خردادماه ۱۴۰۱ به ۶۴۰.۳ هزار میلیارد تومان رسید در حالیکه در اردیبهشت ماه ۶۴۳.۲ هزار میلیارد تومان بود.
بدین ترتیب حجم پایه پولی در خردادماه نسبت به اردیبهشت نزدیک به ۳ هزار میلیارد تومان کم شده است. این برای بار دوم در دولت سیزدهم است که رشد ماهانه پایه پولی منفی می شود. در مرداد ۱۴۰۰ و در نخستین ماه کاری دولت سیزدهم نیز با توقف روند استقراض از بانک مرکزی، نرخ رشد ماهانه پایه پولی منفی شده بود.
همچنین طبق آمارهای انتشار یافته توسط بانک مرکزی، حجم پایه پولی در نخستین ماه سال ۱۴۰۱ با ۱.۳ درصد افزایش ۶۱۱ هزار و ۷۸۰ میلیارد تومان درج شده است، در ۱۲ ماه منتهی به فروردین ماه رشد پایه پولی ۳۱.۵ درصد بوده که ۰.۱ درصد از ماه قبل کمتر است.
با توجه به ثبت رشد پایه پولی مردادماه سال قبل در سطح ۴۲.۱ درصد، می توان نتیجه گرفت که با افتتاح دولت جدید، روند کاهشی رشد پایه پولی شروع شد تا در نهایت، افت ۱۰.۶ واحد درصد تغییرات پایه پولی را تا فروردین ماه سالجاری شاهد باشیم. به بیان دیگر آهنگ رشد پایه پولی در نیمه دوم سال ۱۴۰۰ روند کاهشی داشته و در سال ۱۴۰۱ نیز این روند ادامه دارد.
حجم پایه پولی در تیرماه ۱۳۹۲ در آخر دولت دهم ۹۵.۸ هزار میلیارد تومان بود که در آخر دولت روحانی به ۵۱۷.۵ هزار میلیارد تومان رسید که از افزایش بیش از ۵ برابری آن (۴۴۰ درصد) در دولت گذشته حکایت دارد.
در هشت سال دولت گذشته پایه پولی ۴۴۰ درصد افزوده شد که معادل رشد ماهانه متوسط ۴.۶ درصد است. این در شرایطی است که در ۱۱ ماه دولت سیزدهم پایه پولی ۲۳.۷ درصد بیشتر شده که معادل ماهانه رشد ۲.۲ درصدی است؛ به عبارت دیگر، متوسط رشد ماهانه پایه پولی در دولت رئیسی نسبت به دولت روحانی کمتر از نصف شده است.
پایه پولی در دوازده ماهه منتهی به پایان خرداد ماه ۱۴۰۱ معادل ۲۷.۸ درصد رشد یافته است. رشد دوازده ماهه پایه پولی منتهی به پایان خرداد ماه ۱۴۰۱ نسبت به رشد اختتام مرداد ماه ۱۴۰۰ (۴۲.۱ درصد)، معادل ۱۴.۳ واحد درصد کاهش نشان داده است.


منبع:

1401/06/07
23:47:38
5.0 / 5
424
تگهای خبر: هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403