از سیستم عامل بومی چه می دانید؟

از سیستم عامل بومی چه می دانید؟

تجهیزات جانبی: به گزارش تجهیزات جانبی، یکی از مواردی که با پیشرفت تلفن های همراه نمود بیش تری پیدا کرده، سیستم عامل گوشی هاست. باآنکه از زمان اختراع تلفن های همراه خبری از چیزی به اسم سیستم عامل نبود و به غیر از سیستم های کامپیوتری که نیازمند سیستم عامل مختلف و در صدر آنها ویندوز بودند، گوشیهای قدیمی از این فناوری بهره ای نداشتند اما به مرور و با هدف ایجاد قابلیت های گسترده برای تلفن های همراه سیستم عامل هم به این دستگاه ها افزوده شد.به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایسنا، با پیشرفت تکنولوژی و روی کار آمدن خدمات و ابزارهای گوناگون، یکی از مواردی که ذهن مسؤولان و کارشناسان حوزه را درگیر کرده، تولید محصولات مشابه، بومی سازی ابزار و عرضه ی خدمات با هدف رفع نیازهای داخل کشورهاست. کما اینکه این اتفاق در کشور با ایجاد سایت های خرید و فروش آنلاین، تاکسی های اینترنتی، نقشه یاب و مانند این موارد همراه بوده است. از طرفی باآنکه شاید تمامی این محصولات، از روی نمونه های خارجی ساخته شده اند، اما با عنایت به نیاز ایران و از سویی به علت توفیق الزامی با ایجاد انحصار برای این محصولات، توانستند به موفقیت قابل قبولی دست یابند.

اما در حوزه تلفن همراه، با وجود گستردگی سیستم های عامل روی کامپیوتر که سابقه ی چند ۱۰ ساله دارند، سیستم های عامل گوشی همچون اندروید و آی اواس در فاصله ی ۱۰ سال قبل به این چرخه اضافه شدند و باآنکه شرکت هایی مانند مایکروسافت هم کوشیده تا سیستم عامل ویندوز فون را برای گوشیهای خود عرضه کند، اما همچنان گوگل با عرضه ی اندروید و بعد از آن و البته با اختلاف زیادی، شرکت اپل با عرضه ی آی اواس در صدر این فهرست قرار دارد. این مورد به شکلی حاکی از آن بوده است که ایجاد سیستم عامل جدید، نمی تواند صرفا با موفقیت نمونه های قبلی همراه باشد و البته هدف ایجاد نمونه های جدید هم حائز اهمیت می باشد.

استقلال و امنیت، هدف ایجاد سیستم عامل بومی

در دولت گذشته رئیس سابق سازمان فناوری اطلاعات ضمن اشاره به تصمیم برای ایجاد سیستم عامل بومی موبایل، اظهار داشته بود: یک درصد از نیازمندی های ما به سیستم عاملی نیاز دارد که نسبت به دو فاکتور امنیت و استقلال آن مطمئن باشیم؛ اینکه نفوذی به آن نباشد و تصمیم دیگری بر آن تاثیر نگذارد. سیستم عامل بومی یعنی سیستم عاملی که پاسخگوی نیاز بومی بوده و برای نیازهای ما شخصی سازی شده باشد؛ در واقع قرار نیست به نیاز همه پاسخ دهد، بلکه برای یک سری نیازمندی های خاص است.

وی همینطور با بیان اینکه قرار نیست دولت این سیستم عامل را بنویسد، بیان کرده بود: این سیستم عامل آماده شده و می تواند روی گوشیهایی که در ایران تولید می شود، قرار گیرد و با بعضی برندهای خارجی هم مذاکراتی انجام شده است؛ اما در کل، به معنای اجبار برای آنها نیست و قرار نیست جایگزین همه سیستم های عامل شود. اگر زمانی شهروندی ترجیح داد و دوست نداشت با این سیستم های عامل کار کند چون برایش محدودیت ایجاد کرده، این امکان برایش وجود خواهد داشت.

اما از طرفی، یکی از اقداماتی که طی چند سال قبل در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات رخ داد، حذف اپلیکیشن های داخلی از مارکت های خارجی بود. در ابتدا شرکت اپل بود که اپلیکیشن های ایرانی را از اپ استور خود حذف نمود، به دنبال آن این اتفاق برای اکانت های اینترپرایز هم رخ داد که برای اپلیکیشن های ایرانی نمود زیادی داشت و بعد از آن هم بعضی از اپلیکیشن ها از مارکت آنلاین گوگل پلی حذف شدند و این مورد باعث شد مسؤولان به فکر راه چاره ای برای پشتیبانی از استارت آپ هایی باشند که حذف اپلیکیشن هایشان از مارکت های خارجی لطمات زیادی به کسب وکارشان وارد می نماید.

در این راستا، وزیر سابق ارتباطات و فناوری اطلاعات -درباره ی ایجاد سیستم عامل بومی اظهار کرده بود مدت زیادی بود که می خواستیم سیستم عامل اندروید را در گوشیهای ایرانی تغییر دهیم تا از استارت آپ های داخلی حمایت کنیم؛ این مورد پیش نمی رفت تا اینکه اپلیکشین های داخلی را حذف کردند و این همدلی بوجود آمد و بزودی نتیجه کار را اعلام می نماییم.

پس از این مورد وی در صفحات اجتماعی خود ضمن اشاره به راه اندازی سیستم عامل بومی و نصب آن روی گوشی جی ال ایکس ویدئویی منتشر نمود که در آن آمده بود: یک گروه دانشجویی در دانشگاه صنعتی شریف برای مقابله با تحریم های گوگل سیستم عاملی طراحی را کرده اند که گوگل امکان حذف آنرا ندارد. برای اطمینان بیشتر کاربران ایرانی یک گوشی توسط جی ال ایکس ساخته شده که این سیستم عامل را پشتیبانی می کند. این سیستم عامل این امکان را به کاربران ایرانی می دهد که اپلیکیشن های در ارتباط با کسب وکارهای خویش را بدون نگرانی از تحریم های آمریکا، فعال کنند

با سیستم عامل بومی محدودیت ایجاد می شود؟

یکی از شائبه هایی که در رابطه با ی سیستم عامل بومی وجود دارد، امکان ایجاد محدودیت در دسترسی به سرویسهای بین المللی است. ازاین رو از جانب مسؤلان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در دولت گذشته در رابطه با ی این مورد و در پاسخ به این که آیا همه نرم افزارها اندرویدی روی این سیستم عامل قابل نصب است؟ گفته شد: با این سیستم عامل، شما قادر به استفاده از تمام نرم افزارهای بین المللی هستید، اما به عکس، گوگل قادر به دستکاری گوشی شما نخواهد بود. به دیگر سخن، جاده یک طرفه شده و ایرانیان قادر به استفاده از همه خواهند بود اما دیگر قابلیت تحریم و حذف ایرانیان وجود نخواهد داشت.

همچنین به امنیت اطلاعات کاربران در این سیستم عامل اشاره شد بود این سیستم عامل در اختیار همه است، قابلیت بررسی در همه لابراتوار های امنیت سایبری دنیا را دارد؛ ارزیابی مرکز امنیت سازمان فناوری اطلاعات، سلامت سیستم را نشان داده است. از بررسی های داخلی و بین المللی هم استقبال می نماییم.

اینکه آیا سرنوشت این سیستم عامل مانند پیام رسان های داخلی است؟

طبق گفته مسؤلان سابق وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اصولاً تفاوت زیادی بین این دو وجود دارد، تصور کنید یک روز بامداد متوجه شوید نرم افزار حمل و نقل عمومی، سفارش غذا، بانکداری و بسیاری خدمات دیگر ایرانی را که روی گوشی خود استفاده می کردید، دیگر روی گوشی شما نباشند و با دخالت کشوری دیگر حذف شده باشند. توسعه این سیستم عامل کمک می نماید در آن روز بی چاره نباشیم.

بر این اساس، مبحث سیستم عامل بومی بار دیگر در دولت سیزدهم مطرح گردیده است و به تازگی هم از جانب وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات فراخوانی در این حوزه منتشر گردید.

در این فراخوان آمده است: در جهت اجرای بند ۱۸ اهداف عملیاتی سند طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات و به منظور شناسایی ظرفیت های فنی و اجرایی تولید و توسعه سیستم عامل تلفن همراه هوشمند، از بین اشخاص حقیقی و حقوقی شامل شرکتهای خصوصی، غیردولتی و سازمان های مردم نهاد که تا تاریخ بیستم دیماه ۱۴۰۱ دارای حداقل یک سیستم عامل عملیاتی نصب شده بر روی گوشی هوشمند باشند برای ارزیابی دعوت به عمل می آید.

داوطلبان حداکثر تا تاریخ فوق برای دریافت شرایط ارزیابی و حمایت، درخواست های خویش را به همراه رزومه فنی و سوابق کاری مرتبط به نشانی رایانامه dti@ict.gov.ir ارسال نمایند.

در همین رابطه، عیسی زارع پور _ وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در گفت و گو با یک رسانه در رابطه با این مورد اظهار داشت: ما به سمتی حرکت می نماییم که بتوانیم زیرساخت های لازم برای توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات در کشور را به صورت بومی داشته باشیم.

وی اعتقاد دارد همه کشورهای پیشرفته به سمتی پیش می روند که بتوانند دارایی دیجیتال مخصوص به خویش را داشته باشند. در حوزه تلفن همراه و سیستم عامل هم همکاران در معاونت فناوری وزارت خانه فراخوانی داده اند تا ظرفیت های موجود در کشور را شناسایی و از آن برای تولید سیستم عامل بومی استفاده نمایند.

طبق گفته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تولید سیستم عامل بومی یکی از تکالیفی است که شورایعالی فضای مجازی در سند معماری شبکه ملی اطلاعات بر عهده وزارت ارتباطات گذاشته است. در جهت اجرای این تکلیف قانونی با استفاده از نخبگان کشور و شرکتهای دانش بنیان فعال در این عرصه، می خواهیم این تکلیف را انجام دهیم. در رابطه با تعداد داوطلبانی که تابحال ثبت نام کرده اند، هنوز آمار دقیقی وجود ندارد.

نکته ای که وجود دارد اینست که باید دید سیستم عاملی که عزم برای ایجاد آن به دنبال حذف اپلیکیشن های داخلی جزم شده تا چه اندازه می تواند نیاز کاربران را حل کند، نیازی که بیشتر از همه چیز، باید حائز دو فاکتور امنیت و استقلال باشد و از سویی کارآمدی آن باید به اندازه ای باشد که با قرار گرفتن روی گوشیهای داخلی، بتواند به خوبی مورد استفاده قرار گیرد.

منبع:

1401/09/30
13:41:14
5.0 / 5
1080
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403