احراز هویت برای دامنه ir الزامی شد؟

احراز هویت برای دامنه ir الزامی شد؟

به گزارش تجهیزات جانبی، طبق آخرین آمار مرکز ثبت دامنه کشوری ایران، از آغاز ثبت دامنه های فارسی در کشور تاکنون، پسوند ir با یک میلیون و ۴۸۹ هزار دامنه فعال در صدر قرار دارد.به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایسنا، دامین یا دامنه (Domain) نامی است که وب سایت بوسیله آن قابل دستیابی بوده و به صورت کلی از دو بخش نام و پسوند تشکیل شده است. نام دامنه بخشی است که گویای نام برند یا فعالیت شما بوده و آنرا به دلخواه خود انتخاب می کنید. پسوندهای مجاز و معتبر در حقیقت پسوندهایی هستند که توسط کمیته مخصوص تأیید و تصویب پسوندها یعنی آیکن (ICANN) تأیید شده باشند. نمونه های پسوندهای متداول com، org و ir هستند و انتخاب نام دامنه مناسب و ساده بسیار مهم بوده و همینطور در رتبه بندی (Ranking) نتایج جست وجوی گوگل هم تأثیرگذار است.

در همین رابطه بتازگی مرکز ثبت دامنه کشوری ایران طی یک اطلاعیه ای اعلام نموده است از شروع سال ۱۴۰۲ کلیه درخواست های در رابطه با دامنه نقطه آی آر فقط بوسیله شناسه های کاربری احراز هویت شده پذیرفته خواهد شد و به هیچ یک از درخواست های ارسالی (اعم از ثبت، تمدید، لغو، انتقال و نظایر آن) در شناسه های کاربری فعلی ترتیب اثر داده نخواهد شد.


در این جهت از متقاضیان دعوت شده بمنظور جلوگیری از تضییع حقوق خود، در اسرع وقت با مراجعه به این لینک، نسبت به تکمیل اطلاعات شناسه کاربری و احراز هویت اقدام کنند و مسئولیت عدم اقدام در این خصوص بر عهده کاربر می باشد.

آخرین آمار دامنه های فارسی

طبق این گزارش، در ایران پژوهشگاه دانش های بنیادی همچون مراکز اصلی برای ثبت دامنه های اینترنتی بشمار می رود و هر کاربری که تمایل به ثبت دامنه ای برای بازگشایی سایت خود داشته باشد، باید به سایت این مرکز یا یکی از نمایندگان فعال آن در سطح کشور رجوع کند. این پژوهشگاه هم چنین آماری دقیق از دامنه های ایرانی را به دست می دهد.

طبق آخرین آمار موجود در مرکز ثبت دامنه کشوری ایران، از شروع ثبت دامنه های فارسی در کشور تابحال یک میلیون و ۴۹۸ هزار و ۱۰۶ دامنه ثبت شده است و از بین پسوندهای ثبت شده ی فارسی، پسوند ir با یک میلیون و ۴۸۹ هزار و ۷۹۹ دامنه فعال در صدر قرار دارد که نشان میدهد بیش ترین سهم متعلق به همین پسوند است.پس از دامنه ir، دامنه co.ir با ۴۲۰۳ مورد، دامنه ایران با ۱۵۵۷ مورد و دامنه ac.ir با ۱۱۸۸ دامنه ی فعال می باشند. هم چنین دامنه های دیگری وجود دارند که کمتر از ۱۰۰۰ مورد به نام آنها ثبت شده است. دامنه id.ir با ۶۷۴ مورد، دامنه org.ir با ۲۳۶ مورد، دامنه sch.ir با ۲۲۲ مورد و دامنه gov.ir با ۲۰۰ مورد هم در رتبه های بعدی فهرست قرار دارند. کمترین دامنه ثبت شده هم متعلق به دامنه net.ir با ۲۷ دامنه فعال است.

به گفته مسئولان، با توجه به این که مطابق با سند طرح کلان شبکه ملی اطلاعات، توسعه خط و زبان فارسی تا سال ۱۴۰۴ به عنوان یکی از اهداف راهبردی در نظر گرفته شده و دامنه فارسی ایران تاثیر زیادی در تحقق این هدف دارد، پیشنهاد می شود که امکان ثبت دامنه فارسی برای استارت آپ ها و کسب وکارها سریع تر از سازمان های دولتی فراهم گردد.
1401/10/09
11:35:28
5.0 / 5
460
تگهای خبر: اینترنت , سایت , گوگل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403