وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات:

فرسودگی زیر ساخت شبکه ارتباطی کشور غیر قابل کتمان است

فرسودگی زیر ساخت شبکه ارتباطی کشور غیر قابل کتمان است

به گزارش تجهیزات جانبی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه زیر ساخت شبکه ارتباطی کشور فرسوده و نیازمند نوسازی است، اظهار داشت: این مسئله یک امر بدیهی و غیر قابل کتمان است؛ در همین لایه دسترسی و در زمینه ثابت به سبب عدم توسعه متوازن وضعیت بسیار بدی داریم.به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایسنا، عیسی زارع پور- وزیر ارتباطات و فناوری اطاعات، در هفته دولت با فعالان بخش خصوصی حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات دیدار نمود.

وی با تأکید بر این که وقتی گفته می شود زیر ساخت شبکه ارتباطی کشور فرسوده و نیازمند نوسازی است یک امر بدیهی و غیر قابل کتمان است، اظهار داشت: همانطور که باخبر هستید شبکه ارتباطی کشور از چهار لایه دسترسی، لایه شبکه داخل شهرها و استانها که لایه تجمیع گفته می شود، لایه بین استانها که در اختیار شرکت ارتباطات زیرساخت است و در نهایت دروازه های اینترنت تشکیل شده است.

زارع پور اضافه کرد: در گذشته در لایه دسترسی، فقط در زمینه شبکه ارتباطی همراه، اقدامات خوبی انجام گرفته است که جای تقدیر و تشکر دارد؛ ولی در همین لایه دسترسی و در زمینه ثابت به علت عدم توسعه متوازن وضعیت بسیار بدی داریم و در هر رتبه بندی، کشورمان در این عرصه از رتبه خوبی برخوردار نیست.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: همین طور در ده سال قبل در لایه تجمیع اتفاق ویژه ای را شاهد نبوده ایم. در این لایه خود متولی اصلی یعنی شرکت مخابرات ایران، معترف به این مسئله است که در بعضی از استانها وضعیت به مرز بحران رسیده چونکه در سالهای قبل در لایه تجمیع به غیر از دو سه استان، سرمایه گذاری برای نوسازی و توسعه رخ نداده و این مسئله غیر قابل کتمان است.

طبق اعلام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وی با اعلان اینکه هم اکنون در مخابرات تعدادی از استانها از سوئیچ هایی استفاده می شود که عمر آن از ۲۰ سال هم گذشته است، تشریح کرد: اگر ما لایه دسترسی را هر چقدر توسعه دهیم یا ظرفیت دروازه ورودی اینترنت کشور را ۱۰ برابر هم افزایش دهیم تا آن زمان که برای لایه انتقال ظرفیت سازی نکنیم، توسعه شکل گرفته هیچ اثر و فایده ای ندارد.

زارع پور بیان کرد: بدین سبب توسعه نامتوازنی که در گذشته شکل گرفته و یا عدم نوسازی و توسعه در لایه های مختلف سبب شده است که امروز با برخی مشکلات در شبکه اینترنت کشور مواجه شویم. بنده اصلا چنین اخلاقی ندارم که از گذشته انتقاد کنم. در اولین مصاحبه خودم هم در بدو ورود به وزارت ارتباطات از برخی اقدامات انجام گرفته در گذشته هم تعریف کردم ولی قرار نیست که چشممان را روی واقعیت ها یا نقاط ضعف گذشته ببندیم؛ همین مورد موجب می شود که برخی دوستان طلب کار شوند و پس از سخنان رییس جمهوری در نشست خبری این ادعا را مطرح کنند که اساسا ما وزارت ارتباطات را گل و بلبل تحویل داده ایم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه با تأکید بر این که در این دولت برای رسیدن به یک شبکه پرسرعت و پایدار برای همه لایه های شبکه ارتباطی تدبیر می نماییم تا رضایت مشترک نهایی را جلب نماییم اظهار داشت: جدا از توسعه و نوسازی لایه انتقال، لایه دسترسی را هم با پروژه ملی فیبر نوری منازل و کسب کارها دنبال می نماییم و همزمان افزایش ۷۰ درصدی ظرفیت شبکه مادر مخابراتی کشور را تا آخر سال در دستور کار داریم. همین طور همزمان توسعه دسترسی روستایی در این دولت در دستور کار قرار گرفته است و ظرف ۱۰ ماه گذشته بیش از ۲۰۰۰ روستای جدید به شبکه ملی اطلاعات متصل شده اند و در هفته دولت هم نزدیک به ۴۰۰ روستای جدید متصل می شوند و همانطور که قول داده ایم تا اختتام شهریور ماه سال آینده همه روستاهای بالای ۲۰ خانوار را به شبکه ارتباطی متصل می نماییم.

وی در این دیدار با اعلان اینکه در این دولت برای نوسازی و توسعه شبکه ارتباطی، سرمایه گذاری بی سابقه ای انجام شده است اظهار داشت: آقای رییس جمهور هم در نشست خبری خود به این مسئله اشاره کردند که غیر از بودجه سنواتی وزارت ارتباطات، تا اختتام دولت فقط برای طرح فیبرنوری منازل و کسب وکارها FTTx به میزان ۲۰ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته است.

زارع پور اضافه کرد: همین طور برای خدمات USO (طرح خدمات عمومی الزامی ارتباطات) هم چیزی حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان تا اختتام دولت پیش بینی شده است. با در نظر گرفتن اعتبارات وزارت ارتباطات در بودجه سنواتی، بدین سبب سر جمع، در این دولت برای نوسازی و گسترش زیرساخت شبکه ارتباطی کشور، بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است که امیدواریم با این اعتبارات و تلاش همه اعضای خانواده ارتباطات کشور، توسعه لازم در زیرساختهای ارتباطی کشور متناسب با نیازهای آینده کشور صورت گیرد.

منبع:

1401/06/11
09:55:13
5.0 / 5
408
تگهای خبر: اینترنت , خدمات , شركت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403