رییس سازمان فضایی ایران اعلام كرد

ممنوع شدن دولتی ها برای ساخت ریزماهواره ها

ممنوع شدن دولتی ها برای ساخت ریزماهواره ها

به گزارش تجهیزات جانبی، رییس سازمان فضایی ایران با اشاره به جزییات برنامه 10 ساله فضایی کشور اظهار داشت: در این برنامه تاکید گردیده است که سازمان فضایی، پژوهشگاه فضایی و صاایران از وارد شدن به حوزه هایی که بخش خصوصی توانایی ورود به آنرا دارند، ممنوع شده اند.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایسنا دکتر حسن سالاریه در چهارمین دورهمی شرکتها و دانشجویان فعال در زیست بوم فضایی که امروز در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد، با اعلان اینکه من خودم را به هیچ عنوان دولتی نمی بینم، اضافه کرد: اگر حالا وارد حکمرانی حوزه فضایی شدم، به سبب درکی است که از مشکلات بخش خصوصی دارم و امید داریم که بتوانیم این مشکلات را از سر راه شرکت های فناور این حوزه برداریم.
وی اظهار داشت: گاهی اوقات مشاهده می نماییم بخش خصوصی دائم از دولت گلایه می کند که حمایت های لازم از بخش خصوصی صورت نمی گیرد، این گفته بوی دولتی گرایی می دهد؛ چونکه بخش خصوصی نباید منتظر تزریق های دولتی باشد، ولی ما باید مسیر را برای بخش خصوصی هموار نماییم و بخش خصوصی بایستی بر روی پای خود بایستد.
رییس سازمان فضایی ایران با تأکید بر این که دولت نباید شرکت سازی کند و وظیفه آن حمایت است، افزود: سابقه همکاری با دکتر شهرابی، رییس کنسرسیوم شرکت های دانش بنیان صنعت فضایی در یک سال اخیر نشان داد که باید امیدوار باشیم که یک بخش خصوصی فضایی درحال شکل گیری است و دولت باید اهتمام کند موانع پیش پای شرکت های خصوصی را بوسیله اصلاح قوانین دست و پاگیر که جلوی سرمایه گذاری در بخش خصوصی را می گیرد، بردارد.
سالاریه با تأکید بر کنسرسیومی شدن شرکت های فناور فضایی، اظهار داشت: متاسفانه در ایران بخش های خصوصی نمی توانند با یکدیگر کار کنند، ولی کنسرسیومی شدن شرکتها برای سازمان فضایی از ضروریات است.
حمایت دولتی ها از خصوصی ها
رییس سازمان فضایی ایران اظهار داشت: در سال ۱۴۰۱ نزدیک به ۵۰۰ میلیارد تومان قرارداد ویژه بخش خصوصی برای ساخت ماهواره، برگزاری مناقصات و ترک تشریفات بوسیله معاونت علمی ریاست جمهوری داشته ایم.
وی فعالیت در زمینه فضایی را یک فعالیت هزینه بر توصیف کرد و اظهار داشت: برای عقد قرارداد خرید تضمینی تصاویر ماهواره ای نزدیک به ۶ ماه در سازمان فضایی برای هموارسازی مسیر در این عرصه تلاش کردیم؛ چونکه تصاویر ماهواره ای قابل خریداری هستند و ما در کوشش برای خرید تضمینی تصاویر ماهواره ای هستیم و دراین زمینه جلساتی با معاون سابق و فعلی معاونت علمی ریاست جمهوری داشته ایم تا از ما حمایت کنند.
صدور ضمانت نامه برای تضامین فضایی
رییس سازمان فضایی با اعلان اینکه شرکت های خصوصی بسیار ضعیف هستند و باید در زمینه ضمانت نامه ها و حضور در مناقصات حمایت شوند، تصریح کرد: هم اکنون شرکتها برمبنای قوانین عمومی وارد مناقصات و عقد قراردادها می شوند و ما درحال اصلاح بخشنامه ها و مقررات در این عرصه هستیم، ولی تا آن زمان که این قوانین اصلاح گردد، ما درحال مذاکره هستیم.
وی با اعلان اینکه کارهای هموارسازی قوانین و مقررات از اجرای کار فنی مشکل تر است، اظهار داشت: عقد قراردادها در این عرصه وابسته به نوسانات ارزی است و به خاطر مبالغ بسیار بالا بخش خصوصی آنقدر رشد نکرده است که به آسانی ضمانت نامه ها را ارائه نماید. باید بخش خصوصی قوی شکل بگیرد و بخش خصوصی پابه پای دولت حرکت نماید و قدم ها را طوری بردارد که انجام شدنی باشد.
رییس سازمان فضایی ایران اظهار داشت: برنامه ۱۰ ساله فضایی کشور مصوب شده است و در هفته آتی بخش نخست این برنامه که جنبه محرمانگی ندارد را ارائه خواهیم کرد. در برنامه ۱۰ ساله فضایی نسبت به همه برنامه های گذشته توجه ویژه ای به بخش خصوصی داشته ایم.
برنامه ۱۰ ساله فضایی
سالاریه با اشاره به جزییات برنامه ۱۰ ساله فضایی کشور با اعلان اینکه در هفته آتی نشستی برای تبیین سیاست های کلان این برنامه برگزار می نماییم، اظهار داشت: این برنامه که در سال ۱۴۰۱ تا ۱۴۱۰ اجرائی می شود، تمرکز بر بخش خصوصی دارد و اقتصاد فضاپایه جزو لاینفک آنست.
به گفته ی ایشان، این سند ۱۰ ساله بر سرآمد بودن کشور در تولید فناوری فضایی در منطقه و بهره مندی شهروندان، کسب وکارها و دولت از خدمات فضا پایه تاکید دارد.
سالاریه توسعه متوازن صنعت فضایی با ارتقای فاکتورهای فضایی و ایجاد و توسعه ابزارهای قانونی در امتداد جذب منابع مالی را از ماموریت های دیگر این برنامه دانست و اظهار داشت: در این برنامه همین طور تاکید گردیده است که سازمان فضایی، پژوهشگاه فضایی و صاایران از وارد شدن به حوزه هایی که بخش خصوصی توانایی ورود به آنرا دارند، ممنوع شده اند.
وی ریزماهواره ها را همچون این حوزه ها دانست و اظهار داشت: در این جهت مناقصه طراحی و ساخت منظومه ماهواره ای شهید سلیمانی به انتها رسیده و وارد فاز ارزیابی شرکتها شده ایم.
منبع:

1401/12/15
13:23:15
5.0 / 5
349
تگهای خبر: ابزار , خدمات , شركت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403