چطور بفهمیم چند سیم کارت به نام ماست؟

چطور بفهمیم چند سیم کارت به نام ماست؟

تجهیزات جانبی: عدم دقت در نگه داری سیمکارت ها و ارزان بودنشان سبب شده تا افراد چندین سیمکارت بدون آنکه بدانند در کجا و در دسترس چه کسی قرار دارد، داشته باشند و این امر سبب شده سیمکارت در دسترس افراد قرار بگیرد و به کارهای مجرمانه اقدام نمایند.به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایسنا، پدیده سیمکارت های جعلی و ناقص یا همان سیمکارت های بدون هویت که به اقدامات خلاف کارانه همچون کلاهبرداری و حتی قتل منجر شده، طی سالهای قبل مشکلات مختلفی به وجود آورده و از طرف دیگر بواسطه این سیمکارت ها قاچاق ترافیک انجام می شد و حجم این قاچاق نیز بسیار بالا اعلام شده بود. درنهایت همه این مشکلات سبب شد سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اقدامات جدی انجام دهد و اعلام نمود در طرح احراز هویت و ساماندهی سیمکارت ها برای جلوگیری از سوءاستفاده احتمالی و برای اینکه دیگر در ایران سیمکارت بدون هویتی وجود نداشته باشد، سامانه استعلام تعداد خطوط مشترکین را راه اندازی کرده است.

بنابراین کاربران با مراجعه به پورتال سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در بخش خدمات الکترونیکی و یا در نشانی اینترنتی mobilecount.cra.ir می توانند از تعداد خطوطی که با کد ملی آنان ثبت شده، آگاه شده و نسبت به غیرفعال کردن خطوطی که از آنها استفاده نمی کنند، اقدام نمایند.

علاوه بر استفاده از سایت رگولاتوری کاربران برای استعلام تعداد خطوط ثبت شده به نام خود می توانند با ارسال کد ملی مالک خط به یکی از شماره های ۳۰۰۰۱۵۰ و ۳۰۰۰۵۰۴۹۰۱ بوسیله یکی از خطوط تحت مالکیت اقدام نمایند.

نکته قابل توجه این است که خدمات گفته شده فقط به افراد حقیقی ارائه می شود که حداقل یک سیمکارت در یکی از اپراتورهای چهارگانه داشته باشند؛ بدین ترتیب مشترکین تلفن همراه باید کد ملی و شماره تلفن همراه خودرا در این سامانه وارد کنند. بعد از ثبت اطلاعات، پیامکی برای آنها ارسال می شود که در آن تعداد سیمکارت های ثبت شده با کد ملی متقاضی در هر اپراتور تلفن همراه درج شده است. هر مشترک در هر دوره ۱۰ روزه فقط یک دفعه می تواند از این سامانه تعداد خطوط خودرا استعلام کند. همین طور درصورتی که از آخرین استعلام بیش از ۱۰ روز گذشته ولی موفق به استعلام نشده باشد، می توان موضوع را با مدیریت سامانه درمیان گذاشت. با وارد کردن اطلاعات اولیه، کد رهگیری به فرد داده خواهد شد و بعد از آن پیامکی با محتوای تعداد سیمکارت ها در هر اپراتور برایش ارسال می شود.

بیشتر بخوانید
از سیمکارت الکترونیکی چه می دانید؟هر شخص حقیقی می تواند حداکثر تعداد ۱۰ سیمکارت فعال به نام خود در مجموع از تمامی اپراتورهای تلفن همراه داشته باشد. اتباع غیرایرانی با داشتن مدارک هویتی معتبر شامل گذرنامه، کارت پناهندگی، کارت اقامت (آمایش)، کارت هویت و کارت سبز می توانند بصورت همزمان حداکثر سه سیمکارت فعال از مجموع تمامی اپراتورهای تلفن همراه به نام خود داشته باشند البته اشخاص حقوقی مانند شرکتها برای تعداد سیمکارت های فعال به نام خودشان محدودیتی ندارند.

بسیاری از جرائم و کلاهبرداری های اینترنتی و تلفنی با بهره گیری از سیمکارت های تلفن همراه سایر افراد به انجام می رسد، بدین سبب کاربران نباید سیمکارت روشن و فعال خودرا در اختیار دیگران قرار دهند. با ارسال کد ملی به سامانه ۳۰۰۰۱۵۰ یا مراجعه به سایت رگولاتوری به آدرس www.cra.ir، منوی حقوق کاربران، گزینه استعلام خدمات مشترکین، می توانید از تعداد سیمکارت هایی که به نام شما ثبت شده، باخبر شوید و با مراجعه به دفاتر امور مشترکان اپراتورها، نسبت به مسدودسازی سیمکارت هایی که با نام شما فعال شده و از آنها باخبر نیستید، اقدام کنید.

منبع:

1402/01/08
18:59:12
5.0 / 5
288
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1402