بررسی میزان ظرفیت پهنای باند اینترنت

بررسی میزان ظرفیت پهنای باند اینترنت

تجهیزات جانبی: به گزارش تجهیزات جانبی، توسعه نقاط اتصال کشور به اینترنت در سالهای گذشته حاکی می باشد که هم اکنون تقریبا در همه مرزهای غربی، شمالی و جنوبی ما اتصال اینترنت وجود دارد و بنابراین امکان قطع اینترنت کشور به یک باره و به علت قطعی یک مسیر، تقریبا وجود نداشته و اگر از یک ورودی قطعی اینترنت داشته باشیم، میتوان آنرا از ورودی های دیگر جبران کرد.به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایسنا، از زمانی که کاربر تلاش می کند به اینترنت متصل شود تا وقتی که پاسخ را دریافت کند، مسیری طی خواهد شد و در هر کجای این مسیر اگر اختلالی پیش بیاید، روی ارتباطات به صورت کلی، اثر می گذارد اما سوالی که امکان دارد مطرح شود اینست لازمه افزایش کیفیت و سرعت اینترنت یک کشور چیست؟

سال گذشته چندین بار خبر قطعی فیبر نوری و از دست رفتن پهنای باند بین الملل شرکت ارتباطات زیرساخت منتشر گردید و در ماه های آذر و دیماه سال ۱۴۰۰، قطعی هایی در حوزه اینترنت بین الملل رخ داد که البته به سرعت بازیابی شد و باردیگر در مدار مصرف قرار گرفت. همینطور ۴۰۰ گیگ ظرفیت پهنای باند بین الملل کشور به دنبال بحران اوکراین از دست رفته بود، که این ظرفیت هم جبران شد.

کارشناسان حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات معتقد هستند با قطعی های این چنینی، اینطور به نظر می آید که ۱۰ درصد از مجموع ظرفیت پهنای باند کاسته شده و این سبب می شود که همه کاربران، سرعتشان در شرایط پیک مصرف، ۱۰ تا ۲۰ درصد کاهش پیدا کند؛ همینطور این قطعی ها، سبب می شود کیفیت بازی ها به شدت افت کند و پینگ گیم ها بیشتر از چیزی که کیفیت اینترنت کاهش پیدا کرده، تحت تأثیر قرار می گیرد.

ممکن است برخی اختلالات مقطعی در شبکه اینترنت در ساعات پیک در ارتباط با قطعی این ظرفیت پهنای باند بین الملل باشد چونکه در ساعات غیر پیک ترافیک، مشکلی از لحاظ ظرفیت پهنای باند وجود ندارد و ظرفیت فعلی شبکه زیرساخت بالاتر از حد تقاضاست اما در ساعات پیک ترافیک که مصرف کاربران افزایش خواهد یافت، قطعی احتمالی کابل دریایی و پهنای باند مقداری مشکلات بوجود می آورد.

امسال در روز جهانی ارتباطات، پروژه های وزارت ارتباطات و فناروی اطلاعات بهره برداری و در همین راستا از دو پروژه شرکت ارتباطات زیرساخت کشور هم افتتاح شد؛ اهداف و ظرفیت این دو پروژه، شامل توسعه تبادل ترافیک IXP بین الملل شهید فخری زاده در تهران به میزان چهار ترابیت برثانیه و همینطور توسعه ظرفیت مراکز تبادل داده داخل کشور از شش به ۲۴ و به میزان ۱۸ ترابیت برثانیه در مدت شش ماه اعلام گردید.

از جمله دستاوردهای این پروژه، ارتقاء جایگاه شرکت ارتباطات زیرساخت در حوزه بین الملل، ارائه سرویس و افزایش ظرفیت قابل عرضه به اپراتورهای داخلی و خارجی، تمرکززدایی ترافیک از مرکز تهران و توزیع بار ترافیک محتوای داخلی در کشور، افزایش امنیت اطلاعات و کیفیت سرویس، کاهش قیمت توزیع و پایداری دسترسی به محتوای داخلی، صرفه جویی در پهنای باند انتقالی به داخل کشور و سایر موارد است.

اما اقدامات دیگر در شرکت ارتباطات زیرساخت شامل افزایش ظرفیت شبکه انتقال با استفاده از تجهیزات بومی با حداقل ظرفیت ۲۰ ترابیت برثانیه، افزایش ترانزیت ترافیک بین الملل به میزان حداقل سه ترابیت برثانیه، اجرای طرح اصلاح مهندسی ترافیک داخل و بین الملل، است.

اکنون در مناطق پرجمعیت اگر دکل های مخابراتی کم باشد، کاربر احساس کندی سرعت می کند؛ همینطور ارتباط کاربر، مبتنی بر سیم های مسی است که سرعت محدودی دارد، بر همین اساس، مسؤلان شرکت ارتباطات زیرساخت معتقدند توسعه فیبر نوری لازمه افزایش کیفیت و سرعت اینترنت است و بر راه اندازی نهضت فیبر نوری در کشور تاکید کرده اند.
طبق اعلام مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت در شهریور ماه سالجاری سرعت اینترنت ثابت در کشور ۱۰مگابیت برثانیه است و میتوان با برخورداری از فیبر نوری سرعت را تا ۱۰۰ مگابیت و حتی یک گیگابیت برثانیه افزایش داد و کیفیت سرعت اینترنت را تضمین نمود.
به قول وی ظرفیت پهنای باند شبکه انتقال از سال ۱۳۹۶ تا سال ۱۴۰۰ از ۱۰ هزار و ۴۱ گیگابیت برثانیه به ۳۶ هزار و ۳۱۳ گیگابیت بر ثانیه رسیده است. در کنار آن ظرفیت اینترنت پهنای باند بین الملل که از سال ۱۳۹۶ تا آخر سال گذشته از ۱۵۰۰ گیگابیت بر ثانیه به ۷۱۱۹ گیگابیت برثانیه رسیده که حکایت از افزایش ۴.۷ برابری دارد.
همینطور ظرفیت پهنای باند داده های داخلی از سال ۱۳۹۶ تا آخر سال ۱۴۰۰ از ۶۹۸۶ گیگابیت بر ثانیه به ۳۲ هزار گیگابیت برثانیه رسیده است؛ علاوه بر آن ترانزیت بین الملل از سال ۱۳۹۶ تا آخر سال پیش از ۱۵۰۰ گیگابیت بر ثانیه به ۴۹۴۴ گیگابیت بر ثانیه رسیده است.

طبق این گزارش مدتهاست لایه تجمیع که در اختیار شبکه مخابرات است، نوسازی نداشته و از سرعت پیشرفت شبکه، عقب مانده است؛ بنابراین دولت سیزدهم تصمیم دارد اپراتورهای ثابت و سیار را درگیر مقوله فیبرکشی تا منازل کند تا کار با سرعت بیشتری پیش رود. از سال قبل تابحال دسترسی به فیبر نوری به دو میلیون رسیده و تا آخر این دولت طبق گفته مسؤلان آنرا به ۲۰ میلیون دسترسی می رسانند.

اینترنت ADSL که در ایران بعد از اینترنت موبایل، کاربران بسیاری دارد، جزو قدیمی ترین سرویسهای اینترنت در جهان است و میتوان روی خطوط تلفن ثابت، بدون احتیاج به کابل کشی و نصب خطوط جدید، اتصال ADSL را ایجاد کرد؛ اینترنتی که ارزان است و نسبت به انواع دیگر اینترنت پهن باند راه اندازی سریع و ساده تری دارد، اما با محدودیت هایی همچون سرعت دانلود کمتر از ۲۴ مگابیت بر ثانیه و سرعت آپلود کمتر از دو مگابیت روبه روست.

در عین حال، یکی از انواع جدید اینترنت ثابت، اینترنت فیبر نوری (FTTx) مبتنی بر کابل های فیبر نوری است که از کابل های مسی یا خطوط تلفن استفاده نمی کند و کابل های فیبر نوری انتقال دهنده اطلاعات هستند. به علت استفاده اینترنت فیبر نوری از سیگنال های نوری، کیفیت و سرعت بیش تری نسبت به ADSL دارد و می تواند یک کیفیت و سرعت را بدون در نظر گرفتن فاصله کاربر تا سرویس دهنده ارائه دهد و سرعت های دانلود و آپلودی بالغ بر یک گیگابیت عرضه نماید. بنابراین تاکید مسؤلان هم لزوم توسعه فیبر نوری در کشور است.

به گفته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات راه اندازی فیبرنوری یک پروژه ۱۰ ساله است، اما تلاش می شود ظرف سه یا چهار سال این کار انجام شود؛ این کار یک کار بزرگ و ملی است و همه بخش های مختلف باید پای کار بیایند تا این کار محقق شود.
1401/07/22
13:16:04
5.0 / 5
380
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403