پاسخ وزارت ارتباطات در رابطه با کاهش سرعت اینترنت

پاسخ وزارت ارتباطات در رابطه با کاهش سرعت اینترنت

تجهیزات جانبی: به گزارش تجهیزات جانبی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به دنبال انتشار گزاشی در زمینه سرعت اینترنت در هفته گذشته جوابیه ای به خبرگزاری ایسنا ارائه نمود.ایسنا، روز چهارم دیماه گزارشی با عنوان «کاهش سرعت اینترنت؛ توهم یا واقعیت؟ تجربه کاربران متفاوت از گفته مسؤلان است»، منتشر کرد، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به این گزارش توضیحاتی ارائه کرد که به شرح زیر است:

در گزارش فوق، نویسنده از گلایه کاربران طی روزها و هفته گذشته نسبت به کاهش محسوس سرعت اینترنت گفته و در ابتدا به «گزارش های غیررسمی از قطع اینترنت بین الملل در بعضی مناطق و در برخی از ساعات» اشاره می کند. هرچند در این مطلب اشاره نشده که این گزارش های غیررسمی در کجا و توسط کدام کارشناسان انتشار یافته، اما لازم است عنوان شود که باآنکه گاها امکان دارد همچون گذشته به دلایلی چون حوادث غیرمترقبه یا تعمیرات و بازسازی، به صورت بسیار محدود و مقطعی در منطقه ای مشخص ارتباطات مبتلا به اختلال یا قطعی شده باشد، اما حداقل در دو هفته گذشته هیچ قطعی یا اختلالی به جهت لینک های ورودی اینترنت به کشور و یا در شبکه زیرساخت سراسری رخ نداده است و قطعی برنامه ریزی شده ای هم در هیچ نقطه ای از کشور به صورت مشخص اعمال نشده است.

در خصوص صدمه به کسب و کارهای فضای مجازی هم شکی نیست که اعمال محدودیت های اخیر بخشی از این کسب و کارها را گرفتار صدمه کرده است. هرچند آمار دقیقی از کسب و کارهای فعال بر روی سرویسهای محدود شده وجود ندارد و در این خصوص آمارهای متناقضی توسط مراجع مختلف انتشار یافته، اما حتی اگر یک کسب و کار هم صدمه دیده باشد برای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مهم می باشد.

بر همین اساس برای رفع دغدغه صاحبان مشاغل اینترنتی، مصوبه پشتیبانی از کسب وکارهای اقتصاد دیجیتال، اخیرا به دستگاههای اجرایی و نهادهای عمومی ابلاغ و وارد فاز عملیاتی شده است. در این مصوبه، ده ها خدمت مالی، تبلیغاتی و تسهیلاتی به کسب وکارهایی که در پلت فرم های مشمول داخلی فعالیت کنند، عرضه می شود. همینطور بسته های تبلیغاتی مجانی و تعرفه های تشویقی حمل و نقل کالا، حمایت مالی صندوق نوآوری و شکوفایی، صندوق های پژوهش و فناوری و صندوق کارآفرینی، معافیت های مالیاتی مناسب، پرداخت تسهیلات از محل قانون بودجه، پشتیبانی از استقرار در پارک علم و فناوری، تسهیل احراز هویت و مجوز فعالیت، پشتیبانی از فعالان تولید محتوا، عرضه خدمات دولت هوشمند و... ده ها خدمت دیگر، همگی در جهت کمک به کسب وکارهایی صدمه دیده است.

اما این گزاره که در بیشتر از دو هفته گذشته شرایط عمومی کشور آرامش است و به اصطلاح وجود محدودیت های ایام گذشته لزوم ندارد، باید تاکید شود که تشخیص شرایط امنیتی و غیر امنیتی و تصمیمات بعدی ناشی از این شرایط توسط نهادهای امنیتی ذیصلاح انجام شده و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در این حوزه تصمیم گیر نیست.

طبیعی است که به دنبال محدود شدن دو پلت فرم خارجی با تصمیم مراجع ذیصلاح امنیتی، بخشی از ترافیک بین الملل که در ارتباط با مصرف این پلت فرم ها بوده، کاسته شده است. این کاهش پهنای باند بین الملل تنها در ارتباط با این سرویسهای محدود شده بوده و سایر ارتباطات بین الملل برقرار است. ازاین رو با وجود محدودیت های اشاره شده، سرعت پایین ارسال فایل در این پلت فرم ها به جهت استفاده از فیلترشکنها امری است طبیعی. در واقع وقتی سرویسی در یک کشور با محدودیت فعالیت مواجه می شود، دسترسی به آن برای کاربران هم امکانپذیر نبوده، بنابراین بعضی از کاربران روی به استفاده از فیلترشکن آورده که در نتیجه در کنار مخاطرات امنیتی، هم سرعت دسترسی و هم کیفیت دسترسی آنها به شبکه به طرز قابل محسوسی کاسته شده و علاوه بر آن، هزینه مصرف اینترنت کاربر هم به دلیل مصرف بیشتر ترافیک، افزایش خواهد یافت.

اما بخش دیگری از گلایه دانش آموزان منوط به استفاده از پلت فرم های داخلی، امکان دارد ناشی از کندی های بوجود آمده مقطعی به دلایلی چون بروزرسانی ها، حجم بالای مخاطب و یا اختلالات غیرقابل پیشبینی باشد که همچون سایر پلت فرم های جهانی گاها در مقطع زمانی یا مکانی مشخصی بوجود می آید و به سرعت توسط تیم های فنی رفع می شود.

اما در مورد گزارش اخیر سایت بین المللی اسپید تست از وضعیت سرعت اینترنت در ایران که در مطلب فوق به آن اشاره شده، ذکر این مورد ضروریست که رتبه بندی انجام شده در این پایگاه بر مبنای میزان سرعت اینترنت(هم شبکه داخلی و هم شبکه خارجی) کشورها صورت می گیرد. بنابراین است که در خبرهای قبلی از جانب این وزارت خانه اعلام شده که رشد میانه سرعت از ۲۹ مگابیت بر ثانیه به حدود ۴۱ مگابیت بر ثانیه که منجر به صعود ۲۱ پله ای رتبه کشور طی چهار ماهه اخیر در رتبه بندی مذکور شده است، تنها به علت اقدامات زیرساختی انجام شده توسط این وزارت خانه نبوده، بلکه افزایش قابل توجه میزان مصرف ترافیک داخلی که از سرعت بالایی برخوردار می باشد تأثیر قابل ملاحظه ای بر این افزایش سرعت داشته و چه بسا امکان دارد با افزایش نسبت ترافیک خارجی به داخلی میزان میانه سرعت هم تا حدودی روند کاهشی داشته باشد که این امر کاملا طبیعی است.

همچنین در مورد گزارش اسپید تست از وضعیت و جایگاه سرعت اینترنت در ایران نسبت به دیگر کشورها، همانطور که به درستی به اظهارات عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اشاره شده، از نظر میانه در این رتبه بندی، افت دو پله ای در اینترنت موبایل و کاهش سه پله ای در اینترنت ثابت نسبت به ماه گذشته درحالی رخ داده است که به اذعان این گزارش، در یک سال قبل وضعیت سرعت اینترنت جمهوری اسلامی ایران در هر دو حوزه موبایل و ثابت، با بهبود همراه بوده است که به جهت توسعه زیرساخت ها و اصلاح مهندسی شبکه در زمان فعالیت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در دولت سیزدهم، توسط متخصصان داخلی برنامه ریزی و انجام شده است.

در پایان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات متذکر می شود که اشاره به شایعاتی چون اینترنت طبقاتی، داخلی شدن دسته بندی DNS، عدم ایجاد ارتباطات امن و ماندگار شدن سرعت اینترنت که پیش از این بارها مبحث آنها تکذیب شده و علاوه بر آن فعالیتهای حداقل ۱۵ ماه گذشته در خصوص توسعه زیرساخت ها و اجرای پروژه های مهم و بزرگی چون راه اندازی ۲۰ میلیون پوشش فیبرنوری در کشور، واگذاری فرکانس جدید به اپراتورهای همراه، اصلاح مهندسی شبکه زیرساخت در کشور و... مزید بر رد آنهاست، از جانب آن رسانه آن هم بدون استنادهای دقیق، کارشناسی و متقن تامل برانگیز است.
1401/10/14
14:28:17
5.0 / 5
375
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403