نسخه الکترونیکی با چه چالش هایی روبه روست؟

نسخه الکترونیکی با چه چالش هایی روبه روست؟

به گزارش تجهیزات جانبی، الکترونیکی شدن نسخه نویسی، یکی از تغییرات بزرگ و مهم در حوزه سلامت به حساب می آید، این اتفاق درکنار مزایایی مانند حذف کاغذ و دسترسی بیماران در هر نقطه از کشور صرفاً با کد ملی به خدمات بیمه، گاها با چالش هایی همچون قطع لحظه ای سرورهای سازمان بیمه گر یا عدم دسترسی برخی مراکز پاراکلینیکی و داروخانه ها به نسخ تجویزشده توسط پزشک هم روبه رو است.به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایسنا، الزامات قانونی اجرای طرح نسخه نویسی الکترونیکی در برنامه های پنجم و ششم توسعه مطرح و در ماده ۷۴ برنامه ششم توسعه در رابطه با نسخه نویسی الکترونیک تاکید شد که وزارت بهداشت با هدف عرضه خدمات الکترونیکی سلامت مکلف است در مدت دو سال اول اجرای قانون برنامه نسبت به استقرار سامانه پرونده الکترونیکی سلامت ایرانی ها و سامانه های اطلاعاتی مراکز سلامت با هماهنگی پایگاه ملی آمار ایران و سازمان ثبت احوال کشور با حفظ حریم خصوصی، منوط به اذن آنها، محرمانه بودن داده ها و با اولویت شروع برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع، اقدام نماید. همینطور در طرح تحول سلامت هم بر نسخه نویسی الکترونیکی، تاکید گردیده است.

بر این اساس سازمان بیمه سلامت هم موظف بود در امتداد اهداف برنامه ششم توسعه، همینطور تکالیف قانونی مدرج در آن همچون بند ث ماده ۶۷ و بند چ ماده ۷۰ قانون، به همراه بند ج تبصره ۱۷ قانون بودجه سال ۱۳۹۸ و سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه سلامت، مبادرت به اجرای برنامه نسخه نویسی الکترونیک پزشکان و حذف دفترچه های کاغذی کند؛ موضوعی که به شکل تدریجی از تیرماه سال ۱۴۰۰ شروع شد.

البته میتوان اظهار داشت که مقدمات اجرای طرح نسخه نویسی الکترونیکی به صورت رسمی از اسفند ۱۳۹۷ کلید خورده بود؛ سازمان بیمه سلامت ایران هم طرح نسخه نویسی الکترونیکی را آبان ۱۳۹۸ در ۲۳۵ شهر اجرا کرد که همزمانی با شیوع ویروس کرونا سبب تسریع روند این طرح شد و به همین دلیل هم نسخه نویسی الکترونیک و اجبار حذف نُسخ کاغذی، از شروع دیماه ۱۴۰۰ در کشور اجرا شد.

اقدامی که اعلام گردید می تواند به یکپارچگی اطلاعات، جلوگیری از تجویز داروهای اشتباه، سقف گذاری عرضه خدمات، جلوگیری از همپوشانی های بیمه ای، صرفه جویی در مصرف کاغذ و... کمک کرده و در نهایت بازوی مهمی برای اجرای کامل پرونده پزشک خانواده در کشور باشد اما در عمل اجرای نسخه الکترونیک با چالش های گوناگونی هم مواجه شد؛ چالش هایی از جنس مشکلات در زیرساخت های ارتباطی و پشتیبانی، عدم توجه برخی پزشکان به نسخه نویسی الکترونیک و... که حل آنها در دستور کار مسؤلان سیستم سلامت قرار داشت.

مزایای جانشینی نسخه الکترونیکی

حذف دفترچه های بیمه و الکترونیکی شدن نسخه نویسی و نسخه پیچی یکی از تغییر و تحول های بزرگی است که در چند سال گذشته در حوزه سلامت به وجود آمده است. این طرح مزایای متفاوتی به همراه داشته همچون صرفه جویی در هزینه های در ارتباط با کاغذ، دسترسی بیماران در هر نقطه از کشور صرفاً با کد ملی به خدمات بیمه و احتساب تمام خدمات و دارو با بیمه.

از طرفی این مساله در پیش گیری از برخی سوءاستفاده ها از بحث های پاراکلینیکی و دارویی هم نقش مهمی داشته است. اما این طرح در کنار مزایای نامبرده مشکلات و چالش هایی هم به همراه دارد به صورت مثال قطعی لحظه ای سرورهای سازمان های بیمه گر، عدم دسترسی برخی مراکز پاراکلینیکی و داروخانه ها به نسخ ثبت و تجویزشده توسط پزشک، کاربران و پزشکان را با چالش هایی مواجه می کند.

در کنار موارد گفته شده وضعیت زیرساخت های ارتباطی و پشتبیانی هم دیگر چالش های طرح نسخه نویسی الکترونیکی عنوان شده و گفته شده کُندی و قطعی اینترنت سبب معطلی و نارضایتی بیماران در داخل داروخانه ها بخصوص در مناطق روستایی شده است. علی سالاری- معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی کشور- به تازگی در رابطه با وجود برخی مشکلات در نسخه نویسی الکترونیک به سبب اختلالاتی در اینترنت دربرخی مناطق کشور اظهار داشت: دراین زمینه گزارشات پراکنده ای وجود دارد؛ البته سازمان نظام پزشکی به صورت مدون و مشخص گزارشی ندارد که بر مبنای آن بتوان گفت چند درصد از پزشکان به سبب اختلالات اینترنت در نسخه نویسی الکترونیک گرفتار مشکل شده اند.

با این حال گلایه هایی در این زمینه از گوشه و کنار کشور به گوش می رسد که در بعضی موارد اشکالات در نسخه نویسی الکترونیک بیشتر شده و امکان خدمت رسانی به صورت نسخه الکترونیک وجود ندارد یا این که سرعت کم شده است.

سالاری می گوید پیشنهاد ما اینست که در این مواقع سازمان های بیمه گر اعلام کنند که درصدی از پزشکان به صورت دستی پذیرش شوند؛ اگر به هر علتی اینترنت مبتلا به اختلال می شود، حداقل تمهیداتی در نظر گرفته شود که در عرضه خدمات سلامت اشکال ایجاد نشود و این مسائل باید پیشبینی شود.

اما بعد از ایجاد محدودیت های به وجود آمده برای برخی پلت فرم های خارجی طی چند ماه گذشته و کندی سرعت اینترنت در بعضی مقاطع، بنظر می رسد این مشکل برای نسخه های الکترونیکی همچنان وجود داشت، به شکلی که مهدی رضایی- معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت- در ۶ آبان ماه سال جاری به این مساله اشاره کرده و گفته در حال حاضر وضعیت نسبتا مناسبی داریم و قانون همچنان در حال اجراست و میانگین ۹۸ درصد نسخی که برای ما ارسال می شود به شکل الکترونیک است؛ البته در یک ماه اخیر به سبب شرایط خاص کشور و مشکلات کندی اینترنت، افت ۲۰ درصدی در تعداد نسخ الکترونیک به وجود آمده است اما خدمات ما همچنان به شکل توام کاغذی و الکترونیک، تداوم دارد.

بر اساس پیشبینی ها وزارت بهداشت دستورالعملی نوشته است که هرگاه زیرساخت ها یا شبکه های ارتباطی مختل شود، بر مبنای آن میتوان با راه جایگزین، نسخه نویسی را دنبال کرد. در شرایط اخیر هم اعلام گردید هر جایی که با قطعی شبکه یا اینترنت مواجه گشتند پذیرش نسخ کاغذی هم در دستور کار قرار بگیرد.

بر اساس گفته وی باتوجه به مشکلات اینترنتی اخیر سقف میزان نسخه نویسی کاغذی برداشته شده است و با دستورالعمل عرضه شده، در مدتی که شبکه ارتباطی قطع باشد به شکل کامل نسخه نویسی کاغذی برقرار خواهد بود چونکه خدمت به مردم نباید مختل شود.

جست و جو در فضای مجازی و مشاهده برخی سایت های خبری نشان میدهد برخی پزشکان در مناطق مختلف کشور همچنان از این مساله گلایه دارند و معتقدند گاهی با کندی و قطعی سامانه ها مواجه می شوند و باید تا بازگشت به حالت عادی صبر کنند و زیرساخت ها در مناطق محروم ضعیف است و حتی با وجود اینترنت ملی در مواقعی با مشکل روبه رو می شوند؛ البته این پزشکان براین باورند که تغییراتی انجام شده و در مقایسه با گذشته وضعیت بهتر شده اما مشکلات در ارتباط با کندی هنوز وجود دارد.

همانگونه که اشاره شد وضعیت در مناطق مختلف و روستاهای کشور در زمینه دسترسی به اینترنت بهتر شده چونکه وزارت ارتباطات از شروع دولت سیزهم تابحال عزم جدی در اتصال روستاها به شبکه ملی اطلاعات داشته است به شکلی که روستاها و آبادی ها یکی بعد از دیگری به اینترنت دسترسی پیدا می کنند و دولت هم نگاه ویژه ای به این حوزه دارد ازاین رو میتوان امیدوار بود که این چالش هم با اقدامات انجام شده در زمینه شبکه ملی اطلاعات و اتصال روستاها به این شبکه بزودی حل شود.

منبع:

1401/11/15
13:46:36
5.0 / 5
376
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403