معاون وزیر جهاد كشاورزی:

۱۲ میلیارد دلار در بخش آب سرمایه گذاری شد

۱۲ میلیارد دلار در بخش آب سرمایه گذاری شد

معاون آب و خاك وزارت جهاد كشاورزی با اشاره به اینكه سرمایه گذاری دولت تدبیر و امید در میان دیگر دولت ها در بخش آب كشاورزی بی سابقه است، اظهار داشت: دولت های یازدهم و دوازدهم از محل صندوق توسعه ملی ۱۲ میلیارد دلار در بخش آب سرمایه گذاری كردند.


به گزارش روز چهارشنبه وزارت جهاد کشاورزی، « علی مراد اکبری» در نشست خبری خود به مناسبت روز خبرنگار (۱۷ مردادماه) اضافه کرد: تابحال هیچ دولتی به اندازه دولت تدبیر وامید در بخش آب کشاورزی سرمایه گذاری نکرده است.
وی با اعلان اینکه از آغاز سال جاری تابحال ۳۲ هکتار از اراضی کشور به سامانه های نوین آبیاری تجهیز شده اند، افزود: ۱۳۲ هزار هکتار دیگر در حال اجراست.
معاون آب و خاک خاطرنشان کرد: پیش از پیروزی انقلاب اسلامی میزان اجرای طرح آبیاری تحت فشار ۳۸ هزار هکتار و شبکه های آبیاری و زهکشی حدود ۱۲۰ هزار هکتار بود.
به گفته وی، بعد از انقلاب تابحال اجرای طرح آبیاری تحت فشار به دو میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار و شبکه های آبیاری و زهکشی به یک میلیون و ۶۰۰ هزار هکتار رسیده است.
اکبری با اعلان اینکه در سال ۹۲ راندمان آبیاری در کشور ۳۹ درصد بوده، اظهار داشت: اجرای طرح های آب و خاک و سایر عملیات به زراعی، راندمان آبیاری به ۴۵ درصد و بهره وری آب از ۹۲۰ گرم به یکهزار و ۴۵۰ گرم ماده خشک به ازای مصرف یک متر مکعب آب رسیده است.
افزایش بهره وری با اجرای پروژه های هوشمندسازی
معاون وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه هوشمندسازی پروژه های آبیاری برای افزایش بهره وری در دستور کار این وزارتخانه قرار دارد، خاطرنشان کرد: بیشتر از ۹۵ درصد تجهیزات و لوازم آبیاری طرح های آب و خاک تولید داخلی است.
وی افزود: تلاش می شود ۱۲۰ هزار هکتار از اراضی تحت پوشش طرح شبکه های فرعی آبیاری و زهکشی غرب و شمال غرب کشور در صورت تأمین اعتبار تا آخر سال جاری به بهره برداری برسد.
اکبری، اعتبار طرح توسعه سامانه های نوین آبیاری سال جاری را بالغ بر دو هزار میلیارد تومان دانست و اضافه کرد: اعتبار ۱۰۰ میلیون یورو از محل صندوق توسعه ملی تأمین شده است.
رشد ۱۴ برابری اعتبار قنوات نسبت به پنج سال گذشته
معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی ضمن تاکید براینکه برای اجرای طرح احیا و مرمت قنوات سال جاری ۱۴۰ میلیارد تومان اعتبار تخصیص یافته، اظهار داشت: این میزان اعتبار نسبت به پنج سال قبل رشد ۱۴ برابری داشته است.
اکبری اضافه کرد: آئین نامه حفاظت خاک به سبب اهمیت حفظ خاک کشاورزی تنظیم و هفته آینده به دولت ارائه می شود.1399/05/15
22:10:55
5.0 / 5
1602
تگهای خبر: هوشمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403