عضو كارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه رایانه ای

ادامه فعالیت اینستاگرام و واتساپ بصورت مشروط منعی ندارد

ادامه فعالیت اینستاگرام و واتساپ بصورت مشروط منعی ندارد

تجهیزات جانبی: به گزارش تجهیزات جانبی، عضو ناظر مجلس شورای اسلامی در کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه کامپیوتری با تأکید بر این که درباره ی استمرار محدودیت های اعمالی در دسترسی به اینستاگرام و واتساپ درحال حاضر تصمیم گیری نشده است، اظهار داشت: از نظر من چنانچه اینستاگرام و واتساپ قرارداد و تفاهم نامه ای امضا کنند و شروط جمهوری اسلامی ایران را بپذیرند و متعهد به پذیرش مسئولیت شوند، منعی برای فعالیت آنها وجود نخواهد داشت.مهدی باقری در گفت و گو با ایسنا با اعلان اینکه «اعمال محدودیت در دسترسی به اینترنت و همین طور برخی پیامرسان ها و نرم افزارها با تصمیم کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه کامپیوتری نبوده است» اظهار داشت: به لحاظ قانونی هر نهاد و کمیته ای مسئولیت خاص خودش را دارد؛ کارکرد کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه کامپیوتری ناظر به مسائل دائمی و در امتداد سلسله روندها و روال های مربوط به قانون گذاری در تشخیص و تعیین مصادیق است.

وی اضافه کرد: شورای امنیت ملی و شورای امنیت کشور نسبت به مسائل جاری و اجرائی تصمیم گیری می کنند و تصمیمات آنها از جنس قانون گذاری های دائمی و تعیین مصداق نیست؛ این شوراها در مواردی نظیر آنچه این روزها اتفاق افتاده، تصمیم گیری می کنند و تصمیمات آنها نیز فوق تصمیمات مجلس است.
درباره استمرار محدودیت های اعمالی در دسترسی به اینستاگرام و واتساپ درحال حاضر تصمیم گیری نشده است
این عضو کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه کامپیوتری در پاسخ به این پرسش که آیا مقرر است محدوتیت های اعمالی در دسترسی به نرم افزارهای اینستاگرام و واتساپ همچنان ادامه داشته باشد؟ اشاره کرد: من از این که کسی گفته باشد که پس از بازگشتن به شرایط عادی قصدی برای جلوگیری از فعالیت این نرم افزارها وجود دارد یا این که کسی ادعا کرده باشد که همچنان اجازه فعالیت به این نرم افزارها داده خواهد شد، ناآگاه هستم؛ در این مورد درحال حاضر تصمیم گیری نشده است و از هیچ نهاد، کمیسیون، کمیته و فردی نشسنیده ام که دراین زمینه تصمیمی گرفته باشند.

باقری در ادامه با تأکید بر این که در تصمیمات ملی تمام جوانب باید لحاظ شود، اظهار داشت: نه از طرفی راضی هستیم که به کسب وکار کسی آسیبی وارد شود و نه از طرفی راضی هستیم که به بهانه کسب وکار، اغتشاش گران از فرصت اینترنت بهره گیرند و به جان و مال مردم و بیت المال لطمه بزنند؛ بطور قطع کسی حتی کسب و کارش درگیر فضا مجازی است نیز راضی نیست که بدون هیچ جرمی و بخاطر تحریک اوباش، عزیران و اعضای خانواده اش کشته شود.
اغتشاش گران و اوباش از فضای مجازی برای شبکه سازی استفاده کردند
وی با اعلان اینکه «تعدادی اوباش از جایی دستور گرفتند تا کشته سازی داشته باشند»، افزود: همه فرصتی که برای شبکه سازی این اغتشاش گران و اوباش فراهم شده، از فضای مجازی بوده است. متاسفانه افرادی که الان در مناطق مختلف کشور مورد تعدی قرار گرفتند و بعضاً جان شان را از دست دادند از نوجوانانی هستند که به هیچ عنوان در فضای مربوط به این اغتشاشات نبودند.
بازگشت شرایط به حالت عادی و استفاده مردم از تمامی ظرفیت ها همچون فضای مجازی موضع همه مسئولان است
این عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس اظهار داشت: بازگشت شرایط به حالت عادی و استفاده مردم از تمامی ظرفیت ها همچون فضای مجازی خصوصاً برای کسب وکارها موضع همه ماست اما از زمانی که شرایط کشور به شکلی باشد که امنیت جان و مال مردم تامین گردد. همه مسئولانی که در کشور پیگیر این داستان هستند خیلی علاقه مندند که سریعاً شرایط به حالت عادی بازگردد، منتها همانطورکه آقای وزیر کشور اظهار نظری داشتند، بازگشت شرایط به حالت عادی منوط به این است که دستگاه های امنیتی کشور گزارشی بدهند که بصورت کامل اغتشاش گران یا بازداشت شدند یا این که از کشور متواری شده اند.

باقری اشاره کرد: به عنوان یک نماینده مجلس و با رویکرد حقوق می گویم که تلگرام، اینستاگرام و واتساپ هیچکدام موضوعیت ندارند بلکه آنچه که موضوعیت دارد قانون مداری و تامین منافع مردم است. با فعالیت تلگرام به شرط پذیرش قوانین جمهوری اسلامی مشکلی نداشتیم؛ چه بسا این که در شروع فعالیت این پیامرسان در ایران نیز همین گونه بود و تلگرام در ابتدای فعالیت خود در کشور با این رویکرد که قوانین را رعایت می کند آغاز به کار کرد اما در ادامه با رعایت نکردن قوانین جلوی کارش گرفته شد.

وی اشاره کرد: نه فقط پیامرسان ها یا نرم افزارهای خارجی مانند اینستاگرام بلکه حتی پیامرسان های داخلی نیز هر زمان که بخواهند کمکی به اغتشاش گران کنند و با آنها همراهی داشته باشند، بطور قطع با واکنش هایی مواجه خواهند شد.

این عضو کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه کامپیوتری اظهار داشت: درباب اینستاگرام و واتساپ تمامی مسائل وابسته به این است که آیا با ایران همکاری می کنند یا نه؛ نمی گردد که به پیام رسانی مثل واتساپ اجازه فعالیت داده شود اما قصد این پیامرسان ابزارسازی و بسترسازی برای آشوب ها باشد؛ ما خدمت به مردم را یک طرف مساله می دانیم و از جانب دیگر نمی خواهیم که ابزار دست دشمن را با دست خودمان فراهم نماییم. آنچه که مهمست این است که چنانچه اینستاگرام و واتساپ یا هر نرم افزار دیگری به قوانین جمهوری اسلامی پایبند باشند، بطور قطع هیچ مشکلی برای فعالیت در ایران نخواهد بود.
بارها از اینستاگرام و واتساپ خواسته شده که با ایران همکاری کنند، اما نپذیرفتند
وی با اعلان اینکه «بارها از اینستاگرام و واتساپ خواستنه شده که با ایران همکاری کنند، اما نپذیرفتند»، اظهار داشت: اگر همکاری می کردند بطور قطع این فرصت اغتشاشات مهیا نمی شد. همانطور که چنانچه امروز اینستاگرام بخواهد در کشورهای اروپایی فعالیت کند و به اغتشاشگران و آشوبگران آموزش بدهد نقض قانون است در ایران نیز واتساپ و اینستاگرام می توانستند در تامین امنیت ایران کمک کنند اما به هیچ عنوان همکاری نکردند و کاملا فضا را برای آموزش آدم کشی و درست کردن مواد منفجره و هر آنچه که می توانست سبب اغتشاشات شود، باز گذاشتند.

این نماینده مجلس اشاره کرد: جان و مال مردم نخستین موضوعی است که ما نمایندگان مجلس پیگیر آن هستیم و برای ما نیز مهم نیست که بستر فراهم شده برای سلب امنیت مردم بوسیله نرم افزار و پیامرسان خارجی فراهم شده باشد یا داخلی؛ در وضعیت عادی ما دنبال هر نرم افزار و مجموعه ای که به مردم خدمات بهتری عرضه نماید، خواهیم بود؛ اینستاگرام و واتساپ قبلاً در وضعیت قبل از آشوب ها شرایط کسب وکار را فراهم نموده بودند بنا بر این نیز برای شان فضا فراهم شده بود و داشتند فعالیت می کردند منتها وقتی فضایی مقابل جان و مال مردم فراهم کردند، با محدودیت هایی در دسترسی مواجه شدند؛ با این وجود به یاد ندارم که تابحال هیچ کدام از مسئولان دولتی، نمایندگان مجلس و شورای امنیت ملی برای جلوگیری از فعالیت این نرم افزارها تصمیمی گرفته باشند.
منعی برای ادامه فعالیت اینستاگرام و واتساپ بصورت مشروط وجود ندارد
باقری در آخر با اعلان اینکه «بعد از بازگشت شرایط به حالت عادی گذشته بصورت مشروط، برای ادامه فعالیت اینستاگرام و واتساپ منعی وجود ندارد»، اظهار داشت: از نظر من چنانچه اینستاگرام و واتساپ قرارداد و تفاهم نامه ای امضا کنند و شروط جمهوری اسلامی ایران را بپذیرند و متعهد به پذیرش مسئولیت شوند، منعی برای فعالیت آنها وجود نخواهد داشت.
1401/07/08
10:06:42
5.0 / 5
474
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403