معاملات توافقی دلار عامل برقراری آرامش در بازار ارز

معاملات توافقی دلار عامل برقراری آرامش در بازار ارز

تجهیزات جانبی: معاملات توافقی ارز طرحی با هدف تامین نظر صادرکنندگان، تعدیل نرخ ارز بدون استفاده از ذخایر ارزی، آرامش در دسترسی به ارز اجرائی شد که با اجرای آن شاهد کاهش تلاطم های بازار، تعدیل نرخها و برقراری آرامش در بازار شد و عرضه و تقاضای درست در بازار رسمی شکل گرفت.


مدیریت بازار ارز همیشه یکی از چالش ها و موضوعات مهم روسای کل بانک مرکزی بوده است. اهمیت مدیریت بازار ارز از آن حیث است که هرگونه التهاب و ناآرامی در این بازار بر بازارهای دیگر بصورت افزایش نرخها منعکس می شود.
بسیاری از کارشناسان و صاحبنظران بر اصل سیاسی بودن نرخ ارز و تاثیر آن بر قیمت کالاها اذعان دارند و بر این اساس مدیریت این بازار شاخصی برای عملکرد روسای بانک مرکزی و دولت هاست.
طی سالهای قبل یکی از عناوینی که بصورت مستقیم بر نرخ ارز تاثیر گذاشته اخبار برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام است. در اردیبهشت ۱۳۹۷ با خروج آمریکا از برجام نرخ ارز سیر صعودی را در پیش گرفت و روسای بانک مرکزی در این سال ها در کنترل و مدیریت آن ناموفق بودند. بعد از آغاز به کار دولت سیزدهم کاهش التهاب و کنترل بازار ارز جزو اولین اولویت های کاری مسئولان بانک مرکزی خصوصاً رئیس کل بانک مرکزی قرار گرفت.
در دو ماه گذشته با وجود اخبار منفی و مثبت در مورد برجام شاهد افزایش نرخ دلار بودیم و این امر نگرانی های بسیاری را در جامعه به وجود آورده بود. همین طور شاهد به هم ریختگی بازار ارز به سبب افزایش نرخ دلار و گرانی های افسارگسیخته بودیم.
در دولت های گذشته همیشه در این شرایط تیم های اقتصادی به دخالت در بازار ارز با ارز پاشی های مقطعی و احساسی عمل می شد اما در این دوره تیم اقتصادی دولت و در راس آن بانک مرکزی با درایت و دوراندیشی و با دعوت از بخش خصوصی فعال در عرصه ارز و برگزاری جلسات کارشناسی تصمیم به اقدامی اساسی گرفت.
تصمیم تیم اقتصادی برای تحقق چهار هدف تامین نظر صادرکنندگان، تعدیل نرخ ارز بدون استفاده از ذخایر ارزی، رضایت و آرامش عمومی مردم در دسترسی به ارز در هر زمان و امکان خرید ارز از صرافی های سراسر کشور، کاهش تقاضای ارز در بازار غیررسمی و بازگشت مردم به فضای رسمی بود.
پس از اجرای طرح معاملات دلار با نرخ توافقی در صرافی های مجاز شاهد توقف افزایش نرخ ارز و تعدیل نرخ آن و آرامش در بازار مربوطه بودیم.
با اجرای طرح مذکور و فراهم آوردن شرایط لازم برای فروش ارز صادرکنندگان، تمایل آنها برای انجام این امر و تامین ارز موردنیاز روزبه روز گسترش یافت و یک عرضه و تقاضای درست در بازار رسمی شکل گرفت.
پس از راه اندازی بازار توافقی و تسهیل شرایط عرضه ارز صادرکنندگان به متقاضیان با نرخ توافقی بوسیله صرافی های عضو بازار متشکل، پیش بین می شد روزهای آرام و شرایط پایداری را تجربه نماییم.
در کمتر از یک ماه از راه اندازی معاملات توافقی ارز بازار نسبت به روزهای قبل آرامش و ثبات بر معاملات و بازار حاکم و عرضه و تقاضا هم حدودا یکسان شد. تجربه ماه های گذشته نشان داده که اگر اتفاقات خاصی مثل بحث های سیاسی و اخبار جدیدی از تحریم ها و مذاکرات نرسد بازار همچنان در همان مسیر آرام خود پیش می رود. تا آن زمان که صرافی ها درحال فروش ارز توافقی هستند و نیاز مردم هم برطرف می شود نوسان شدیدی در بازار نخواهیم داشت.

1401/06/12
10:26:28
5.0 / 5
459
تگهای خبر: تجربه , فروش , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403