از فناوری MEC چه می دانید؟

از فناوری MEC چه می دانید؟

تجهیزات جانبی: به گزارش تجهیزات جانبی، محاسبه لبه چند دسترسی یا MEC فناوری است که هوشمندی را در شبکه سیار فراهم ساخته، تاخیر را کاهش داده و ظرفیت در دسترس را زیاد می کند.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایسنا، فناوری MEC یا Multi-Access Edge Computing چاره ای برای پردازش روی لبه شبکه بشمار می رود که تا قبل از این در اختیار اپراتورهای ارتباطی نبود، اما بعد از ورود اپراتورهای تلفن همراه ایرانی در کشور به مبحث نسل پنجم ارتباطات، یکی از اپراتورهای تلفن همراه با توان یک شرکت دانش بنیان داخلی موفق به توسعه آن شده و موارد کاربردی این چاره را در چارچوب AR/VR به نمایشگاه تلکام آورد.
در این مورد، تصویر زنده دریافت شده و پس از افکت گذاری به صورت بلادرنگ (real time) نمایش داده می شود. این مورد کاربردی که قابلیت استفاده برای «ربات جراح» و «خودروی هوشمند» که از دیگر پروژه های همراه اول هستند را دارا بود و یکی از درگاه های ورود به ۵G شمرده می شود.
طبق اطلاعات یک مقاله پژوهشی در یکی از دانشگاه های استان اصفهان، با افزایش نرخ تبادل داده کاربران که عموما ناشی از گسترش خدمات چندرسانه ای است و هم موارد استفاده جدیدی که برای شبکه های موبایل در نظر گرفته شده (از جمله اینترنت اشیاء) هدف گذاری هایی در زمینه نرخ تبادل داده، تاخیر، مصرف انرژی و سایر پارامترها در شبکه ۵G انجام شده است. بر این اساس نسل پنجم ارتباطات با بهره گیری از تکنولوژی های محاسبات لبه با دسترسی چندگانه (MEC)، مجازی سازی عملکرد شبکه و شبکه نرم افزارمحور پیاده سازی می شود.
طبق این گزارش، در ایران، اپراتور اول هم در امتداد حرکت به سمت ۵G مبادرت به توسعه دانش و زیرساخت های مورد نیاز، تمرکز ویژه ای روی فناوری پردازش در لبه شبکه را داشت و در نمایشگاه های تلکام در سالهای قبل با عرضه دموهایی نظیر خودروی خودران، تلاش در به نمایش گذاشتن ابعادی از این فنآوری کرد.
در همین راستا و باتوجه به تحریم های بین المللی، از سالهای قبل تیم متخصص و فنی این اپراتور تلفن همراه به طراحی معماری مبتنی بر راهکار بومی اقدام نمود که با حمایت شرکتهای دانش بنیان داخلی، این محصول طراحی و ساخته شد و توانستند با عرضه یک دموی پردازش تصویر در لبه شبکه، میزان اثر و بهبود این فناوری را در نمایشگاه ایران تلکام به نمایش بگذارند.
این محصول کاملا بومی بر بستر نسل پنجم شبکه این اپراتور قرار گرفته و با کاهش زمان دسترسی به سرویس ها می تواند علاوه بر افزایش سرعت دسترسی، منجر به استفاده بهینه از بسترهای انتقال فیزیکی تا Core شبکه شود. از مزایای این فناوری میتوان به کاهش تأخیر، افزایش سرعت و کیفیت پردازش تصویر اشاره نمود.
لازم به ذکر است طبق اعلام همراه اول، فناوری MEC در شبکه نسل ۴ هم قابل بهره برداری است و امکان عرضه انواع موارد کاربردی مانند حقیقت مجازی، حقیقت افزوده، پخش ویدئو پرسرعت و تعاملی، پخش بازی های آنلاین، تعاملی و... را با پارامترهای کیفی بسیار بالاتر به مشترکان این اپراتور فراهم می آورد.
بر این اساس میتوان اظهار داشت که فناوری محاسبه لبه چند دسترسی در کشور بومی شده و به قول کارشناسان حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات یک راحل شبکه است که خدمات و عملکرد محاسباتی مورد نیاز کاربر را در گره های لبه عرضه می کند. یعنی ظهور این فناوری دقیقاً با هدف گسترش قابلیت های محاسبات ابری تا لبه شبکه دسترسی است، به عبارتی نزدیک ترین نقطه به کاربر.
فناوری محاسبه لبه چند دسترسی کمترین زمان تاخیر نرم افزاری را به وجود می آورد و در واقع کل محاسبات ترافیک و خدمات را از یک ابر متمرکز به لبه شبکه جایی که کاربر در تعامل و اتصال با شبکه است، می آورد. فناوری ۵G باتوجه به سرعت بسیار زیاد و تاخیر بسیار کمی که دارد می گوید که چرا باید در شبکه درخواست از کاربر گرفته شود و به سمت سرورها و در ابری که امکان دارد در جای دیگری باشد، فرستاده شود؟ ازاین رو فناوری مذکور محاسبه ترافیک و خدمات از یک ابر متمرکز را به لبه شبکه در نزدیک نقطه به مشترک می کشاند.
فناوری محاسبه لبه چند دسترسی حالا یک تکنولوژی بسیار مهمی در دنیا شمرده می شود که در تاریخ ۴ دیماه سال گذشته، همزمان با سومین روز از برگزاری نمایشگاه بین المللی ایران تلکام ۲۰۲۱، با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات رونمایی گردید.
منبع:

1401/07/09
07:44:03
5.0 / 5
425
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403