روایت وزیر ارتباطات از موضوع صندلی ایران در شورای حکام مخابرات

روایت وزیر ارتباطات از موضوع صندلی ایران در شورای حکام مخابرات

تجهیزات جانبی: هفته گذشته خبری در خصوص حذف ایران از شورای حکام سازمان جهانی مخابرات جهان در فضای مجازی منتشر گردید و این سوال را ایجاد کرد که آیا ایران صندلی خودرا از دست داده است؟ وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این زمینه اصرار کرد که در این مساله بحث انتخابات مطرح است و موضوع حذف دستوری نیست.به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایسنا، اتحادیه بین المللی ارتباطات راه دور (ITU) از قدیمی ترین سازمان های بین المللی تخصصی دنیاست که تاریخ تاسیس آن بسیار جلوتر از سازمان ملل بوده اما پس از تأسیس این سازمان ذیل آن قرار گرفته است. همچون اهداف تشکیل این اتحادیه کمک به رشد و توسعه ارتباطات در جهان است.

عیسی زارع پور - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - درباره ی از دست رفتن صندلی وزارت ارتباطات در شورای حکام اتحادیه جهانی مخابرات، اظهار داشت: شورای حکام شورایی مدیریتی در اتحادیه بین المللی مخابرات است که ما در چهار سال قبل به نمایندگی از آسیا و اقیانوسیه عضو آن بودیم.

وی اضافه کرد: در این موضوع، بحث انتخابات مطرح است و موضوع حذف دستوری نیست.

طبق اطلاعات سایت خانه ملت، عضو کابینه سیزدهم با اعلان اینکه امسال نیز ما سعی کردیم که این صندلی حفظ شود، افزود: ما همچنان عضو اتحادیه بین المللی مخابرات هستیم و فقط در مجمع تصمیم گیر حضور مستقیم نداریم. این شورا باید نظر تمامی کشورها را در تدوین مقررات دریافت کند؛ هرچند حضور در این شورا خوب است اما نبودن ما به این معنا نیست که ایران عضو اتحادیه بین المللی مخابرات نیست و نمی تواند مسائل خودرا در اتحادیه بین المللی دنبال کند.

پیش از این هم رییس مرکز همکاریهای تخصصی و مطالعات راهبردی بین المللی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره ی این مساله به ایسنا گفته بود که ایران دو بار در سالهای پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در ۱۹۵۹ و ۱۹۷۳ به شورای ITU راه یافته است. درباره ی تعداد نامزدی ایران در این شورا و میزان موفقیت در هر دور از نامزدی، اطلاعاتی در دست نیست. در سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران تا به امروز پنج بار نامزد عضویت در شورا بوده که تنها در سالهای ۲۰۰۲ و ۲۰۱۸ موفق به راهیابی به شورای اتحادیه بین المللی ارتباطات راه دور شده است. در انتخابات سال های ۲۰۰۶ و ۲۰۱۴ ایران به ترتیب در اجلاس آنتالیا با ۷۴ رای و کره جنوبی با ۷۲ رای از راه یابی به شورا بازماند؛ بدین سبب همانند خیلی از انتخابات برای نهادهای بین المللی، عدم راهیابی به شورا نیز مسبوق به سابقه است.

به گفته وی در مقایسه با سال ۲۰۱۴ یعنی سالی که انتخابات شورا از منطقه E رقابتی بوده، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران توانسته در این دوره با وجود موانع، سختی ها و محدودیت ها، حدود ۲۰ رای بیشتر کسب کند که افزایشی قابل توجه است. باید در نظر داشت که در دوره قبلی همه آراء تنها بین ۱۳ کشور تقسیم شده بود، درحالیکه در این دوره همان تعداد آراء بین ۱۶ کشور تقسیم شده و این خود بر تعداد آرای کشورها برای راه یابی به شورا تاثیر گذاشته است؛ به نحوی که چین با ۱۳۱ رای یعنی ۱۵ رای کمتر از آرای ایران در دوره ۲۰۱۸ وارد شورا شده است؛ بدین سبب برخلاف آنچه ادعا شده این کاهش تعداد آراء به سبب افزایش کشورهای نامزد بوده نه به سبب کاهش محبوبیت ایران و توان فنی و حقوقی آن در میان اعضای ITU.

همچنین رییس مرکز همکاریهای تخصصی و مطالعات راهبردی بین المللی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بیان کرد به گواه کارشناسان مختلف بین المللی حاضر در این کنفرانس، هیچ دوره ای از انتخابات ITU به اندازه این دوره سیاسی نبوده و نتیجه انتخابات نه برمبنای عملکرد حرفه ای و تخصصی کشورها در زمینه ارتباطات که ایران در آن به گواه جامعه بین المللی یکی از سرامدان به حساب می آید، بلکه برمبنای دسته بندی های سیاسی و به خصوص تقابل بین آمریکا و متحدانش در منطقه و جهان از یک سو و چین و روسیه از طرف دیگر مشخص شده است.

ایران یکی از اعضای موثر این حوزه به شمار می آید و به نقش اجماع ساز، فنی و تاثیرگذارش در ITU همچنان ادامه خواهد داد؛ بنابراین حضور و عدم حضور ایران در این شورا هیچ تاثیری در جایگاه و نقش آن در این اتحادیه نخواهد داشت.هرچند حضور در این شورا می توانست نه فقط برای ایران بلکه برای تمام کشورهای در حال توسعه مغتنم باشد اما ایران همچنان عضو فعال و موثر اتحادیه است و بوسیله مکانیسم های مختلف آن در پروسه صدور قطعنامه ها و تصمیمات مهم اتحادیه موثر خواهد بود.
1401/07/19
15:10:40
5.0 / 5
383
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403