دبیر شورای عالی مناطق آزاد اعلام كرد:

معرفی 160 فرصت سرمایه گذاری در مناطق آزاد در سامانه بازرسی و سرمایه گذاری

معرفی 160 فرصت سرمایه گذاری در مناطق آزاد در سامانه بازرسی و سرمایه گذاری

به گزارش تجهیزات جانبی، دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی با اشاره به راه اندازی سامانه بازرسی و سرمایه گذاری، اظهار داشت: 160 فرصت سرمایه گذاری با تمامی مشخصات اقتصادی در این سامانه در اختیار متقاضیان قرار گرفته است.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از خبرگزاری ایرنا از منطقه آزاد، سعید محمد در آیین بهره برداری و شروع عملیات اجرائی ۷۱ پروژه سرمایه گذاری صنعتی و عمرانی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اظهار داشت: هم اکنون ۸ منطقه آزاد در کشور فعال می باشند، دنبال این هستیم تا فرودگاه امام خمینی (ره) را در برنامه هفتم به زیرمجموعه دبیرخانه شورای عالی منتقل نماییم، ۷ منطقه آزاد جدید هم در سال قبل مصوب شد که اساسنامه این مناطق در شورای عالی مناطق آزاد مصوب و به تصویب شورای نگهبان رسیده است، ۳۳ منطقه ویژه اقتصادی فعال هم داریم.
دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی با اشاره به یک دهه عدم دستیابی به اهداف تعیین شده در حوزه سرمایه گذاری، تولید و صادرات و ارزآوری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در کشور، اضافه کرد: برمبنای طرح تحول اقتصادی و فرهنگی مناطق آزاد قدیم و جدید را مورد بازبینی قرار دادیم و برای هریک از مناطق در زمینه های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت طراحی شد.
سعید محمد به مثبت شدن تراز تجاری مناطق آزاد برای نخستین بار طی سه دهه گذشته اشاره نمود و اضافه کرد: بعد از یکسان از فعالیت دولت سیزدهم شاهد روند فاکتورهای اقتصادی در مناطق آزاد هستیم، صادرات ما در دوره نه ماهه به عدد ۸۴۳ میلیون دلار رسید که ۲۷ درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل بالا رفته و برای نخستین بار هم در کشور تراز تجاری مناطق آزاد مثبت شد و به ۳۵ میلیون دلار در ۹ماهه گذشته رسید.
وی اضافه کرد: در طول این مدت یک ساله شاهد کاهش واردات ۲ درصدی در مناطق آزاد و هم هدفمند کردن واردات در این مناطق بودیم. ۵۰ درصد میزان واردات مربوط به مواد اولیه و تجهیزات موردنیاز کارخانه های تولیدی در مناطق است و ۲۰ درصد هم کالای همراه مسافر را شامل می شود.
دبیر شورای عالی مناطق آزاد اشاره کرد: در صدور جواز تأسیس ۸۶ درصد افزایش داشتیم که در مجموع ۵۴۴ جواز در مدت ۹ماهه گذشته صادر گردیده است. ۵۶ درصد هم افزایش صدور پروانه بهره برداری را شاهد بوده ایم که در مجموع ۲۸۷ پروانه در ۹ماهه گذشته در این مناطق صادر شد. کالای همراه مسافر که در دوره قبل ۲۷۹ میلیون دلار بود به عدد ۱۲۲ میلیون دلار کم شد، این موفقیت با تولیدات با کیفیتی که در مناطق اتفاق می افتد اهتمام شد عدد کالای همراه مسافر را کاهش دهیم.
وی در ادامه به عملکرد مناطق ویژه اقتصادی در یک سال قبل اشاره نمود و اضافه کرد: در مناطق ویژه اقتصادی هم شاهد افزایش میزان سرمایه گذاری داخلی سرمایه گذاری خارجی هستیم. تراز تجاری مناطق ویژه اقتصادی که در سال ۱۳۹۹ مثبت ۶ میلیارد دلار بود در سال ۱۴۰۰ به مثبت ۱۱ میلیارد دلار رسید.
سعید محمد با اعلان اینکه در زمینه گردشگری شاهد اتفاق خوبی در نوروز ۱۴۰۱ بودیم و رکورد جدید در این عرصه کسب شد اضافه کرد: در سال ۱۳۹۷، ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر شب توریست داشتیم؛ اما در سال ۱۴۰۱ این عدد به ۴ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر شب افزایش پیدا کرد.
فعالیت ۵۰۰ شرکت دانش بنیان در مناطق آزاد
وی به فعالیت ۵۰۰ شرکت دانش بنیان در مناطق آزاد اشاره نمود و اضافه کرد: طبق فرمایش مقام معظم رهبری (مدظله) کارهای دانش بنیان در مناطق آزاد را توسعه دادیم، هم اکنون ۵۰۰ شرکت دانش بنیان در مناطق آزاد مشغول به فعالیت هستند، تفاهم نامه ای هم اخیراً با حضور جناب آقای ستاری به امضا رسید.
دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی با اعلان اینکه مباحث فرهنگی در مناطق آزاد مغفول مانده است، اظهار داشت: در طول این مدت به جد درباب موضوعات فرهنگی، اجتماعی و مباحث آموزشی، توانمندسازی و محرومیت زدایی برنامه ریزی کردیم، بودجه خوبی در این خصوص اختصاص داده شد و اتفاقات خوبی در زمینه مناطق آزاد درحال رخ دادن است.
سعید محمد با اشاره به سامانه های خدماتی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اشاره نمود و اضافه کرد: در سامانه شفافیت، ۲۰ خدمتی که در مناطق آزاد به مردم ارائه می شود در این سامانه متمرکز شده است، حوزه املاک، فروشگاه، مناقصات و مزایده ها، حوزه فرودگاه و بندر همه این موارد در سامانه شفافیت در مناطق آزادراه اندازی شدند و مناطق آزاد اروند و انزلی هم تا اختتام شهریورماه به این سامانه ملحق می شوند.
وی در بخش دیگر سخنان خود از منطقه آزاد کیش به عنوان پایلوت شهر هوشمند نام برد و اظهار داشت: به جد در بحث هوشمندسازی شهر کیش مشغول به کار هستیم و در نظر داریم منطقه آزاد کیش را به عنوان شهر هوشمند کشور معرفی نماییم.
مشاور رئیس جمهور از راه اندازی سامانه ارتباط مستقیم با دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در دولت سیزدهم آگاهی داد و اظهار داشت: با راه اندازی این سامانه هر فردی در مناطق با مشکلی مواجه باشد می تواند با دبیر شورای عالی ارتباط مستیم داشته باشد.
اعلام ۱۶۰ فرصت سرمایه گذاری در مناطق آزاد
راه اندازی سامانه بازرسی و سرمایه گذاری از اقدامات دیگر دبیرخانه شورای عالی بود که سعید محمد به آنها اشاره نمود و اضافه کرد: در سامانه سرمایه گذاری تمام فرصت های سرمایه گذاری را با توجیه اقتصادی در قرار دادیم، بیش از ۱۶۰ فرصت سرمایه گذاری با تمامی مشخصات اقتصادی در اختیار متقاضیان قرار گرفته است.
وی در ادامه به اقدامات حقوقی و قضایی، در شش ماه دوم سال قبل اشاره نمود و اضافه کرد: موفق شدیم در مدت شش ماه گذشته، ۸۳ هزار میلیارد تومان ملک و اراضی که قبلاً واگذار شده بود را به سبد بیت المال برگردانیم. امسال هم در امتداد ادامهٔ احیای اراضی و املاک به ارزش حدود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان در مراحل پایانی رای قضایی آن قرار دارد.
مشاور رییس جمهور به ایجاد مناطق آزاد مشترک با کشورهای همسایه اشاره نمود و اضافه کرد: در بحث دیپلماسی اقتصادی با همکاری وزارت خارجه، ایجاد مناطق آزاد مشترک و فرامرزی را دنبال می کنیم؛ با عمان، قطر، سوریه، روسیه، ارمنستان، ترکیه و اقلیم کردستان عراق تفاهم نامه امضا کردیم. موارد و چارچوب آن به تأیید معاونت حقوقی نهاد ریاست جمهوری رسید و درحال پیگیری هستیم تا هرچه سریع تر بتوانیم این ظرفیت های مرزی و فرامرزی را راه اندازی نماییم.
دبیر شورای عالی مناطق به مشکلات و محدودیت های موجود در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اشاره نمود و اظهار داشت: مهم ترین این مشکلات کم رنگ شدن مشوق ها و معافیت ها است، سرمایه گذار فقط به سبب وجود این مشوق ها و معافیت هاست که تشویق به سرمایه گذاری در این مناطق می شوند. تقریباً همه مشوق های ما مخدوش شده، که نیازمند حمایت حضرتعالی و دولت محترم هستیم. قوانین خلق الساعه در مناطق آزاد که توسط دستگاهها صادر می شود و کارهای مناطق آزاد را محدود می کند.
در فاز نخست افتتاح پروژه های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در دولت سیزدهم که اردیبهشت ماه سال جاری با حضور رئیس جمهور محترم صورت پذیرفت، ۸۲ پروژه صنعتی، عمرانی و کشاورزی در ۵ منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی قشم، ارس، کیش، انزلی و ماکو و ۷ منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر پارسیان، سهلان، بوشهر، لرستان، لامرد، بجنورد و نمین به بهره برداری رسید.
در دومین فاز افتتاحیه های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی هم با دستور معاون اول محترم رییس جمهور، با بهره برداری از ۵۱ پروژه و کلنگ زنی و آغاز به عملیات اجرائی ۲۰ پروژه ی سرمایه گذاری عمرانی و صنعتی به انجام رسید.
با بهره برداری و شروع عملیات اجرائی پروژه های سرمایه گذاری عمرانی و صنعتی در ۴ منطقه آزاد اروند، کیش، ارس و انزلی و در ۵ منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، پتروشیمی، ارگ جدید بم، سهلان و لرستان با مجموع سرمایه گذاری بیش از ۱۱۸ هزار میلیارد تومان، برای بیش از۲۲ هزار نفر بصورت مستقیم و غیر مستقیم اشتغالزایی به همراه دارد.
به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از خبرگزاری ایرنا، آیین بهره برداری و شروع عملیات اجرائی ۷۱ پروژه سرمایه گذاری صنعتی و عمرانی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی امروز پنجشنبه با حضور معاون اول رییس جمهور و وزیر امور اقتصادی و دارایی و ارتباط ویدئوکنفرانسی با ۹ منطقه آزاد و ویژه اقتصادی بصورت هم زمان انجام شد.


منبع:

1401/06/10
23:15:54
5.0 / 5
407
تگهای خبر: آموزش , خدمات , شركت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403