عضو كمیسیون انرژی مجلس:

افزایش قیمت بنزین در دولت و مجلس مطرح نیست

افزایش قیمت بنزین در دولت و مجلس مطرح نیست

به گزارش تجهیزات جانبی، عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان این که افزایش قیمت بنزین به هیچ عنوان نه در دولت و نه مجلس مطرح نشده است، اظهار داشت: دولت بدنبال راهکارهای غیرقیمتی مانند کنترل جایگاه ها در مرزها و مدیریت کارت های سوخت است.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از خبرگزاری ایرنا، مصرف سوخت بعد از واکسیناسیون موفق دولت با روندی افزایشی رکورد زده و باتوجه به عدم توسعه زیرساخت های پالایشی کشور در دولت قبل، منجر به ناترازی بنزین شده است؛ با این وجود تمرکز دولت و وزارت نفت در بررسی های کارشناسی، استفاده از ابزارها و راهکارهای غیر قیمتی بوده است تا بدون افزایش هزینه برای مردم، جهش مصرف و قاچاق سوخت کنترل شود.
یکی از راهکارهای غیر قیمتی، کاهش سهمیه آزاد کارت های سوخت از ۲۵۰ به ۱۵۰ لیتر بود که در گذشته نیز سابقه داشته و به ویژه در کنترل قاچاق سوخت نقش مهمی ایفا می کند.
بررسی ها نشان میدهد در مجموع با سهمیه ۶۰ لیتر بنزین ۱۵۰۰ تومانی و ۱۵۰ لیتر بنزین آزاد، امکان پیمایش ۲۱۰۰ کیلومتر برای هموطنان وجود دارد و عملاً اغلب قریب به اتفاق شهروندان نیازی به اعدادی بیش از این مقدار پیدا نمی کنند.
دو محل اصلی انحراف مصرف و شکل گیری قاچاق با وجود سازوکار کارت هوشمند سوخت، بحث سهمیه آزاد و کارت سوخت جایگاه داران بوده است که در هر دو بخش وزارت نفت با سیاست صحیح ابتدا با بررسی دقیق کارت سوخت جایگاه داران و سپس کاهش سهمیه با نرخ آزاد کارت سوخت ماشین های شخصی از ۲۵۰ لیتر به ۱۵۰ لیتر در ماه، مبادرت به کنترل مصرف قاچاق در کشور کرده است.
این اقدامات باعث شده در ۴۵ روز گذشته جلوی قاچاق بیش از ۱۰۰ میلیون لیتر بنزین در ماه بوسیله اجرای همین شیوه غیر قیمتی گرفته شده است و بارها اعلام گردید که دولت برنامه ای برای افزایش قیمت بنزین و استفاده از ابزارهای قیمتی در دستور کار ندارد و تنها با ابزارهای «غیر قیمتی» تلاش می کند مصرف را مدیریت کرده و از قاچاق سوخت پیشگیری کند.
«رمضانعلی سنگدوینی»، عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، در مورد افزایش قیمت بنزین اظهار داشت: در بحث بنزین مهم ترین مسئله این است که ما باید بهینه سازی مصرف سوخت را داشته باشیم و خودرو های کم مصرف تولید نماییم. در کنار این حمل و نقل عمومی را توسعه کنیم؛ چونکه اگر مردم در حمل و نقل عمومی مشکل نداشته باشند، مصرف نسبت به حال حاضر کاهش پیدا می کند.
وی اظهار داشت: افزایش قیمت بنزین به هیچ عنوان نه در دولت و نه در مجلس مطرح نشده و اصلاً معنا هم ندارد. دولت نیز بدنبال راهکارهای غیر قیمتی مانند کنترل جایگاه ها در مرزها و همین طور مدیریت کارت های سوخت است.
سنگدوینی افزود: تعداد زیادی از جمعیت ما که در دهک های پایین جامعه هستند از خودروی شخصی برخوردار نیستند و وقتی خودرو شخصی نداشته باشند از سوخت و یارانه سوختی بنزین استفاده نمی کنند، باید این ساماندهی و درست شود که حداقل آنهایی که خودرو ندارند و دهک های پایین جامعه هستند، از این قضیه برخوردار شوند.
عضو کمیسیون انرژی مجلس اشاره کرد: باید دولت در این رابطه لایحه بدهد تا این افراد نیز از یارانه سوخت بهره مند شوند اما در مسئله بنزین گران کردن بنزین به هیچ وجه مطرح نبوده و نیست.
وی اشاره کرد: قاچاق سوخت یکی از اشکالات عدیده در داخل کشور است. وقتی قیمت سوخت، قیمتی باشد که در جوار همسایگی ما نرخها چند برابر است، مطمئناً آنهایی که در وضعیت سختی زندگی می کنند یا در مدار مرزی هستند و درآمد آنچنانی ندارند، سراغ این موارد می روند.
سنگدوینی اظهار داشت: هم اکنون با افزایش قیمت نفت در جهان، قاچاق درآمد زیادی دارد. قیمت یک لیتر بنزین در ترکیه پنجاه یا شصت هزار تومان و در افغانستان سه چهار برابر است و این موجب می شود که افراد سودجو سوءاستفاده کنند.
وی با اشاره به اینکه مدیریت قاچاق بسیار مهم می باشد، اشاره کرد: درایام پیک مصرف بنزین ۱۳۰ میلیون لیتر است که این عدد بالا است و دولت دراین زمینه طرح های غیر قیمتی را پیاده سازی کند تا مصرف و قاچاق سوخت کنترل شود.


منبع:

1401/06/24
10:34:33
5.0 / 5
422
تگهای خبر: ابزار , قیمت , هزینه , هوشمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403