وزیر ارتباطات:

برنامه ای برای فیلترینگ اینستاگرام نداشتیم

برنامه ای برای فیلترینگ اینستاگرام نداشتیم

به گزارش تجهیزات جانبی، وزیر ارتباطات با تأکید بر این که برنامه ای برای فیلترینگ اینستاگرام نداشتیم، اظهار داشت: برای جبران خسارت به کسب وکارها تعاملاتی با وزارت اقتصاد داریم.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایسنا عیسی زارع پور در حاشیه مراسم افتتاح مرکز کنترل و عملیات ماهواره های سنجشی در جمع خبرنگاران با اعلان اینکه امروز شاهد افتتاح نخستین مرکز کنترل و عملیات ماهواره های سنجشی کشور هستیم، اضافه کرد: این مرکز این امکان را برای ما فراهم می آورد که بتوانیم تصاویر با کیفیتی که از ماهواره خیام در اختیار جمهوری اسلامی ایران قرار می گیرد، دریافت نماییم و در اختیار بخش های مختلف کشور قرار دهیم.
وی افزود: نخستین ماهواره ای که امروز تصاویر آن دریافت می شود، ماهواره خیام است که تقریباً ۲ ماه قبل بوسیله پایگاه فضایی بایکونور قزاقستان پرتاب شد و از این مرکز تصاویر باکیفیت آن دریافت شد و از این پس سرمایه ای برای بخش های مختلف کشور خواهد بود.
زارع پور، کاربرد داده های این ماهواره را در بخش های کشاورزی، مدیریت شهری و سایر بخش ها دانست و افزود: از امروز بهره برداری عملیاتی از از تصاویر خیام بوسیله این مرکز فراهم گشته است و بوسیله سازو کاری که سازمان فضایی فراهم نموده در اختیار بخش های دولتی و شرکتها قرار خواهد گرفت.
فیلترینگ
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از تهیه و تدوین بسته حمایتی برای کسب و کارهایی که به پلت فرم های داخلی مهاجرت کنند، آگاهی داد و اظهار داشت: برنامه ای برای فیلترینگ اینستاگرام نداشتیم.
وی درباب جبران خسارت وارد شده به کسب وکارها، اظهار داشت: تعامل خوبی با وزارت امور اقتصادی و دارایی در این خصوص به وجود آمده است و در این جهت ما یک برنامه برای کسب و کارهایی که به پلت فرم های داخلی مهاجرت کنند، در نظر گرفته ایم و با کمک وزارت اقتصاد یک بسته حمایتی مانند معافیت مالیاتی و اعطای تسهیلات، برای آنها پیش بینی شده است.
وزیر ارتباطات همین طور درباب فیلترینگ اینستاگرام، اعلام نمود: در وضعیت عادی فیلترینگ نداشتیم، ولی با توجه به این که به قواعد پایبند نبودند، در سیاست ها تجدید نظر شده است.
زارع پور درباب تحریم وی اظهار داشت: شخصا از این امر خوشحال هستم و اقداماتی که آمریکا در ضمن ۴۳ سال قبل با ایران انجام داده، راه به جایی نبرده و این اقدامات اساسا راه به جایی نخواهد برد.
وی افزود: این امر برای من عجیب بود که بهانه ای که برای آن اعلام کردند، از طرف کسانی هست که خودشان با ادعای امنیت ملی حتی اکانت رئیس جمهور خودرا مسدود می کنند و مدعی شده اند که حقوق بشر را رعایت می کنند.
ماهواره های دانشگاهی
وزیر ارتباطات یکی از موضوعات جدی در دستور کار این وزارتخانه را پشتیبانی از کارهای بخش های مختلف در زمینه ساخت ماهواره دانست و اظهار داشت: همه کارهای حوزه های ماهواره سازی باید در امتداد برنامه فضایی کشور باشد که این برنامه را تدوین کرده ایم.
وی با تأکید بر این که به زودی این برنامه در شورای عالی فضایی مطرح و مصوب خواهد شد، اظهار داشت: در این برنامه نیاز کشور در زمینه های سنجشی و مخابراتی و سایر ماهواره ها مشخص شده است و برمبنای آن هر مجموعه ای که بخواهد در این عرصه فعالیت کند، بمنظور جلوگیری از موازی کاری و تمرکز منابع مالی در امتداد نیاز واقعی کشور، باید در امتداد برنامه و نقشه راه فضایی ۱۰ ساله کشور باشد.
زارع پور افزود: بدین جهت هر مجموعه ای که ظرفیتی برای ساخت ماهواره دارد، می تواند به سازمان فضایی ایران مراجعه و از خدمات این سازمان بهره مند شود.
وزیر ارتباطات با تأکید بر این که این گفته به مفهوم توقف پروژه های ساخت ماهواره ها در دانشگاه ها نیست، اضافه کرد: ما از ساخت ماهواره و هر گونه فعالیت فضایی حمایت می نماییم، ولی به این صورت نباید باشد که ۱۰ دانشگاه بر روی ساخت ماهواره سنجشی متمرکز شوند و از ساخت ماهواره مخابراتی غافل شوند. بنا بر این است که برنامه کاملی برای ۱۰ سال آینده با کمک بخش های مختلف کشور تهیه شده است که به زودی مصوب خواهد شد.1401/07/16
21:29:53
5.0 / 5
398
تگهای خبر: خدمات , دانشگاه , شركت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403