بجای درخواست قطع اینترنت، نظارت را تقویت کنید

بجای درخواست قطع اینترنت، نظارت را تقویت کنید

تجهیزات جانبی: در آستانه برگزاری مرحله نخست از کنکور با شمایل جدید؛ اظهارنظر اخیر یکی از مسئولان سازمان سنجش در خصوص قطع اینترنت کل کشور برای جلوگیری از تقلب ابهامات فراوانی را ایجاد کرد اما برخی مفسرین براین باورند که سازمان سنجش بجای درخواست قطع اینترنت باید با ابزارهای نوین ارتباطی و نظارت های الکترونیکی میدانی، خودرا تقویت کند.به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایسنا، بروز حواشی تقلب و لو رفتن سؤالات آزمون ورودی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی چند سالی است که نگرانی ها و ابهامات زیادی را در اذهان عمومی جامعه به ویژه داوطلبان این رشته های پرطرفدار دانشگاهی به وجود آورده و الان نیز در صورتیکه فضای علمی کشور خودرا آماده برگزاری نخستین نوبت برگزاری کنکور ۱۴۰۲ در آخر ماه جاری می کند، هفته گذشته حسن مروتی -معاون امور آزمون های سازمان سنجش- با حضور در یک برنامه تلویزیونی اعلام نمود که قصد دارند با همکاری وزارت ارتباطات در زمان برگزاری کنکور در کل کشور اینترنت را قطع نماییم.

وی در پاسخ به سوال مجری برنامه درباب امکان قطع نقطه ای اینترنت در زمان برگزاری کنکور برای کاهش احتمال تقلب گفته بود ما سال قبل بصورت نقطه ای اینترنت را قطع کردیم اما برخی توانسته بودند از آنتن های دیگر کمک بگیرند و به اینترنت وصل شوند. بدین سبب می خواهیم در زمان برگزاری آزمون، ان شاءالله اینترنت را کلا قطع کنیم!

به دنبال انتشار این خبر و حواشی پیش آمده وزیر عیسی زارع پور- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت که سازمان سنجش درخواست داده از آن جایی که ابزار و ادواتی پیدا شده اند که با اتصال به اینترنت می توان از آنها در جلسات کنکور استفاده و تقلب کرد، برای حفظ حقوق شرکت کنندگان در کنکور اینترنت در زمان برگزاری کنکور قطع شود. طبق زارع پور این درخواست در حال بررسی و هنوز چیزی مصوب نشده است؛ من تصمیم گیر نیستم و شورای امنیت کشور باید تصمیم بگیرد.

هر چند وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از اساس موضوع قطع اینترنت به دلایلی چون برگزاری کنکور سراسری را تکذیب و تاکید کرده تا حالا در این ارتباط نه چیزی تصویب و نه ابلاغ گردیده است اما وزیر علوم، قطع شدن اینترنت را البته فقط در محوطه حوزه های برگزاری کنکور، تایید کرده است. هرچند که معاون سازمان سنجش در برنامه ای تلویزیونی مدعی شده بود که قطع آنتن بصورت نقطه ای موثر نبوده است و همین مساله انگیزه سازمان سنجش برای پیگیری قطع سراسری اینترنت در زمان کنکور را افزایش داده است.

در سال ۱۴۰۰ این اتفاق رخ داد و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دولت گذشته با تأیید غیرفعال کردن شبکه اپراتورها در نقطه برگزاری کنکور، گفته بود این مساله روی مناطقی که در همسایگی آنها بودند، تاثیر گذاشت و کیفیت شبکه را تحت تاثیر قرار داد.

اما با گذشت چند روز از انتشار این خبر و حواشی پیش آمده، عبدالرسول پورعباس - معاون وزیر علوم و رییس سازمان سنجش آموزش کشور در یک نشست خبری اظهار داشت که در ارتباطات با برگزاری کنکور، اینترنت به عنوان آخرین حلقه امنیت کنکور مطرح است. بر طبق مصوبه ای که در دستور العمل شورای امنیت کشور است، قطع اینترنت در زمان برگزاری کنکور بصورت سراسری یا نقطه ای مطرح گردیده است. دراین زمینه درخواست خودرا به دبیرخانه شورای امنیت کشور ارسال کرده ایم و در صورت تصویب ابلاغ می شود. نحوه اجرا و عملکرد با وزارت ارتباطات است و اختیار کامل با این وزارتخانه است.

وی افزود: ما فهرست تمام نقاط مورد نظر را با امضای وزیر علوم و سازمان سنجش آموزش کشور ارسال کرده ایم و انتظار داریم تصویب شود.

پور عباس معتقد می باشد این مسیر، مطالبه مردم و داوطلبین است چون بین ۸ تا ۱۶ میلیون از جمعیت درگیر این مساله هستند و زحماتی برای رسیدن به این مرحله کشیده اند، سازمان سنجش نیز برای زحماتی که کشیده و پیچیدگی کار تصمصم دارد امنیت به نقطه کمال برساند. ما میخواهیم عکس و فایلی ارسال و دریافت نشود نه این که اینترنت بطور مطلق قطع شود.

او در حالی گفته همه جوانب امر پیش بینی شده و نقطه کمال آن محدود کردن اینترنت هم راه است و این مساله بستگی به نظر وزارت ارتباطات دارد چونکه از نظر فنی در اختیار وزارت ارتباطات است و ما انتظار داریم در مدت سه ساعت برگزاری کنکور، وزارت ارتباطات این امنیت را به جوانان و داوطلبان هدیه بدهد تا دانشجویان با خیال آسوده به آزمون خود بپردازند که محمد احسان خرامید - رییس مرکز اطلاع رسانی و روابطع عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با انتشار پستی در فضای مجازی اعلام نموده که بارها گفته شده و باز هم می گوییم، خبر و پیشگویی از قطع اینترنت آن هم بصورت سراسری فقط مخدودش کردن آرامش جامعه است. از عزیزان انتظار می رود سخنگوی دستگاه و نهاد مربوطه خود باشند. سفارش می شود سازمان سنجش بجای درخواست قطع اینترنت با ابزارهای نوین ارتباطی و نظارت های الکترونیکی میدانی، خودرا تقویت کند.

طبق این گزارش بنظر می رسد سایر مسئولان کشور هم با طرح صحبت شده موافق نیستند و گفته اند اگر عملکرد ابزارهای ردیابی تعدادی از تجهیزات الکترونیکی مورد تایید سازمان سنجش است، دیگر قطع اینترنت در آن حوزه ها معنا ندارد اما اگر به ابزارهای خودشان اطمینان ندارند و احتمالاً موجب نگرانی می شود، این کار انجام شود؛ بدین سبب قطعی اینترنت در کل کشور به سبب برگزاری کنکور معنایی ندارد پس پیشنهاد کمیسیون آموزش و تحقیقات این است که اینترنت نقطه ای و در محدوده حوزه های برگزاری کنکور قطع شود و کنکور هم در ایام جمعه برگزار شده تا با قطع نقطه ای اینترنت، کسب وکار مردم گرفتار لطمه نشود.

طبق این گزارش، انتخاب راه حل قطع شبکه اینترنت در شرایطی مطرح گردیده است که به اذعان کارشناسان برای جلوگیری از چنین مواردی هنگام انجام یک پروژه ویژه، میتوان از دستگاه های جمر، پارازیت انداز یا مسدودکننده امواج وای فای بهره برد.

منبع:

1401/10/19
11:19:27
5.0 / 5
417
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403